Babinet.cz  /  Kam vyrazit  /  Středočeský kraj  /  Rozhlednový ráj – kam na výlet?

Rozhlednový ráj – kam na výlet?

23.8.2023 - redakce Babinet.cz

Vydejte se do středních Čech a vyšlápněte si na nápadité rozhledny: jedna připomíná špulku nitě, jiná sloužila jako vodárna, další v sobě ukrývá restauraci, a ještě jiná se řadí k nejníže položeným rozhlednám u nás. Tohle je rozhlednový ráj! Výhledy do malebných údolí i na daleké hory mají své kouzlo v kterékoliv roční době, vydejte se na výlet.

 

Vybavíte si, jaký tvar dřív měly špulky na nitě? Tak přesně ten má rozhledna s příznačným jménem Špulka, ze které je krásný výhled na krajinu Posázaví a Benešovska. Schodiště se skutečně obtáčí kolem základního ocelového pilíře jako nit a tvar špulky byl maximálně využit i při realizaci vyhlídkové plošiny: kdo nemá strach, může se na ni položit, paže spustit volně do prostoru a mít pocit, že letí. Rozhledna stojí na vrcholu Březák poblíž obce Lbosín.

Chcete daleký rozhled spojit s gastronomickým zážitkem? Pak směle vystoupejte na rozhlednu na vrcholu Kaňk u Kutné Hory. Večeře s výhledem na osvětlené stříbrné město slibuje mimořádné romantické chvilky.

Nedalekému Kolínu se přezdívalo český Manchester a role tichého svědka průmyslového rozvoje města v první polovině 20. století se tu dodnes ujímá vysoká vodárenská věž na Pražském předměstí. V současné době slouží jako rozhledna – a ne ledajaká. Točité schodiště vás dovede nejen na vyhlídkovou terasu, ale také k historické či interaktivní expozici, umístěné v původní horní vodní nádrži. Jedinečnou atmosféru dokresluje zvuk bublající vody.

Architektonicky unikátní je rozhledna Romanka u obce Hrubý Jeseník nedaleko Nymburka. Jedna z nejníže položených rozhleden v České republice leží v nejrovinatější části naší země, kde by vás nejspíš ani nenapadlo rozhlednu hledat. Nevěříte-li, vyzkoušejte sami, že za jasného počasí je z Romanky možné spatřit i vrcholky Krkonoš nebo lesknoucí se vysílač na Ještědu. Výhled do širokého a dalekého okolí si ve středních Čechách užijete také z desítek dalších rozhleden, a věřte, že trocha námahy při zdolávání schodů za něj rozhodně stojí. Další tipy na výlety hledejte na www.strednicechy.cz

 

zdroj: strednicechy.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další tipy

Náš tip