Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Několik jednoduchých rad, jak ušetřit v topné sezóně. Váš rodinný rozpočet to ocení

Několik jednoduchých rad, jak ušetřit v topné sezóně. Váš rodinný rozpočet to ocení

30.9.2023 - redakce Babinet.cz

Babí léto je téměř pryč a tak je dobré začít myslet na nadcházející topnou sezónu. Jak za topení ušetřit co nejvíc a zároveň mít doma příjemnou pohodu? Dost pro to můžete udělat vy sami, a to bez větší námahy.

foto / Unsplash

Na podzim a v zimě, oproti zbytku roku, více svítíme a navíc topíme. Jestli nechcete být účtem za topnou sezónu nepříjemně překvapeni, snažte se dodržovat pár jednoduchých rad. Váš rodinný rozpočet to ocení!

Tropy nechte na dovolenou

V českých domácnostech často převládá teplíčko, ale každý stupeň tepla navíc něco stojí. Jestliže ale snížíme teplotu v přetopené místnosti jen o jeden stupeň, dojde ke snížení spotřeby energie až o šest procent. Navíc není třeba, abyste měli teplotu v každé místnosti stejnou. S pohodlnou regulací vám pomůžou termostatické hlavice na radiátorech.

Zaměřte se na radiátory

Radiátory je před zimou vhodné zbavit prachu a očistit. Vyvarujte se toho, abyste je zakrývali různými ochrannými kryty, nebo nábytkem, nesušte na nich ani prádlo. Naopak nepodceňujte pravidelné odvzdušňování, ideálně jednou za tři měsíce. Místnost se jinak nebude dostatečně prohřívat a vy budete mít pocit, že stále topíte málo.

„Kouzelná“ fólie

Za topné těleso je dobré umístit reflexní fólii, která odráží teplo zpět do místnosti a zabraňuje tepelným ztrátám. Nejde o žádnou „raketovou vědu“, ale pár korun vám to ušetří.

Utěsněte, co se dá

Věděli jste, že velké množství tepla uniká přes nedostatečně izolované vstupní dveře? Zdánlivá drobnost, jako správný práh s těsněním, vám může výborně pomoci v boji s profukováním. Můžete si jej v krátkém čase nainstalovat i sami. Navíc malé úpravy bytu nepředstavují takový zásah do rodinného rozpočtu. Okna či dveře od balkonu také opatřete těsněním. Dlouhé závěsy před zimou zkraťte. Radiátor by neměl být schovaný za záclonou, závěsem či kusem nábytku, aby mohlo teplo proudit po místnosti.

Časté vypínání topení se nevyplácí

Častou chybou je vypínání topení při odchodu do práce. Tím spotřebu energií za vytápění nesnížite. Je vhodné při odchodu z domova teplotu v domácnosti pouze snížit, ale ne úplně vypnout. Jestliže necháte byt vychladnout, o to více pak energie spotřebujete, abyste jej opět vytopili na komfortní teplotu

Čerstvý vzduch pusťte dovnitř i v zimě

Ani v zimě nezapomínejte větrat. Je to důležité pro udržení správného klima v místnostech. Stačí krátké, ale intenzivní větrání, nebojte se udělat i průvan. Pokud byste větrali jen na větračku, ale delší dobu, zdi by se ochladily a museli byste celou místnost v podstatě vytápět znova. Úspory na vytápění přinese i udržení relativní vlhkosti vzduchu, která by se měla pohybovat kolem 40 procent. Při nízké vlhkosti vzduchu totiž máme pocit, že si musíme přitopit.

Teplo pěkně od podlahy

Podlahové vytápění zachovává příjemnou tepelnou pohodu v bytě. Navíc může být teplota o 2 až 3 stupně nižší než při klasickém vytápění. To přináší až 15procentní úsporu nákladů. V případě, že se nemátea zateplení podlahy, pořiďte si na zimu alespoň silný koberec, který bude držet teplo.

 

zdroj: rsts.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz