Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Navštivte lázeňské město Jeseník s množstvím památek i pohnutou historií nejen čarodějnických procesů

Navštivte lázeňské město Jeseník s množstvím památek i pohnutou historií nejen čarodějnických procesů

1.9.2023 - redakce Babinet.cz

Městečko Jeseník, nacházející se v Olomouckém kraji, je známo široké veřejnosti jako lázeňské město, na jehož slávě se velkou měrou podílí Vinzenz Priessnitz, který zde přes počáteční odpor místních chirurgů a ranhojičů založil věhlasné lázně. Podle místní legendy ho k léčení vodou inspirovala zraněná srna, kterou jako dítě pozoroval, jak si chodí omývat ránu do pramene, a to až do úplného vyléčení. Když mu pak ve čtrnácti letech při svážení dřeva skříply otěže ruku, bolest následně tišil mokrými zábaly. V šestnácti letech pak zase utrpěl těžký úraz, když mu hrudník přejel povoz se splašenými koňmi. Přivolaný ranhojič prohlásil jeho zranění za nevyléčitelná. V nejlepším případě z něj měl být již navždy invalida. Priessnitz se vyléčil sám pomocí studených obkladů a vody a zlomená žebra si rovnal o opěradlo židle.

 

foto / Petr Matura

Samotné město má i svoji bohatou historii. První písemná zmínka pochází již z roku 1267. Město si zažilo i krušné okamžiky. Například za třicetileté války bylo mnohokrát poškozeno vojsky.

Samostatnou děsivou kapitolou jsou pak hrůzné čarodějnické procesy v 17. století. Roku 1622 byla obviněna dcera jesenického pastýře Barbora Schmiedová svým mužem Kryštofem z očarování dobytka. K přiznání byla přinucena mučením, jako například pálením boků nebo palečnicí. Tím byla donucena udat i další ženy, které jí údajně pomáhaly. Nakonec bylo obviněno 22 osob. Kupříkladu porodní bába a kořenářka Marta Wezelová byla nalezena ve své kobce se zlomeným vazem. Její tělo bylo sťato a pohřbeno pod šibenicí. O zrůdnosti a zaslepenosti lidí se můžeme více dozvědět v jesenickém muzeu. To se nachází ve vodní tvrzi, založené kolem roku 1328.

Dnes se v tvrzi nachází muzeum, které nabízí hned několik expozic. Kromě historie a přírody Jesenicka se citlivě věnuje právě zmíněným zrůdným inkvizičním procesům. Díky moderní technologii si zájemce může ve sklepení tvrze vyslechnout vše o osudu neprávem obviněných žen, ale i mužů. Vyslechneme si  příběhy lidské zloby, chamtivosti a nenávisti. Dokonce si projdeme  plameny – i když jen virtuálními. Na konci expozice si lze přečíst jména neprávem zavražděných osob.

Po prohlídce je možná čas na duševní očistu. Tou je jistě trasa vedoucí na místní Křížový vrch. Cestou nejprve mineme honosné vilky, zastavit se můžeme také u Priessnitzova pomníku ve Smetanových sadech, který byl slavnostně odhalen roku 1909. Cestou na Křížový vrch potkáme i několik léčivých pramenů. Samozřejmě procházíme také křížovou cestou, která je krásně udržovaná. Cestu do vrchu zvládne pěšky každý průměrně fyzicky zdatný člověk. Nahoře najdeme kostelík sv. Anny, založený roku 1847, a také restauraci, kde je možné si odpočinout.

Po návratu do města lze dále navštívit například místní pivovar nebo je možné se vydat po naučné stezce městem. Pozornost upoutá budova dnešního infocentra, zvaná Katovna, kde údajně žil poslední jesenický kat Michal Wachsman. Roku 1901 byl poblíž domu objeven kamenný kříž, jenž připomíná jeho násilnou smrt 16. května 1646. Kat měl být údajně zastřelen švédskými vojáky. Kříž se dnes nachází v místním muzeu ve tvrzi.

Ve městě je k vidění též zajímavý kostelík Panny Marie, kde se můžeme dozvědět kupříkladu o archeologických nálezech v kostelní kryptě. Jeseník tedy není pouze jen lázeňským městem, ale i místem plným pohnuté a zajímavé historie.

napsal Petr Matura

zdroje: muzeumjesenik.cz, mapy.cz, cs.wikipedia.org.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz