Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Kdy je letos 1. adventní neděle a jaká barva svíček je na adventním věnci ta správná

Kdy je letos 1. adventní neděle a jaká barva svíček je na adventním věnci ta správná

23.11.2023 - redakce Babinet.cz

Kdy advent začíná, si můžete příště snadno vypočítat sami.  Stačí spočítat čtyři neděle před Štědrým dnem. Pokud Štěrdý den připadá na neděli, je pak zároveň i poslední adventní nedělí. To nás bude čekat v roce 2023.

foto / Unsplash

Adventní neděle v letošním roce

První adventní neděle 2023 (železná)     3 .prosince 2023

Druhá adventní neděle 2023 (bronzová)  10. prosince 2023

Třetí adventní neděle 2023 (stříbrná)     17. prosince 2023

Čtvrtá adventní neděle 2023 (zlatá)         24. prosince 2023

Označení adventních nedělí má původ v obchodním ruchu před Vánoci a s církevním rokem nebo tradicí nemá žádnou souvislost.

Jaké barva svíček je na adventním věnci ta správná. Růžová nesmí chybět!

První adventní neděle neomylně připomene ženám, předvánoční maratón gruntování, pečení a nakupování dárků. Některé ženy začnou řešit otázku, kdy nastoupit na startovní čáru, aby včas doběhly do cíle. Ty, které každý rok usínají únavou u štědrovečerní večeře, se dušují, že letos uberou na tempu.

Jiné se naopak těší na své oblíbené předvánoční činnosti jako je např. pečení, příprava štědrovečerní večeře, či zdobení bytu do vánočního hávu. Čekání na Ježíška si tak zpříjemňují vánoční atmosférou již na první adventní neděli zapálením první svíčky na adventním věnci.

A možná ani netuší, proč se na adventním věnci zapalují svíce. Každou adventní neděli se pak tyto svíce zapalují proti směru hodinových ručiček. Adventní věnec je také vykládán jako symbolika Kristova kříže a ve vztahu ke čtyřem světovým stranám jako jeho požehnání na každou světovou stranu.

Bohužel i adventní věnec podléhá módním stylům. Barva svíček adventního věnce má být fialová - podle barvy kněžského roucha. Jedna svíce na věnci má mít však růžovou barvu – ta symbolizuje radost. Křesťané ještě mívají na věnci pátou svíčku, bílou, za Ježíše Krista.

foto / Unsplash

Na první adventní neděli zapalujeme první fialovou svíčku, tzv. svíci proroků. Tato svíčka je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky.

Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce a adventní období získává slavnostnější ráz.

Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj. Čtvrtá adventní neděle může připadnout na Štědrý den.

Někdo možná ani netuší, že adventní věnec měl původně charitativní poslání. První dřevěný adventní věnec pověsil v roce 1838 na začátku adventu hamburský teolog J. H. Wichlern nad dveře svého sirotčince a pod něj umístil pokladničku, do níž mohli lidé házet peníze pro děti na Vánoce. Každý den pak dal na věnec jednu zapálenou svíci.

Dnes se místo 24 svíček pro každý adventní den dávají na věnec jen 4 svíce pro každou adventní neděli. Adventní věnec bez svíček se zavěšuje na vstupní dveře. Adventní věnec se svíčkou se dává na stůl, nebo zavěšuje nad stůl.

 

napsala Hana Formánková R.I.P.

 

zdroj: redakce, https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/zacatek-adventu-a-prvni-adventni-nedele_506.html

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz