Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Moderní technologie usnadňují léčbu diabetu

Moderní technologie usnadňují léčbu diabetu

18.11.2023 - redakce Babinet.cz

Diabetem, nejrozšířenější chorobou dneška v ČR trpí zhruba desetina populace. Jde přitom především o cukrovku tzv. druhého typu, která souvisí s životním stylem.  V současnosti již existují moderní nástroje, které pacientům pomáhají se zvládáním nemoci.

foto / Pixabay

Diabetes mellitus neboli cukrovka je souhrnný název pro skupinu nemocí, při kterých je přítomna zvýšená hladina cukru v krvi, tzv. hyperglykémia. Diabetes je chronické onemocnění, které při dlouhodobém trvání a nedostatečné léčbě vede k postižení dalších orgánů a následným zdravotním komplikacím.

Diabetes vzniká nedostatečnou tvorbou inzulinu ve slinivce nebo nedostatečnou odpovědí buněk na jeho přítomnost v krvi (tzv. inzulinová rezistence).  Diabetes 1. typu je dán poškozením buněk produkujících inzulin vlastním imunitním systémem. Sklon k tomuto typu diabetu je dán většinou dědičně. S diabetem 1. typu se potýká přibližně sedm procent diabetiků.

Diabetes 2. typu je způsoben poruchou účinku inzulinu v cílových tkáních. I když je inzulín v těle přítomen, buňky na něj nedostatečně reagují. Velmi často vzniká na základě nezdravého životního stylu spojeného s nadváhou nebo obezitou.

Vést aktivnější a zdravější život už diabetikům pomáhají různé technologie telemedicíny. "Díky nositelným zařízením jako jsou přenosné glukometry, chytré hodinky a náramky mohou pacienti s diabetem pravidelně monitorovat svou hladinu krevního cukru a reagovat na její výkyvy," říká technický ředitel české společnosti OR-CZ Jan Kelča.

Diabetes není jen dědičné onemocnění, a proto by se měli mít na pozoru i ti, kteří nemoc nemají v rodině. Předcházet mu lze především zdravým životním stylem. Kromě užívání předepsané medikace a měření cukru v krvi je při cukrovce zapotřebí upravit jídelníček a pravidelně se hýbat. Pohyb je skvělým způsobem, jak lze příznaky diabetu zmírnit.

Pokud diabetes není léčen nebo je léčen nedostatečně, může vést k poškození některých tkání, především očí, ledvin, periferních nervů a cév. "Pokročilá stádia diabetu mohou vést ke zhoršení celkového zdravotního stavu pacienta. Jedním z příkladů může být negativní vliv na zrak v podobě diabetické retinopatie. Již dnes máme k dispozici technologie na úrovni umělé inteligence, které tyto stavy pomáhají preventovat či urychlit jejich detekci," dodal Kelča z OR-CZ.

Prevence cukrovky se tak rovná dodržování zásad zdravého životního stylu. V současné době je diabetiků v tuzemsku více než milion, podle odhadů do roku 2030 vzroste jejich počet na téměř 1,3 milionu. V roce 2045 bude na světě až 629 milionů nemocných cukrovkou, odhadli odborníci z Mezinárodní diabetologické federace.

zdroj: Jan Kelča, technický ředitel české společnosti OR-CZ

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz