Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Vhodně zvolená léčba může zlepšit život téměř všem atopikům

Vhodně zvolená léčba může zlepšit život téměř všem atopikům

21.8.2023 - redakce Babinet.cz

Atopická dermatitida neboli atopický ekzém je zánětlivé chronické onemocnění kůže. U každého jedince se může projevovat jinak, proto by léčba měla být volena tak, aby odpovídala rozsahu a intenzitě příznaků. Oproti minulým letům, kdy pacienti dostávali masti s obsahem kortikoidů, dokáže už dnes moderní medicína pomoci téměř každému pacientovi s atopickou dermatitidou.

foto / Depositphotos

Za nejhorší projev atopické dermatitidy se udává urputné svědění, které se objevuje ve fázích tzv. vzplanutí střídajících se s fázemi klidu. Škrabáním si ale pacienti způsobují na kůži zánět, který vede k intenzivnímu svědění a následně opět ke škrabání. Tento nekonečný kruh se opakuje stále dokola. „Svědění pacienty výrazně obtěžuje i v noci, což zpravidla vyústí v problémy s usínáním a s nespavostí. Snížená kvalita spánku má vliv nejen na jejich pozornost či pracovní výkon, ale může vést až k rozvoji úzkostí či k depresím,“ vysvětluje prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA., primář Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Nemálo pacientů s atopickou dermatitidou proto končí v ordinacích psychologů či psychiatrů.

Jak se měří závažnost atopické dermatitidy?

Díky moderní medicíně mají dnes dermatologové k dispozici široké možnosti léčby, které se odvíjejí od stupně závažnosti onemocnění. Ten se posuzuje prostřednictvím třech nástrojů pro měření závažnosti atopické dermatitidy, jež hodnotí rozsah a stav posžení kůže (EASI), intenzitu svědění pomocí numerické škály (NRS) a vliv na kvalitu života (DLQI). Výsledky, které lékaři získají, jsou nezbytné pro nasazení vhodné léčby.

Léčba mírné formy

Na mírnou formu atopické dermatitidy by měla dostačovat léčba pomocí hydratačních krémů či mastí, tzv. emoliencií, případně slabé kortikosteroidy na co nejkratší dobu.

Léčba mírné až středně těžké formy

Při rozsáhlejších projevech ekzému a častějších fázích vzplanutí se používají glukokortikosteroidy, případně i inhibitory kalcineurinu (masti a krémy), využívána je také fototerapie. Masti s kortikosteroidy slouží na akutní fáze vzplanutí a používají se proto u všech stupňů závažnosti. Jejich cílem je zklidnit postižené části pokožky. Při aplikaci je důležité dodržovat lékařem doporučený postup užívání.

Léčba středně těžké až těžké formy

V případě těžkého průběhu s častým a přetrvávajícím ekzémem nebo opakovanými vzplanutími je vhodné nasadit systémovou léčbu. Zaměřuje se přímo na zánětlivý proces a potlačuje nadměrnou imunitní odpověď, jež je zodpovědná za chronický zánět.

Pacient nejprve podstupuje tzv. konvenční léčbu imunosupresivy ve formě tablet. Pokud nezabere, nebo ji špatně snáší, může mu dermatolog doporučit cílenou léčbu, která existuje ve dvou formách:

  • Biologická léčba – jedná se o léčbu, která zablokuje konkrétní bílkoviny zodpovědné za zahájení zánětlivého procesu. Pacienti si aplikují léky pomocí injekční stříkačky nebo pera.
  • Léčba tzv. malými molekulami – jde o inovativní léky ve formě tablet, které působí cíleně uvnitř buňky a kontrolují zánětlivý proces, který je příčinou vzniku atopického ekzému. V horizontu několika málo dní dokáží utlumit svědění a pacienti se tak mohou dostat z nekonečného kruhu svědění – škrabání – zánět.

Léčba malými molekulami dokáže projevy nemoci potlačit téměř úplně nebo je snížit na minimum. Například svědění mizí už do několika dnů od podání první dávky. Pozitivní je, že tyto léky jsou natolik bezpečné, že je pacienti mohou brát dlouhodobě,“ přibližuje novou moderní léčbu prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA.

Pacientům mohou cílenou léčbu předepsat pouze lékaři v centrech biologické léčby. Jejich přehled najdete na www.jsematopik.cz.  

Připravte se na rozhovor s dermatologem

Nastavit vhodně léčbu může lékař jen tehdy, pokud mu sdělíte dostatek informací o tom, jaké potíže vám atopická dermatitida způsobuje. Je proto důležité, abyste byli ke svému dermatologovi zcela otevření a na rozhovor s ním se předem připravili. Pomoci vám v tom může například web www.jsematopik.cz, kde najdete řadu užitečných tipů a interaktivních nástrojů, které vám mohou přípravu usnadnit.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz