Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Knížka: Já se pomstím!

Knížka: Já se pomstím!

Jarmila Moosová

Nejímá vás obava už při samotné představě sestupu do vlastního nitra? Snesete pohledy i do těch nejtemnějších zákoutí lidské duše? Pak jste právě vy těmi správnými labužníky, jimž řadu příběhů o vášni až smrtící nabízí kniha Pierra Bellemareho /Jean-Francois Nahmians/ v českém překladu Miluše Krejčové, pro nadcházející ponuré zimní večery jako stvořená: JÁ SE POMSTÍM!

Ve čtyřiceti autentických příbězích odkrývá nejrůznější pohnutky k nenávisti, jak se táhnou celými dějinami lidstva.

ukázka z knihy:

Ať tomu bylo jakkoli, únos malého Larse Melleruda skončil po osmačtyřiceti hodinách šťastně a Lasse Runeborg se pustil do plnění svého slibu. Je třeba říct, že měl slušnou stopu: udavačský anonymní dopis. Byl psán na stroji a psací stroje mají zvláštnosti, podle nichž je lze spolehlivě identifikovat.

Přátelil se s jedním expertem z policejní laboratoře ve Stockholmu, kterého požádal, aby dopis prozkoumal. Odpověď na sebe nedala dlouho čekat.: šlo o přenosný psací stroj značky Olympia, vyrobený mezi roky 1945 a 1948, a ta osoba na něm psala jedním prstem.

Byl to tedy soukromý psací stroj, nikoli kancelářský. Navíc šlo o starý stroj a anonym na něm neuměl psát. To všechno svědčilo o člověku samotářském, uzavřeném. Pokud šlo o motiv, inspektor byl čím dál víc přesvědčen o tom, že šlo o lásku. Tak krásná dívka jako Uta Skovdeová mohla snadno vzbuzovat beznadějnou vášeň, aniž si to uvědomovala. Ten muž ví, že ji nikdy nebude mít, a tak se jí tímto způsobem mstí za to, co považuje za nespravedlivé.

Krátce poté měl před sebou Utu Skovdeovou, kterou požádal, aby za ním přišla do kanceláře. Seznámil ji s výsledky pátrání a předložil jí závěry.

„Hledejte ve svém okolí muže, který by mohl být do vás zamilovaný a přitom se vám to neodvážil říct.“

„Když mi nic neřekl, tak jak bych to mohla vědět?“

„Určité pohledy, změna v chování, ve způsobu řeči…“

Uta Skovdeová na okamžik nakrčila čelo a pak zvolala:

„Ne, to nemůže být on! To by bylo směšné.“

„Právě. Je někdo, kdo se cítí vedle vás směšný, hrozně tím trpí a chce, abyste trpěla také. Na koho myslíte?“

„Na Silvera Hanssona ……….“

Vydalo R + H, spol. s r. o., nakladatelství MOTTO, Na Sypčině 12, 147 00 Praha 4, 2006 – vydání první.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip