Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Zajímavosti Plzeňska: Největší český přírodní biotop, zaniklý mlýn, klášter či westernové městečko

Zajímavosti Plzeňska: Největší český přírodní biotop, zaniklý mlýn, klášter či westernové městečko

23.6.2023 - redakce Babinet.cz

Městečko Dobřany leží jihozápadním směrem od krajského města Plzeň. Nenajdeme zde pouze jen známou psychiatrickou léčebnu, nýbrž také i mnoho zajímavých míst, která určitě stojí za návštěvu.

 

foto / Petr Matura

Dobřany jsou půvabným maloměstem, které se může pochlubit historickým náměstím s kostelem s vysokou věží. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1243. Prohlédnout si zde můžeme nejen starobylé měšťanské domy, ale například rovněž i most přes řeku Radbuzu, jenž je prvně písemně zmiňován v 16. století. Skutečné stáří mostu sice není známé, ovšem podle legendy po něm prý údajně projížděl již český husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. V 18. století byl most barokně upraven. Má nestejnou šířku a mírně zalomenou osu.

K návštěvě, osvěžení a odpočinku pak zve místní známý pivovar „Modrá Hvězda“, který nabízí ochutnávku hned několika druhů vlastních piv. Po posilnění se můžeme kupříkladu vydat na procházku do znovuobnoveného lesoparku „Martinská stěna“ s více než dvěma kilometry upravených cestiček, lesním divadlem i kapličkou.

Severovýchodně od města najdeme přírodní památku Šlovický vrch. Chráněné území v kategorii přírodní památka zde bylo vyhlášeno v roce 2018, a to mimo jiné vzhledem k výskytu  vzácných a ohrožených druhů rostlin i živočichů, například listonoha letního, žábronožky letní nebo kuňky žlutobřiché. 

Zajímavá je jistě i lokalita zaniklého větrného mlýna holandského typu v Dobřanech v místě zvaném Kamínek, který stál přibližně 1 kilometr severozápadně od centra obce na návrší v nadmořské výšce asi 365 metrů. Zděný větrný mlýn byl postaven roku 1837 Janem Krammererem na obecní pastvině, kde do roku 1740 stála šibenice. Byl využíván na mletí kostí. Roku 1839 vyhořel a na jeho místě vznikla prachárna.

V nadcházejících parných dnech můžeme v Dobřanech využít též koupaliště Kotynka. Jedná se o největší český přírodní biotop, kde je čištění vody zajištěno zcela bez chemických úprav pomocí filtračních lagun s vodními rostlinami. Voda je tedy zcela vhodná rovněž také i pro alergiky.

Ve zdejším kraji pak lze navštívit kupříkladu ještě i klášter Chotěšov, bývalé sídlo premonstrátek. Ke klášteru se váže pověst o zazděné jeptišce. Mezi tímto a kladrubským klášterem byla prý vybudována tajná podzemní chodba, kde se měla scházet místní jeptiška s mnichem. Jeptišku údajně za její hříchy nakonec stihl krutý trest zazdění zaživa.

Můžeme zde též vystoupat na nedaleký Křížový vrch, na němž byl v polovině 19. století postaven kostel, ke kterému byla v průběhu první republiky přistavěna i věž, jež téměř ihned začala sloužit jako rozhledna. Poskytuje výhled na Chotěšov s klášterem a město Stod. 

Jen malý kousek jižním směrem od Křížového vrchu leží westernové městečko Halter Valley. Najdeme zde i typickou kancelář šerifa či vězení. Zdržet se můžeme i do druhého dne. Přespat lze například v replice domu z dob osidlování nebo ve voze krytém plachtou, v jakém se kdysi na Divoký západ vydávali jeho dobyvatelé. Zdejší pobyt zcela jistě ocení zejména dětští návštěvníci.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, dobrany.cz, kampocesku.cz, navylet.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Vložit komentář

Další z magazínu

Náš tip