Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Kraj Vysočina  /  Květen plný akcí na Zámku ve Žďáru nad Sázavou

Květen plný akcí na Zámku ve Žďáru nad Sázavou

18.4.2024 - redakce Babinet.cz

Květen bude na Zámku ve Žďáru nad Sázavou ve znamení akcí pro celou rodinu. Můžete vyrazit do lesa s lesníky a zjistit, jak se o místní lesy starají, jak se les obnovuje nebo jak využívají při práci sílu koní. Po celé republice se v květnu koná Den otevřených lesů. Primárně pro děti a jejich rodiče či prarodiče pak budou určené programy Cesta vody, který je zaměřený na koloběh vody v přírodě a program v rámci Tvořivého zámku: Otiskni se v prostoru. Ten se zaměřuje na možnosti a inspirace prostorem.

Cesta vody, 4. května                            

Proč je pro život důležitá každá kapka vody? Přijďte se seznámit, a především zažít koloběh vody v přírodě. Program pro rodiče a prarodiče s dětmi zaměřený na podporu rodinných vztahů, proto zapojení rodičů vítané. Pojem voda, který vyvolává spíše všednost se během programu promění v neokoukané téma přinášející nové vjemy a podněty k přemýšlení i tvořivosti. Nechte se překvapit, kam vás jedna kapka vody  zavede. Program je zaměřený na koloběh vody v přírodě, zadržování vody v krajině, na pokusy a tvořivé hry. Program je vhodný pro děti od 6 do 12 let a jejich rodiče a prarodiče.

zdroj / se svolením Zámku ve Žďáru nad Sázavou

Tvořivý zámek: Otiskni se v prostoru, 8. května

Zažijeme prostor vnitřní i venkovní, necháme ho promlouvat, prozkoumáme všechno, co nás obklopuje a budeme hledat společné odpovědi na otázky Jak na nás prostor působí, co nám umožňuje, v čem je inspirativní a také, jaké pocity v nás vyvolává. Všechny získané vjemy otiskneme do tvůrčí práce skrze pohyb, hlas a výtvarné činnosti.

Cyklus Tvořivý zámek probíhá přibližně jednou za měsíc, je určena dětem ve věku 6-12 let. Zaměřuje se na hledání, objevování, seberealizaci, zbystření smyslů, sebepoznání a spolupráci ve skupině. Každé setkání Tvořivého zámku vychází z jiného konkrétního tématu, proto mohou děti přijít jen jednou nebo opakovaně. Velký důraz klademe na kreativní tvorbu, svobodné a tvůrčí myšlení. Inspirujeme se místem, jeho historií i současnou podobou areálu, naše zjištění promítáme do výtvarné, hudební a pohybové činnosti.

Hurá do lesa! Den otevřených lesů, 18. května

Den otevřených lesů se po celé republice 18. května. Cílem prohlídky je zlepšit vztah mezi člověkem a lesem, naučit širokou veřejnost chápat přírodní zákonitosti, vysvětlit základní principy udržitelného hospodaření i funkce lesa a další souvislosti týkající se ochrany přírody v lesích.

Lidé podle nestátních vlastníků například často ani nevědí, jaký rozdíl je mezi lesníkem a myslivcem, kolik plodin nebo jaké dřevo si smí odnést z lesa, že jsou cesty v lese určeny primárně pro účely hospodaření nebo že veškeré turistické, cyklistické nebo jezdecké stezky udržují vlastníci lesů na vlastní náklady, tedy z výnosů hospodaření v lese. Netuší ani, že chování veřejnosti v lese, stejně jako povinnosti vlastníka, určuje litera tzv. lesního zákona.

To vše a mnohem víc se dozvědí například při komentované vycházka z hráze Velkého Dářka k hájence „Mlýn“ pod „Rybářskou baštou“. Na trase bude několik zastavení s výkladem lesníků. Začátky vycházek jsou v 9, 9:30 a 10 hodin.

Návštěvníci se dozvědí více o ochraně lesa, obnově lesa, myslivosti a budou mít možnost zhlédnout ukázku práce těžké techniky, těžbu dřeva pomocí koňské síly a vyvážecí soupravou.

 Po cestě také bude připraven lesní raut (guláš, pivo, limo), hry pro děti i dospělé (člověče nezlob se, kroket, dáma) nebo projížďka na bryčce tažené koňmi. Trase je vhodná i pro kočárky.

Věřte, že po absolvování této prohlídky, uvidíte les úplně jinýma očima. Prohlídka bude ukončena diskusí u lesního rautu.

Po procházce lesem do muzea

Po procházce lesem se můžete dozvědět více o místní historii v Muzeu nové generace. Vstupte do temných hvozdů, kde nebojácní mniši ve 13. století vybudovali první klášter. Seznamte se s jedním dnem v životě mnicha, prolistujte virtuální kroniku či objevte krásu cisterciáckého umění. Poté se díky kaleidoskopu přesunete do období prosperity, rozkvětu umění, vědy a architektury, do období baroka. Seznámíte se s opatem Vejmluvou, výraznou osobností bývalého kláštera, potkáte geniálního architekta Jana Blažeje Santiniho či proniknete do matematických tajů Poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře.

zdroj: zamekzdar.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz