Babinet.cz  /  Recepty  /  Zajímavosti a ostatní  /  Osvěžte se žlutým sladkým pokušením! Cukrový meloun pro horké letní dny

Osvěžte se žlutým sladkým pokušením! Cukrový meloun pro horké letní dny

12.7.2023 - AndreaP.

Cukrové melouny se od toho „klasického“ vodního liší jak vzhledem rostliny, tak barvou (podle druhu oranžová či žlutá) a hlavně svou chutí. Své jméno získaly cukrové melouny podle obsahu cukru, který se pohybuje mezi 6 až 8 %.

(fotografie: Pixabay)

Mezi nejznámější zástupce cukrových melounů patří cantaloupe, který pochází z Asie. Jméno získal od papežského hradu Cantaloupe, kde se jako na prvním místě v Evropě tyto melouny pěstovaly. Odtud se rozšířily dále do Evropy a na sklonku devatenáctého století se staly velkým hitem v USA, kde si svou oblibu drží dodnes. Cantaloupe se svou strukturou a pevností podobá měkké hrušce a oproti vodnímu melounu je daleko šťavnatější. Chuťově může připomínat mango, velmi sladkou karotku nebo ananas. Najdeme v něm také množství vitamínů, kdy ve 100 g melounu je až 44 % doporučené denní dávky vitaminu C a 21 % vitamínu A. Obsahuje ale i vitamíny řady B a důležité minerály.

Cukrové melouny jsou silně močopudné, což můžete využít při léčení ledvinových potíží, jako jsou například ledvinové kameny. Působí také antioxidačně, díky velkému množství vody pomáhají vyrovnat poměr soli v organismu a při vylučování.

Meloun chutná skvěle sám o sobě, ale pokud si chcete ozvláštnit jídelníček, tak zkuste kombinaci se sušenými šunkami nebo lososem a sladkým vínem. Je také výborný jako malá příloha k masu z grilu. Tady ovšem záleží na tom, jak si maso dopředu okořeníte, aby se chutě ideálně spojily.

(zdroj - Košík.cz, ree)

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další recepty

Náš tip