Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Vytvořte si jedlý balkon. Sklízet můžete rajčata i brambory

Vytvořte si jedlý balkon. Sklízet můžete rajčata i brambory

17.5.2023 - redakce Babinet.cz

Zmrzlíci jsou za námi, takže je ideální čas vysazovat rostlinky. A to nejen do záhonů, ale i na balkon. Dneska si povíme něco o tom, jak si udělat na balkoně nebo lodžii jedlou zahrádku. Některé plodiny vám porostou dokonce i za oknem na parapetu. Takže s chutí do toho a půl je hotovo.

foto / Freepik

Je potřeba vybrat si plodiny, které máte rádi, a které rádi konzumujete. Je jasné, že jestliže budete jedlý balkon zavádět nyní, tak nemáte předpěstované sazenice ze semínek. Proto je nejvyšší čas zajít do zahradnictví, která právě teď přímo přetékají nejrůznějším zbožím čekajícím na to, až se dostane do vašeho košíku. Ideální je si sazeničky spíše vybrat osobně.

Rajčata? Ale jaká…

Rajčata jsou opravdu vděčná, víte proč? Je to vlastně plevel. Rajčata rostou všude, stačí jim prasklina v chodníku. Poradí si. Mají rádi slunce, takže ve stínu vám moc neporostou.

Pokud je tedy chcete, zamyslete se nejprve nad tím, jestli nemáte celý den na balkoně stín. Ve velkých hobby marketech je pak k mání speciální a zajímavá rostlina, která v sobě kombinuje rajče a bramboru. Ve větším květníku budete mít tedy pěknou rostlinu rajčete, které na kořenech porostou brambory.

Pokud vybíráte, kterou odrůdu rajčat koupit, tak sáhněte spíše po cherry rajčatech, nebo po speciálním balkonovém rajčeti.

Brambory

Brambory jako takové vám taky porostou ve velkých kýblech, či pytlích. Uvidíte, sklizeň bude. Můžete je dát i teď. Stačí větší kyblík, do poloviny nasypte zeminu, vložte brambory a dosypte zeminou až po okraj.

Jahody

Jahodníky vybírejte s rozumem a také podle toho jak moc vám na balkon svítí sluníčko. Ideální jsou potom odrůdy stále plodící. Lesní jahody nebo odrůda Mara de Bois, která plodí na šlahounech od jara až podzimu.

Papriky

Klasické velké papriky vám neporostou, ale chilli papričky, těm se dobře daří i v  květináči. Volit můžete z nepřeberného množství druhů. Když vysadíte vedle sebe dvě nebo tři barevné odrůdy, získáte i dekorativní rostlinu. 

Bylinky

Na balkoně nám samozřejmě skvěle porostou bylinky a to nad úplně všechny, které existují. Jen i u nich je třeba promyslet umístění, protože některé potřebují slunce a jiní potřebují stín.

Na slunce se hodí například levandule, pažitka či bazalka. Naopak do stínu umístěte mátu, petržel nebo rozmarýn.

Nádoby na sázení

Na sázení můžete použít můžete různé druhy nádob z kameniny, keramiky, umělého kamene, dřeva, plastu. Tam, kde svítí dostatek slunce, se nebojte použít světlejší nádoby, aby se nepřehříval substrát. Myslete na správnou velikost, aby měly rostliny dostatek prostoru pro růst a nemuseli jste neustále přesazovat.

 

Napsala Zuzana Zelenková

zdroj: https://www.homeincube.cz/jedly-balkon-zadny-problem-co-vsechno-muzete-pestovat-a-jak-na-to-rozpracovano/

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Bělousek
22.5.2023 11:09

Máme velký balkón a tak i místo na pěstování. Ráda pěstuji bylinky (pažitku, petrželku a bazalku). Děti mají zase rádi jarní cibulku. Vyzkoušeli jsme i jahody. Už moc těšíme na letní grilování, dokonce jsme si pořídili i nový balkonový set https://www.expedo.cz/zahradni-sestava-perok_154898i?v=237405,už se nemůžeme dočkat až ho vyzkoušíme :-)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz