Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Putování atraktivními místy, která zaujala filmaře

Putování atraktivními místy, která zaujala filmaře

23.8.2023 - redakce Babinet.cz

Střední Čechy si na filmových plátnech zahrály role hlavní i vedlejší, natáčely se tu filmy oscarové i studentské, pohádkové i dramatické. Do hledáčku se dostaly i řadě zahraničních produkcí a objevily se tak po boku slavných hollywoodských hvězd. Nechte se filmovými místy inspirovat k výletům.  

 

Filmaři se středních Čech nemohou nabažit, stále se tu něco děje. Nedávno například zazářily ve hvězdně obsazeném filmu Jan Žižka. Kam se vydat do míst, kde hvězdy světové kinematografie po dobu 56 dnů natáčely? Na Berounsko k lomu Velká Amerika a okolním lomům Českého krasu, jako jsou Malá Amerika, Homolák a Na Chlumu. Zavítejte také na královské hrady Točník a Křivoklát či do lesů a jeskyní v Brdech, třeba na vrch Plešivec.

V oscarovém filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky si výsostnou roli zahrálo nádraží v Loděnici u Berouna. Jako by se tam čas zastavil! Až na pár ateliérových záběrů byl celý film natočen v prostorách nádražní budovy, a to včetně slavné scény, kdy výpravčí Hubička razítkuje pozadí mladičké Zdeničky. Dnes si v budově můžete prohlédnout malé Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Pohádky byly, jsou a budou v kurzu. Kam vyrazit na pohádkový výlet? Třeba na hrad Krakovec. Tam se totiž natáčela známá pohádka Ať žijí duchové. Na Krakovci v pohádce žila strašidla rytíře Viléma Brtníka z Brtníku a jeho dcery Leontýnky. V Novém Kníně před budovou Muzea zlata spadl Zrzek ze stromu, natáčelo se i v hájovně v Malém Chlumci, Jouzovu samoobsluhu umístili filmaři do Mníšku pod Brdy a v Průhonickém parku Leontýnka od Jendy přijala kopretinu a stala se tak nesmrtelnou.

Z mnoha novějších pohádek se ve středních Čechách natáčely oba díly Tajemství staré bambitky. Po stopách filmové klapky se vydejte třeba do skanzenů v Kouřimi a Přerově nad Labem. Místa vám z pohádek budou povědomá a navíc poznáte, jak se u nás žilo v době dávno minulé. Další tipy na výlety po stopách filmu. Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další tipy

Náš tip