Babinet.cz  /  Magazín  /  Aktivní život  /  Problémy s trávením: jak dostat zažívání zpátky do formy

Problémy s trávením: jak dostat zažívání zpátky do formy

14.5.2023 - redakce Babinet.cz

S trávicími problémy se čas od času potýká každý z nás. Nepříjemné nadýmání, pálení žáhy, plynatost, pocit těžkého žaludku. Dobře fungující zažívání je ale nezbytné pro naše zdraví. Ovlivňuje například imunitu. Jak se s takovými problémy nejlépe vyrovnat a nejlépe jim předcházet?

foto / Freepik

Zásadní je nejdříve zjistit příčinu. A těch může být hned několik! „Základem obvykle bývá špatný životní styl a nezdravé stravování. Je potřeba uvažovat o tom, co které potravina, dokáže udělat s naším tělem. Smažené hranolky uprostřed noci obvykle nejsou to pravé pro náš žaludek,“ vysvětluje odbornice na správné stravování Petra Skalská,.

Jakých základních pravidel se tedy držet?

Pečlivě vybírejte potraviny

Jsme skutečně to, co jíme, takže až půjdete příště nakupovat, vybírejte pečlivě kvalitní zeleninu, ovoce, potraviny bohaté na vlákninu. Určitě zapomeňte na sladkosti a potraviny s vysokým obsahem éček.

Nepřejídejte se

Jezte často, ale v menších porcích. Ideální je jíst v pravidelných intervalech cca co dvě a půl hodiny pětkrát až šestkrát denně. Metabolismus bude pracovat kontinuálně a nehrozí, že jej zatížíte jednou nebo dvakrát za den obrovskou porcí jídla, kterou bude mít problém zpracovat.

Dodržujte pitný režim

Voda je zkrátka základ, už jenom proto, že tvoří většinu našeho organismu. Musíme ji tedy tělu neustále doplňovat. Všechny metabolické pochody pak budou fungovat přesně tak, jak mají a i hubnutí bude snadnější. Tip: sklenka vlažné vody s citronem ráno před snídaní nakopne trávení, podpoří peristaltiku i spalování tuků!

Vyvarujte se alkoholu a cigaret

Marná sláva, ale bez toho to nepůjde. Vdechováním cigaretových jedů trávení nepomáháme spíše naopak. Pozor si dejte také na nadměrné pití alkoholu. Pro ženy je ideální např. malé pivo denně či sklenka červeného vína. Nic se ale nemá přehánět!

Vyzkoušejte detox

Čas od času je potřeba zbavit své tělo jedovatých látek. Toxinů se v našem těle za měsíce či roky bez očisty dokáže nahromadit obrovské množství a my pak kvůli tomu pociťujeme nejrůznější zdravotní komplikace. Správně sestaveným detoxikačním jídelníčkem jde ale vše napravit..

Co vynechat ve stravě, abychom minimalizovali nepříjemné nadýmámí

Vyhýbejte se nadýmavým zeleninám jako je cibule, zelí, fazole, čočka. Dále omezte cukry. Při průjmu může pomoci vynechání mléka. Zlepšení difuse plynů lze dosáhnout zlepšením cirkulace. Proto doporučujeme sport, pohyb, cvičení, masáže dutiny břišní. Svůj vliv na hromadění plynů má zácpa, proto používejte prostředky na odstranění zácpy, psyllium, lněná semínka apod.

 

napsala RŘ

zdroj: pestryjidelnicek.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz