Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nepodceňujte metličky a křečové žíly, mohou se rozvinout trvalé otoky nohou

Nepodceňujte metličky a křečové žíly, mohou se rozvinout trvalé otoky nohou

21.8.2023 - redakce Babinet.cz

Mnoho žen se mylně domnívá, že metličky a křečové žíly jsou jen estetickou záležitostí, která se schová v oblečení nebo vyřeší zákrokem na klinice. Jenomže metlička není piha, která se odstraní a je po problému. Metličky a křečové žíly jsou projevem chronického žilního onemocnění. Zejména v létě a v teple bývají provázené otoky a bolestmi nohou, pocity tíhy a křečemi. Onemocnění je mnohdy celoživotní a vyžaduje dlouhodobou nepřetržitou léčbu. Jaká je?

foto / Depositphotos

Metličky a křečové žíly jsou žíly zvětšené pod tlakem neustále nahromaděné krve. Pokud je na dolních končetinách máte, je to známka toho, že váš žilní systém už delší dobu nepracuje, jak má. Krev se totiž nezačne městnat jen tak.

Na počátku stojí i nedostatek pohybu

Jednou z příčin může být i nedostatek každodenní aktivity, která je nezbytná pro návrat žilní krve do srdce. Krev se začne městnat v žilách dolních končetin a způsobovat to, co se očekává u překrvených nohou – otoky a bolest, křeče a pocity těžkých nohou. Někdy jsou tyto projevy intenzivní, jindy prakticky neznatelné. Pokud budete signály přecházet, riskujete, že stěny žil časem povolí a vytvoří se vám právě metličky a křečové žíly. 

„Na rozvoj žilního onemocnění má značný vliv i dědičná dispozice k oslabení žilních stěn, proto se někomu metličky vytvoří snáz. Rozhodně to není důvod pro rezignaci a zanedbání péče o žíly,“ říká angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze. 

K metličkám se mohou přidat i trvalé otoky nohou

Hlavním důvodem, proč o žíly pečovat, je zabránit progresi chronického žilního onemocnění a s ním spojených komplikací. Zejména jde o narůstající počet metliček a křečových žil a častější a intenzivnější pocity bolavých a oteklých nohou. „V pokročilejších stadiích jsou otoky nohou již trvalé, což pacienty může omezovat i v těch nejběžnějších denních aktivitách, jako je chůze, nákupy, pochůzky po městě a jiné. Bez léčby a nastavení režimových opatření nelze očekávat nic jiného, než že se žilní onemocnění bude rozvíjet dál. S trvalou nepřetržitou léčbou je možné ho přibrzdit až zastavit, proto je nezbytné zahájit terapii co nejdříve,“ vysvětluje angioložka MUDr. Petra Zimolová. 

  • Zajděte k lékaři pro léky: Venofarmaka jsou léky na zpevnění žilní stěny a zamezení tvorby žilního zánětu. Může je předepsat praktický lékař. Při léčbě chronického žilního onemocnění jsou nezbytné, zejména u lidí s dědičnou dispozicí k oslabení žilních stěn.
  • Noste kompresní punčochy nebo podkolenky: Kompresní terapie je při žilním onemocnění velice účinná. S výběrem správné kompresní třídy poradí praktický lékař. S obtížnějším nasazováním pak pomůcky k tomu určené.
  • Pohybujte stále nohama: Denně choďte pěšky, jezděte na kole, vsedě i vstoje se snažte zaměstnat nohy kroužením kotníků, zvedáním špiček a pat nebo roztahováním prstů.
  • Dovolte krvi proudit: Netrapte se v úzké těsné obuvi a oblečení s přiškrcenými gumičkami. Krev musí volně proudit tam i zpátky.
  • Nečekejte od zákroků nemožné: Zákroky mají za úkol pouze odstranit metličky a křečové žíly, nic víc. Žádná metoda nezpevní žilní stěny, ani nezabrání krvi se hromadit. Bez dodržování předchozích bodů se metličky mohou časem objevit někde jinde.

Chronickým žilním onemocněním trpí čtvrtina lidí mezi 18 a 40 lety a více jak polovina lidí mezi 41 a 60 lety. Kvůli hormonálním změnám a těhotenství se onemocnění týká ze dvou třetin žen. Chronické žilní onemocnění má několik stadií a jak postupuje, některé projevy se zintenzivní, jiné se přidají. Zkraje to jsou občasné otoky a bolesti nohou, později metličky, křečové žíly, trvalé otoky, kožní změny, zavřený a otevřený bércový vřed.  

Onemocnění je celoživotní a nedá se vrátit zpátky. Polovina lidí s onemocněním žil jsou ve stadiu, které je charakteristické pro křečové žíly a trvalé otoky. Další informace o žilním onemocnění najdete na webu www.zilniporadna.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip