Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Poznejte Česko z ptačí perspektivy: Kde a jak se proletět balónem?

Poznejte Česko z ptačí perspektivy: Kde a jak se proletět balónem?

28.6.2023 - redakce Babinet.cz

Poznáváte rádi naši zem, ale zároveň se nebráníte ani trošce dobrodružství? Spojte tyto činnosti dohromady a vydejte se poznávat krásy Česka z koše horkovzdušného balónu!

Létání balónem nabízí zábavu pro všechny věkové kategorie. Proletět se mohou jak malí dobrodruzi, tak i senioři, což z vyhlídkových letů balónem dělá jeden z nejoblíbenějších zážitků u nás i v zahraničí. Když k tomu připočtete poměrně dostupnou cenu a výhledy, které jinde neuvidíte, není divu, že je vzduchoplavba v žebříčku oblíbenosti tak vysoko.

zdroj / Adrop

Proleťte se balónem v Česku i na Moravě

Máte nějaké své oblíbené místečko, které byste si chtěli prohlédnout z výšky? Anebo jen chcete vidět turisticky atraktivní lokality bez davů turistů? To obojí si při vyhlídkovém letu horkovzdušným balónem splníte. Ke vzletu není potřeba moc místa a dá se tak vzlétnout na řadě míst, kam je možné balón dopravit, rozbalit a připravit k letu. 

Běžně se létá například v Českém ráji s výhledem na Trosky a zdejší jedinečnou krajinu, nad Karlštejnem, který si vychutnáte z ptačí perspektivy 50 až 300 metrů nad zemí, i třeba nad Ostravou, která nabízí kromě okolní krajiny také jedinečnou industriální architekturu. Spíš je těžší najít místa, kde se nelétá, než taková, kde se proletět můžete.

Jak se dá k létání balónem dostat?

Vyhlídkový let balónem dávno není výsadou jen hrstky šťastlivců, kteří mají kromě nadšení i rozpočet na to, aby balón vlastnili a provozovali. Proletět se může každý, kdo si zakoupí letenku a domluví si termín letu. Letenky se prodávají nejběžněji v podobě zážitkového poukazu, protože slouží také jako originální dárek k řadě příležitostí. Třeba největší československá zážitkovka Adrop.cz nabízí letenky na téměř 40 lokalitách po celém Česku.

Stačí se tedy rozmyslet, kde se chcete proletět, pro kolik osob letenka bude, i třeba jaký typ letu vyžadujete. Kromě klasických letů si totiž můžete objednat i privátní let, kde s vámi bude jen pilot a nikdo další, nebo třeba trochu akčnější let ve sportovním balónu, kde nahlédnete za oponu balónového závodění.

zdroj / Adrop

Jak let balónem probíhá a na co se připravit?

Let balónem začíná v momentě, kdy začnete domlouvat termín letu. Tento typ létání je velmi citlivý na povětrnostní podmínky, a tak se může stát, že to na první dobrou nevyjde. Základem je, aby se letělo ráno po východu slunce nebo pozdě odpoledne, kdy je nejklidnější termické proudění.

Pak také musí foukat jen slabší vítr a nesmí pršet. Když tohle všechno klapne, dopravíte se na místo startu, posádka připraví balón k letu a jakmile se začne plnit horkým vzduchem, je čas naskočit do koše a připravit se na hodinovou vzduchoplavbu.

Balón se pohybuje směrem a rychlostí větru, pilot může ovlivňovat směr tím, že stoupá nebo klesá a hledá vhodné proudění. Každopádně se budete pohybovat jen pár stovek metrů nad zemí a bude vám připadat, že je bezvětří. Není tedy potřeba se nijak přioblékat, určitě mrznout nebudete. Jen na loukách, ze kterých se startuje a kam se přistává, může být rosa. Obuv proto raději volte nepromokavou.

Hodina výhledů a domů se šlechtickým titulem

Ve vzduchu máte celou hodinu na to, abyste se kochali, fotili a zase se kochali. Výhledy vykreslené nízkým sluncem jsou opravdu nádherné. Na konci zážitku pilot snižuje výšku, až s vámi přistane na místě vzdáleném od startu 10 až 20 km. Záleží, jak silný vítr foukal. Nebojte, jízda na místo startu je v ceně.

Každopádně ale nepojedete hned. Nejprve vás čeká křest čtyřmi živly a povýšení do šlechtického stavu. Domů tak pojedete jako baron či baronka.

A že pro vás není balón to pravé? Na Adrop.cz najdete víc než 700 různých zážitků. Vyberou si milovníci adrenalinů i relaxace.

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz