Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak si poradit s nekontrolovatelným množstvím chlupů v domácnosti i na oblečení. Zkuste ověřené babské tipy

Jak si poradit s nekontrolovatelným množstvím chlupů v domácnosti i na oblečení. Zkuste ověřené babské tipy

6.9.2023 - redakce Babinet.cz

Věčně povalující se chuchvalce zvířecích chlupů na vaší podlaze. Máte je všude. Na koberci, v talíři, na dvířkách mikrovlnky, lepí se na obrazovku televize a je jich plná pohovka. Co je však nejprotivnějším problémem, je vaše oblečení. Máte li domácího mazlíčka, pak dobře víte, o čem je řeč. Ano, jsou to zvířecí chlupy. Jak se jich rychle a efektivně zbavit?

foto / Freepik

Čtyřnohý miláček se zčistajasna mění v továrnu na chlupy

Línání představuje neodmyslitelnou součást soužití s našimi čtyřnohými kamarády. Ačkoliv může být toto období z hlediska úklidu a časové náročnosti péče o zvíře poněkud nesnadné, má své opodstatnění. „Línání je úplně běžný a velmi důležitý proces, při němž se uvolňují a vypadávají staré chlupy, aby udělaly místo novým. Srst se tímto způsobem obnovuje a přizpůsobuje se přicházejícím ročním obdobím,“ říká Kateřina Franková, veterinářka. Ve většině případů probíhá vypadávání srsti dvakrát do roka – na jaře, kdy zvíře shazuje svůj zimní kožich a připravuje se na teplé letní počasí, a na podzim, kdy se naopak zbavuje svého letního střihu a připravuje se na studenou zimu. „V závislosti na plemeni a podmínkách, ve kterých je zvíře chované, se ale může průběh línání výrazně lišit. Velké rozdíly můžeme pozorovat obzvlášť u zvířat chovaných uvnitř, kde je stabilní teplota a umělé osvětlení. Zde může proces línání trvat i po celý rok,“ dodává Franková.

Praktické tipy, jak zatočit s psími chlupy

Ano, nebudeme si nic nalhávat. Sušička je nejelegantnějším a nejefektivnějším řešením. Ta na zvířecí chlupy platí ze všeho nejlépe. A byť se může zdát, že je dnes sušička standardním vybavením každé domácnosti, není tomu tak. Mnoho lidí ji doma nemá. Patříte li k nim i vy, pak se vám naše tipy budou hodit.

Gumová rukavice

Těmi nejlepšími řešeními jsou vždy ta nejjednodušší. Přesně to platí i v případě gumové rukavice. Navlékněte si ji na ruku, dejte pod proud teplé vody a nechte okapat. Pak jen zlikvidujte chlupy krátkými pohyby. Budou držet pěkně pohromadě a tak je můžete snadno ve finále jen sebrat. Velká výhoda rukavice spočívá ve snadné manipulaci. Prsty se dostanete všude, kam potřebujete.

Natáčky do pračky

Velké natáčky se suchým zipem přihoďte k prádlu. Během praní se chlupy nachytají na zoubky a vy byste tak měli mít po starostech.

Také houbičky do pračky

Stejnou a možná ještě o kousek lepší službu vám odvede obyčejná čistá houbička na nádobí. Přidejte ji k prádlu a zdrsněná strana houbičky zvířecí chlupy při procesu zachytí.

Vlhčené ubrousky

Pokud někam dorazíte a zpozorujete chlupy na oblečení, těžko u sebe budete mít v tu chvíli lepící váleček, který by vás zachránil. Nouzovým řešením je vlhčený ubrousek. Chlupy se na něj přichytí snáz, než na dlaň ruky, kterou právě hodláte oblečení očistit.

Lepicí páska

Vypadá to jako šílený nápad, ale funguje. Omotejte si kolem ruky pásku lepkavou stranou ven a můžete začít likvidovat chlupy tam, kde potřebujete.

Gumové válečky

Na pultech obchodů seženete gumové válečky. Efekt je stejný, jako u lepicích. U gumových válečků vám však odpadá ta věčná starost s doplňováním lepicích ruliček. Gumový váleček omyjete a je hotovo.

Nezapomeňte, že vyčesávání jako základ spokojené domácnosti

Jádrem jakékoli péče o zvíře v době línání by mělo být pravidelné vyčesávání. Zatímco během roku je tato aktivita v závislosti na plemeni vyžadována pouze jednou za čas, na jaře a na podzim se během přesrsťování stává každodenní vyčesávání nezbytností. „Vyčesáváním srst zbavíte odumřelých chlupových vláken, která by se v ní jinak mohla držet a způsobovat řadu nepříjemností. Nevyčesaný kožich je náchylnější k zapaření a následnému rozvoji kožních problémů. U koček pak hrozí časté zvracení způsobené spolykáním velkého množství chlupů při čištění srsti,“ upozorňuje Kateřina Franková. „Pravidelné vyčesávání je pro zvíře navíc velmi příjemné a uvolňující. V domácnosti by proto neměl chybět vhodný hustý kartáč,“ dodává a upozorňuje, že zvýšená pozornost by se měla věnovat starším psům. Jejich metabolismus totiž už není tak rychlý a výkonný, v důsledku čehož hůře přelínávají. „Mohou potom nastávat problémy se záněty kůže a zapařováním,“ doplňuje Franková

 

Napsala Bára Klímová

 

zdroj: Fitmin

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz