Babinet.cz  /  Magazín  /  Čtenářské příběhy  /  Manželka byla krásná plnoštíhlá žena a teď začala hubnout. Ničí nejen sebe, ale i náš vztah, píše Marek

Manželka byla krásná plnoštíhlá žena a teď začala hubnout. Ničí nejen sebe, ale i náš vztah, píše Marek

27.10.2023 - redakce Babinet.cz

Oba rodiče mé ženy mají celý dospělý život nadváhu. I moje žena byla vždy při těle. Takovou jsem ji poznal a nikdy mi to nevadilo. Dlouhé roky to nevadilo ani jí samotné. I přes kila, která měla navíc, chodila s kamarádkami cvičit a dokonce pravidelně jezdila na kolečkových bruslích. Byla to zkrátka krásná plnoštíhlá žena, která byla v kondici natolik, že jsem ji nikdy neviděl zadýchávat se třeba do schodů. To ani jednou jedinkrát.

foto / Pexels

Kdykoliv jsme jeli na nějaký výlet nebo šli na procházku, byla to moje žena, kdo kráčel svižně, s lehkostí a bez problémů. Zatímco mě po pár kilometrech docházel dech a chtěl jsem zakotvit někde na zahrádce, moje žena ne. Tu vyběhla kopec, tady se naháněla s dětmi, vymýšlela jim zábavu, vtipkovala a nepostála chvíli na místě. I přes veškerý pohyb ale šla váha nahoru. Jednak v tom hraje roli genetika, ale hlavně jde o špatné stravovací návyky. Moje manželka je typický noční jedlík. Celý den se drží, drží, ale v noci jde a z poloviny vyprázdní lednici. To by možná, s přimhouřením očí, snad ani tolik nevadilo, ale u mojí ženy je problém především se sladkostmi. To, co v noci nechá v lednici, dožene u skřínky, ve které máme sladkosti. Pořád si stojím za tím, že pohybu má moje žena dost. Noční mlsání ji ale dovedlo až tam, kde je dnes. Lépe řečeno už vlastně není, protože začala hubnout. To, co moje žena provádí, se ale hubnutím, navíc zdravým, vůbec nazvat nedá. Naordinovala si nějakou šílenou dietu a jede totální extrém, který prostě nemůže dlouhodobě fungovat. Nejí přílohy, pečivo, ovoce, máslo, vejce, sladkosti, nepije kávu, alkohol, mléko ani čaj. To všechno by se možná ještě nějak dalo pochopit a rád bych ji podpořil, ale nemůžu. Dočista se zbláznila a není s ní k vydržení.

Dříve byla neskutečně vtipná, milá, pohodová. Všechno jsme spolu vždycky vyřešili a ustáli. Podporovali jsme jeden druhého a pomáhali si. Teď ale moje žena vidí jen hubnutí, nic víc. Je neustále protivná, strhaná, unavená, podrážděná a se svými saláty také ohromně otravná. Náš milostný život se samozřejmě vytratil úplně a povídání, které jsem měl rád, se taky kloní k nule. Doma už to celkově není dost dobře k vydržení. Cokoliv si s dětmi chceme dát, začne přednáška. Když to tedy odložíme, přijde další o tom, jak si nestojíme za svým. Když oponujeme, je hádka. Když souhlasíme, je hádka. Ať s dětmi dnes doma uděláme cokoliv, vždycky to dopadne špatně a manželka má jízlivé poznámky.

Ano, zhubla. A zhubla už celkem hodně, ale zdá se mi, že za to doma platíme všichni příliš vysokou cenu. Manželka jako impuls k hubnutí uvádí zdraví a nepohodlí. Že už se ve svém těle necítila dobře a bála se o svůj zdravotní stav. Tomu naprosto rozumím. Ale tímhle hloupým stylem, kterým už nás přes čtvrt roku drtí, zničí nejen sebe, ale i náš vztah.

Marek, 40 let

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenáře. Jména osob byla na jeho žádost pozměněna. korektura textu Bára Klímová. Pokud se chcete i Vy podělit se svým příběhem, napište nám do redakce na bara.klimova@babinet.cz.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Důra můra
7.11.2023 18:11

Milý Marku, 40 let, posaď se, protože co ti teď řeknu, tě může zaskočit. Tvoje manželka má anorexii. Všechno co popisuješ, jsou projevy poruch příjmu potravy. Zhubla rychle za tři měsíce, nejí kdeco, kritizuje ostatní co jedí, nemá chuť/energii na milostný život, mění názory jak na obrtlíku a všechno ji hned naprdne. Anorexie je především psychická porucha, zhubnutí je ale až výsledek. Pokud její rodiče jsou obézní, tak je možné, že se u někoho z nich projevily nějaké problémy, hlavně kloubní nebo srdeční, tak ji to mohlo vystrašit natolik, že jí, lidově, šplouchá na maják. U neúmyslné anorexie, která je vyvolaná touhou po zhubnutí a zdravé životosprávě (ještě existuje pro-ana, což jsou dívky a ženy, které anorektizují záměrně jako životní styl) je hodně těžké nemocnému vysvětlit, že je nemocný. A ještě ke všemu psychicky. Ale tvé manželce se, Marku, 40 let, možná rožne, až se jednoho dne probudí kvůli protivnýmu pípání a zjistí, že leží na ARO nebo JIP na kapačkách a umělé výživě.

Další z magazínu

Náš tip