Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak správně zazimovat růže. Podzimní stříhání si nespleťte s jarním

Jak správně zazimovat růže. Podzimní stříhání si nespleťte s jarním

10.10.2023 - redakce Babinet.cz

Ať jsou růže jakékoli, tedy popínavé, keřové nebo mini, všechny je nutné zazimovat. Nebude to trvat dlouho a přijde ten správný čas. V případě, že růže včas neochráníte před mrazem, riskujete, že se jara nedočkají.

foto / Freepik

Růže jsou odolné rostliny, teploty kolem 0 stupňů zvládají bez problémů, nízké teploty navíc přispějí k opadu lístků. Nejvíce náchylné jsou růže na takzvaný holomráz. Tedy na období, kdy mrzne beze sněhu. Sníh totiž rostlinky před nízkými teplotami dokáže izolovat a uchrání je tak promrznutí. I když by Martin na bílém koni letos nepřijel a sníh nikde nepadal, hrozba mrazů, hlavně v noci, ale hrozí.

Zkrátit!

Růže je potřeba v první řadě mírně seříznout, přikopčit stonky a zvolit správnou ochranu před mrazem.

Jako dobrou izolaci můžeme použít: zeminu, kompost, zahradnický substrát, listí, chvojí, mulč, či netkanou textilii. Vhodná ochrana přispěje také k tomu, že nám keřík v příštím roce poskytne mnohem bohatší květenství,

Jak na to?

Výhony růží zkracujeme cca o třetinu. Zároveň s tím odstraníme uschlé, poškozené a nemocné části.

Poté přikopčíme. To znamená, že přihrneme zeminu tak, abychom jí zakryli celou spodní třetinu rostliny, do cca 20 centimetrů výšky. Samozřejmě, záleží na výšce růže. Tím se ochrání výhony v místě očkování.

Při kopčení dáváme pozor, abychom neobnažili kořeny. Ty samozřejmě také nesmí zmrznout.  Ideální je přisypávání hlíny odjinud. Tu pak na jaře můžeme vrátit na původní stanoviště nebo rozhrnutou po záhoně.

Pokud máte popínavé růže, či ty na kmíncích, tak je mnohem lepší obalit kmínky do netkané textílie. Pro kopčení je možné použít také mulčovací kůru, která se k tomu prodává v hobby marketech.

Zakrývání

Nyní už stačí jen růži přikrýt rostliny chvojím nebo listím. Velmi dobrou variantou je i překrytí celého záhonu s růžemi netkanou textílií. Ta však musí být světlá a prodyšná. Na koncích záhonu ji pak musíme důkladně zatížit, aby nám ji neodnesl vítr.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, pestik.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz