Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Podzim je nejlepší období pro sázení stromků a keřů. Jak je správně zasadit, aby se ujaly

Podzim je nejlepší období pro sázení stromků a keřů. Jak je správně zasadit, aby se ujaly

3.9.2023 - redakce Babinet.cz

Stromky a keře můžete vysazovat kdykoli, ovšem jedině na podzim je k tomu opravdu nejlepší, dalo by se říct optimální doba. Rozhodně to nenechávejte na jaro. Právě na jaře totiž květinářství a hobby markety praskají ve švech, jenže právě to jsou také měsíce, kdy z celého roku nejvíce krajinu vysušuje vítr a navíc také obvykle málo prší. Rostliny tedy tolik neprospívají a už vůbec se dobře neujímají. Jak tedy na to?

foto / Freepik

Naopak na podzim, kdy se pěkně ochlazuje, ráno i večer je rosa a úřadují i mlhy, to je opravdu správný čas pro vysazování keřů i stromků. Další fakt, který mluví ve prospěch podzimu je také to, že na jaře bývá půda hluboce promrzlá. Naopak na podzim je po teplých měsících teplé a i když mohou přicházet první mrazíky, tak v hloubce, v níž máme kořeny, je natolik prohřátá, aby se rostlina správně ujímala.

Vybíráme pozorně

První a zásadní věcí je pak výběr vhodných sazenic. Určitě v tomto případě nezkoušejte neověřené e-shopy. Zboží může dorazit v tristním stavu a na to, abyste zachraňovali zbytky, opravdu není čas. Takže jdete ideálně do blízkého zahradnictví, slušného hobby marketu nebo do jiné specializované prodejny.

Zboží si dobře prohlédněte. Zamýšlené sazenice by neměly mít seschlou kůru a rozhodně nesmí být ani nikterak povadlé, v ideálním případě musí mít dostatek listů.

Důležitá je také hojnost a kvalita kořenů. Platí zde přímá úměra – čím méně, tím hůře a naopak čím více, tím lépe. Dostatek kořenů slouží k tomu, aby se nám stromek či keř dobře ujal. Naopak chybí-li sem tam nějaká větev – nevadí, tedy alespoň v případě, že je kořenový bal je opravdu pěkný.

Jak sázet?

Na nový stromek nebo keř je zapotřebí vykopat dostatečně širokou a hlubokou jámu. Nad kořenovým balem může být kmínek ještě tak 10 až 15 centimetrů v zemině. Do jámy nejprve nasypeme hnůj, poté nalijeme dostatek vody. Alespoň jednu plnou konev.

Poté strom dáme do připraveného „lůžka“, zasypeme zeminou a dostatečně ji kolem udusáme. Opět zalijeme jednou plnou konví vody. A teď nezbývá než vyčkat do jara abychom věděli, zda se nám stromeček či keřík ujal.

napsala Zuzana zelenková

 

zdroje:

https://www.pestik.cz/module/csblog/post/337-8-podzimni-sazeni-ovocnych-stromu.html#gref

https://www.levnepostriky.cz/aktuality/jak.spravne.sazet.stromy.na.podzim

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz