Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Trpíte alergií na srst kočky či psa? Co je na vině a jak udržovat domácnost

Trpíte alergií na srst kočky či psa? Co je na vině a jak udržovat domácnost

14.8.2023 - redakce Babinet.cz

Oteklé oči, plný nos, svědění nebo záchvaty kýchání. Příznaky jsou individuální, nicméně všichni alergici se jednoznačně shodnou na tom, že jim dokáží pěkně znepříjemnit život. České republice vévodí nesnášenlivost na pyl či roztoče, což jsou jedny z nejrozšířenějších alergenů. Podráždit nás umí také chlupy domácích mazlíčků. S narůstajícím teplem zvířata línají a spadaná srst se dokáže rychle roznést a alergiky potrápit. Čtyřnohých kamarádů se naštěstí nemusíte hned zbavovat. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.


ilustrační foto / Renáta Řeháková

Pokud se u vás vyvinula alergie na zvířecí chlupy až poté, co jste si pořídili čtyřnohého kamaráda, nezoufejte. Když zvířeti dopřejete alespoň dvakrát týdně pořádnou koupel, snížíte vylučování dráždivých látek dokonce až o 90 %. Pomohou i speciální roztoky, které se vtírají do srsti zvířete.

Chlupy nejsou hlavní problém

Alergické symptomy nevyvolávají samotné chlupy, jak se dlouho věřilo. Alergeny tvoří v základě bílkovinné molekuly, které najdeme v moči, slinách, odumřelých buňkách nebo výměšku mazových žláz. Chlupy pak slouží jen jako určitý přenašeč, na kterém ulpívají.

U exotických ptáků vzbuzují alergickou reakci roztoči z peří. Tyto bílkoviny jsou uvolňovány spolu s odumřelými částečkami kůže. Hlavním alergenem hlodavců jsou bílkoviny sloužící jako nosiče pro feromony vylučované do moči. Samci jich vylučují několikanásobně více než samice.

Jak se alergie nejčastěji projevuje?

  • Rýma
  • Zánět očních spojivek
  • Ekzém
  • Astma a kašel
  • Bolest hlavy

Co pomůže od alergií?

Pečlivý úklid, to je zaklínadlo, které vám od alergií skutečně pomůže. V boji proti nezvaným návštěvníkům určitě zabere, když budete konstantně udržovat nízkou teplotu vzduchu a sucho v bytě. Nezapomínejte ani na pravidelné větrání a vpuštění denního světla do místností, kde se roztoči vyskytují nejvíce. Tyto základní postupy vás od nepříjemných alergenů, kterými jsou převážně plísně, zvířecí chlupy a samotný pyl zaručeně zachrání. Navíc, paraziti se drží hlavně u země, proto několikrát v týdnu pečlivě vyluxujte.

Kde si roztoči hoví?

Roztoči jsou téměř po celém bytě, ale nejvíce se jim daří v ložnici a u často používaného čalouněného nábytku nebo na místech, kde odpočívají domácí mazlíčci. Další dobrou radou je udržovat nízkou vlhkost v bytě, která přispívá k tomu, že se nebude alergenům v domácnosti líbit. Popřemýšlet byste měli také nad pořízením protiroztočových povlaků, které škůdce doslova zastaví. Roztoči jsou celoročními alergeny a alergie na ně se projevuje různě. Mezi nejčastější příznaky patří kýchání, ucpaný nos nebo rýma, kašel, zarudlé oči, ale i nekvalitní spánek. Alergické příznaky jsou nejsilnější v noci, kdy jsme vystaveni přímému kontaktu s roztoči či částmi jejich těl, jejich exkrementy atd. po řadu hodin. „Tyto obtíže mají za následek špatný či přerušovaný spánek, nedochází k odpočinutí organismu v nočních hodinách, což následně ovlivňuje i naše činnosti během dne, v důsledku nevyspání se projevuje špatná koncentrace ve škole, v práci, ale i v jiných běžných denních činnostech, jako je např. řízení auta apod.“ vyjmenovává následky alergie MUDr. Pončáková.

 

zdroj: MUDr. Pončáková, Centrum alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce v Praze

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip