Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Vydejte se na tajuplný výlet do Zlonic za zajímavými památkami i strašidelnými legendami

Vydejte se na tajuplný výlet do Zlonic za zajímavými památkami i strašidelnými legendami

5.10.2023 - redakce Babinet.cz

Poměrně nenápadný městys Zlonice leží ve Středočeském kraji v okrese Kladno. Zlonice nás však překvapí nejen zajímavými památkami, ale také i svými strašidelnými legendami… Nepřehlédnutelnou dominantou obce je bezesporu kostel Nanebevzetí Panny Marie, postavený na místě starší svatyně šlechtickým rodem Kinských v roce 1717. Barokní stavba má půdorys kříže a na její stavbě se podílel například i slavný stavitel a architekt Kilián Ignác Dientzenhofer, který dal postavit obě kostelní věže a rovněž také barokní faru.

 

foto / Petr Matura

Právě ke kostelu se váže děsivá legenda. Ta vypráví o tragickém osudu šlechtičny Maxmiliány Alžběty rozené Kanické z Čachrova. Maxmiliána byla manželkou zdejšího majitele panství Bernarda Valkouna z Adlaru. Manželka přežila svého manžela o tři roky a oficiálně zemřela roku 1696. Tělo šlechtičny bylo pochováno do rodinné hrobky pod podlahu kostela. Po jejím pohřbu se z hrobky začaly ozývat děsivé zvuky, ale pověrčiví lidé si prý mysleli, že její duše naříká v očistci. Časem nářek ustal a na vše se zapomnělo...

Za několik desítek let však došlo k bourání starého kostela a byla také otevřena hrobka. Po jejím otevření dělníci našli kostru Maxmiliány, sedící na posledním stupni schodiště, přímo pod mramorovým poklopem. Obraz nebohé šlechtičny prý dodnes visí v místním kostele.

Hned vedle kostele najdeme také zámek, jemuž se dnes říká Štáf. Ten stojí na místě hradu Stauf, který byl postaven asi ve 14. století. Dnes zámek slouží veřejnosti jako Lidová škola umění a nacházejí se v něm také byty a kanceláře. Vedle zámku pak stojí pivovar ze 16. století. Pivo se zde vařilo až do roku 1953. Tento rok se však místnímu pivovaru konečně zase začalo blýskat na lepší časy a jednou se zde opět bude vařit pivo.

Další zajímavostí v obci, kterou lze navštívit, je budova barokního špitálu. Dnes budova slouží jako Památník Antonína Dvořáka, jenž do Zlonic přišel jako mladík v roce 1853. V památníku můžeme vidět například předměty z Dvořákova soukromého majetku, jako je kupříkladu taktovka, zrcadlo nebo též skladatelovo úmrtní lože.

V památníku se také nachází místnost věnovaná Eduardu Ingrišovi, místnímu rodákovi, který se proslavil jako cestovatel, mořeplavec a hudební skladatel. Asi každý zná jeho trampskou píseň  "Teskně hučí Niagara". Ingriš zemřel v USA v roce 1991.

Místní zajímavostí je rovněž také socha sv. Onufria asi ze 17. století. Sochu měl dát zhotovit  bohatý kupec, jemuž prý světec zachránil život. Socha poustevníka Onufria stála původně u kostela, ale místní se jí z nějakého důvodu báli. Proto byla hozena do rybníka. Roku 1860 však byla nalezena a umístěna za obec do polí. Pověst vypráví, že socha urazí každý rok vzdálenost špendlíkové hlavičky a až dojde zpět ke kostelu, nastane údajně konec světa. Jiná místní legenda zase praví, že od sochy vede na místní faru tajemná podzemní chodba…

Zlonice mají i židovský hřbitov, a to asi ze 17. století. Tehdy zde žila početná židovská komunita, jelikož židům nebylo dovoleno žít v blízkém městě Slaném. Poslední pohřeb se tady měl konat během II. světové války. Hřbitov je přístupný veřejnosti.

Tajemně působí též poutní kostel sv. Isidora, k němuž se lze dostat po silnici krásnou kaštanovou alejí. Kostel pochází z roku 1769 a byl místem každoročních poutí. Svatý Isidor byl totiž ochráncem úrody i polí a vesničané si u něj vyprošovali déšť. Za kostelem pak ještě objevíme zajímavou hrobku rodu Kinských z roku 1840, která má úctyhodných 144 pohřebních komor. U jejího vchodu za pozornost stojí dvě ohromné plastiky andělů.

Nedaleko Zlonic lze také navštívit železniční muzeum, které je zajímavé tím, že vystavuje zejména lokomotivy cukrovarů, dále pak zabezpečovací techniku nebo modelovou železnici. I širší okolí Zlonic má co nabídnout, takže návštěvy tohoto kraje v jakémkoliv ročním období zcela jistě nebudete litovat.

napsal Petr Matura

zdroje: zlonice.cz, M.Stejskal:Labyrintem tajemna, cs.wikipedia.org.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
5.10.2023 21:47

zajímavé

Další tipy

Náš tip