Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Vydejte se na šumavskou Kvildu a poznejte místa, kde se natáčelo několik kultovních filmů

Vydejte se na šumavskou Kvildu a poznejte místa, kde se natáčelo několik kultovních filmů

28.7.2023 - redakce Babinet.cz

Šumavská obec Kvilda patří mezi oblíbené turistické cíle. Leží v samém srdci národního parku, u hranic s německým Bavorskem a nabízí v každém ročním období příležitost prožít nádhernou dovolenou.

 

foto / Jiří Frydlewicz

Slavnou začala být obec již ve středověku. Tehdy pravděpodobně sloužila jako jakási "stanice" na známé Zlaté stezce a první zmínky o trvalém osídlení pocházejí ze 16. století. Obec, díky své poloze blízko německých hranic, byla dlouhá staletí osídlena z velké většiny Němci. Díky své poloze, nalezištím zlata, a později i těžbou dřeva, nebo sklářským hutím, se Kvilda během několika staletí stává jedním z nejvýznamnějších obchodních, společenských i církevních míst na Šumavě. Díky vzrůstajícímu počtu obyvatel byla od roku 1786 na Kvildě  v provozu škola, která byla roku 1889 rozšířena i díky požáru, který zničil předchozí budovu. Nová škola (nynější obecní úřad a muzeum) byla vybavena veškerým sociálním zařízením i bytem pro učitele. V meziválečném období zde školu navštěvovalo až 200 žáků. Jejich počet samozřejmě klesl po odsunu německého obyvatelstva a znovu vzrostl až v padesátých letech spolu s příchodem nových obyvatel. Roku 1994 bylo vyučování na Kvildě po 226 letech ukončeno.

Obci se v průběhu minulosti vždy dařilo ustát nepříznivá období (světové války, hospodářská krize ve 30. letech) a vždy patřila mezi důležitá a strategická místa na Šumavě. V současné době se stává moderním centrem, které ale ctí tradice. Obec nabízí opravdu hodně atrakcí, které návštěvníka ohromí. Jen namátkou jmenujme zmodernizované informační centrum, množství ubytovacích a stravovacích zařízení, muzeum, obchod se značkovým oblečením a mnohé další. Samostatné upozornění pak zaslouží Kvildský pivovar, který od svého založení sbírá jedno významné ocenění za druhým, nebo Arménská cukrárna s domácími výrobky.

Jste sportovně založení? Žádný problém! Kvilda a její okolí nabízí sportovní vyžití po celý rok. V současné době však mají navrch samozřejmě zimní sporty. Pro ty nabízí Kvilda a okolí kilometry stezek pro běžkaře. V obci samotné se nachází také SKI areál, který nabízí profesionálně upravenou sjezdovku a pohodovou, rodinnou atmosféru. V letních měsících prim hraje především cykloturistika a pěší výlety. Přilehlé okolí přímo nabízí k prozkoumávání a na dohled je mnoho zajímavých cílů. Z těch nejznámějších zmiňme především pramen Vltavy, Černou horu, Jezerní slať (jedno z nejchladnějších míst v ČR), Bučinu, nabízející nádherné panoramatické výhledy, Březník, hrad Kašperk, rozhlednu Poledník, či mnohé další.

Kvilda se několikrát objevila i ve filmu. Nejznámější filmové počiny, točené v obci jsou bezesporu Král Šumavy, či oblíbené filmy s Tomášem Holým (Na pytlácké stezce, Za trnkovým keřem a Pod jezevčí skálou).

 

Napsal Jiří Frydlewicz

zdroj: sumava.net

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip