Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nový trend ve světě aut: SUV může mít i praktické malé rozměry

Nový trend ve světě aut: SUV může mít i praktické malé rozměry

8.8.2023 - redakce Babinet.cz

Váháte, zda si pořídit SUV, protože vám vyhovuje vyšší podvozek a je i pohodlnější na výlety, ale na druhou stranu vás děsí velká auta, protože do města zkrátka nejsou tolik praktická? Teď už můžete mít obojí.

 

Toyota vyslyšela přání evropských zákazníků, kteří žijí ve městě, ale například víkendy rádi tráví v přírodě, chtějí pohodlné auto se schopnostmi SUV, protože často cestují, anebo zkrátka jen preferují vyšší podvozek. Výsledkem je model Toyota Yaris Cross, který je mladším a o něco větším sourozencem oblíbeného Yarisu, na který okamžitě navázal i svými úspěchy.

Menší Yaris si v roce 2021 vysloužil titul evropské Auto roku. O rok později si také Yaris Cross krátce po svém uvedení získal srdce zákazníků i odborníků a obdržel titul Světové městské auto roku 2022. Rozhodla o tom porota složená ze 102 motoristických novinářů ze 33 zemí světa.

Příjemná spotřeba

Ocenili, že vůz v sobě spojuje bohaté zkušenosti a know-how značky Toyota v oblasti vývoje a konstrukce malých vozů i SUV. Porotu i samotné řidiče Yaris Cross zaujal kompaktními rozměry, které přitom nabízejí velkorysý prostor uvnitř, ale také užitnými vlastnostmi, dostatečným výkonem a příjemnou spotřebou paliva, v níž se odráží snaha Toyoty nabízet modely šetrné k životnímu prostředí.

Pod kapotou se skrývá čtvrtá generace hybridního elektrického pohonu, díky níž se dostanete na spotřebu 4,4 l/100 km a více než polovinu času můžete zvlášť v městském prostředí jezdit na elektřinu, kterou si hybrid sám vyrábí. Není tedy nutné jej dobíjet a v momentě, kdy vůz jede v elektrickém režimu, jezdíte navíc bez emisí a zadarmo. Vůz má zároveň výkon 125 koní a samozřejmostí je pohon všech čtyř kol, pokud si ho budete přát.

Spousta místa v kufru

Pořád jde o malý vůz, rozměry zvenčí zůstaly víceméně stejné jako u Yarisu, ovšem ve skutečnosti jde o nefalšované SUV, které slibuje vyšší polohu za volantem, větší kola i pneumatiky. Yaris Cross je jen o 240 mm delší než jeho menší bráška, ovšem uvnitř je výrazně více místa i pohodlí.

Zavazadlový prostor je na tyto rozměry překvapivě velkorysý, verze 4x2 pojme 397 litrů, čtyřkolka potom 320 litrů. Potěší i takové vychytávky, jako je možnost otevřít kufr klíčem, nebo takzvaný kick senzor, díky němuž můžete otevřít kufr pohybem nohy.

Samozřejmostí jsou moderní technologie. Telefon si s autem propojíte přes Apple CarPlay a Android Auto, ovšem mnoho dalších funkcí získáte také propojením s aplikací My T. Ta potom dle výbavy vozu umožňuje třeba i vychladit nebo naopak vyhřát kabinu ještě dříve, než k autu přijdete, můžete také třeba zamknout či odemknout dveře na dálku.

Zdroj foto a text: Toyota Česká republika

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip