Babinet.cz  /  Magazín  /  Život a vztahy  /  Dnešní doba s sebou nese strach ze závazků. Proč tomu tak je?

Dnešní doba s sebou nese strach ze závazků. Proč tomu tak je?

5.4.2023 - redakce Babinet.cz

Poznáte skvělého muže, je vám spolu dobře, začnete se vídat, dojde i na sex a vše běží jako po drátkách. Máte pocit růžové zahrady zalité sluncem a chtěla byste pokročit na další úroveň, aby se váš vztah stal tzv. vážným. Ale ouha, v tu chvíli začne partner couvat. Zaskočilo vás to? Pak tady je odpověď.

foto / Pexels

Single mileniálové, ale vztahuje se to i na příslušníky starší a mladší generace, v posledních letech mění své chození s partnerem v duchu nového trendu. Říká se mu nezávazný vztah, skorovztah či situationship. Ten je založen na tom, že se spolu lidé vídají intimně i normálně, aniž by tato rande a celý vývoj nazývali vztahem. Jeho frekventovaný výskyt potvrzuje psychoterapeutka a socioložka zabývající se vztahy Markéta Šetinová.  

Podle Stacey Laury Lloyd, autorky zaměřují se na vztahy a randění na MyDomaine, takové jednání pramení ze strachu ze změny a nepředvídatelnosti, který lidem nový vztah přinese. Mají strach, že jim to nabourá dosud jasný a jimi ovládaný život. Pustit si někoho moc k tělu by znamenalo některé věci změnit, muset hledat kompromisy, nedělat věci jen podle sebe a to mnohé děsí.

V jiných případech je odpor k závazku důsledkem určité nejistoty v oblasti náklonnosti. To, jaký vztah měl člověk v dětství ke svým rodičům, může mít velký význam pro to, jaké vztahy si bude budovat v dospělosti k ostatním lidem.

Tři z nejčastějších nejistot vázání se jsou:

  • Velké nebo žádné množství emocí: Lidé by chtěli být ve vztahu, ale bojí se, že jim někdo ublíží.
  • Odmítání a vyhýbání: Popírají potřebu být závislí na někom jiném.
  • Úzkostné zaujetí: Obávají se jednostranného vztahu

Kde vlastně obavy ze závazků mohou vznikat? Existuje široká škála příčin pro to, proč lidé nechtějí vstupovat do vážných vztahů. Od rodinné historie přes traumata z minulosti až po vyloženě fobii z formálního dlouhodobého vztahu nebo manželství. V psychologii se tato fobie nazývá gamofobie. Zde jsou ty nejčastější, které se protínají v různých článcích s odůvodněními na internetu i s těmi z vyprávění z reálného života nezadaných:

Jste „příliš zaneprázdněni“

Máte v sobě pocit, že toho teď řešíte moc a že nemáte čas na žádné nové závazky. Opakujete si, „až budu mít více času.“ Jistě znáte frázi, „pokud člověk chce, čas si vždycky najde“. Jde tedy spíš o výmluvu, jak se vyhnout závazku.

Cítíte se zranitelní

Pokud jste měli v minulosti toxický vztah, je vcelku pochopitelné, že se situace bude opakovat. Máte obavy, že se opět necháte ošálit a přehlédnete veškeré výstrahy a ocitnete se tam, kde jste byli. A představa, že si opět stejně ublížíte, vás straší. Nemůžete ale neustále žít ve strachu. Naopak věřte sami sobě, že jste se dokonale poučili a stejné chyby už opakovat nebudete. Člověk jistě musí být opatrný, ale pokud nikdy nezariskuje, že si opět ublíží, unikne mu šance milovat.

Nejste si jisti, jestli jste našli to pravé a neustále hledáte „něco lepšího“

V dnešní době, kdy si člověk může na různých seznamovacích aplikacích vybírat, kdo je pro něj nejvhodnější, může se stát, že tak dlouho vybírá, až přebere. Bude se totiž bát, že tohle není dost a že může ještě narazit na někoho „lepšího“, s kým toho bude mít více společného. Pokud tedy stále přemýšlíte nad tím, jestli „tam venku“ nemůže být někdo, s kým budete mít lepší shodu, uvědomte si, že váš protějšek může přemýšlet úplně stejně, ale přesto si vybral si vás a je tu s vámi. Pokud tedy máte pocit, že vám to vlastně funguje, nenechte ho jen tak utéct. Nikdo není dokonalý a vždy se objeví něco, co vám na tom druhém bude vadit.

Samozřejmě, že jsou lidé, kteří jsou takto se svým způsobem života spokojeni a nehledají trvalý monogamní vztah. Nicméně pokud to vaším cílem je a máte pocit, že vám v navazování vztahů brání nějaký z výše zmiňovaných bodů, vyzkoušejte následující návrhy, jak s tím pracovat:

  • Promluvte si o tom s tím, s kým by vztah mohl vzniknout. Vysvětlete, co k němu a ke vztahu cítíte, a pokud je to možné, snažte se přesně říct, čeho se bojíte.
  • Cvičte své odhodlání. Pokud si vy i váš partner přejete, aby váš vztah byl úspěšný, ale jeden, nebo oba z vás, máte obavu ze závazků, může pomoci vyzkoušet zatím jen malé kroky jako třeba, držet se za ruce na veřejnosti. Promluvit si o nápadech, které spolu chcete dělat v jiném ročním období a zjistit, jak se ohledně toho cítíte. Naplánovat si zatím společně týden a podobně. Pokud vás přemohou pocity strachu nebo úzkosti, promluvte si o nich.
  • Hledejte partnera, který bude respektovat vaše potřeby. Nejlépe toho, kdo bude na vztah ochotný jít také pomalu a ne s vámi chtít hned trávit každý den.

Strach ze závazků je složité téma. Tím, že k němu přispívá celá řada faktorů a ty se mohou lišit u každého člověka, neexistuje pro to přesná poučka. Samozřejmě že jste třeba zrovna ve vztahu, kde necítíte to pravé a nemá to nic společného s nějakou fobií ze závazku, ale to už si každý musí určit sám. Každopádně pokud toužíte mít jednou opravdu vážný vztah a máte z toho strach, pracujte v první řadě na sobě.

 

zdroje:

https://sanvit.cz/5-dukazu-ze-se-bojite-zavazku/

https://www.marianne.cz/zivotni-styl/skorovztahy-vysvetleni-proc-se-lide-v-dnesni-dobe-tolik-boji-zavazku

https://gulu.cz/strach-ze-zavazku-psychologove-odhalili-proc-nekteri-lide-pred-vztahy-utikaji?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

https://www.zeny.cz/vztahy-a-rodina/co-prozradi-ze-se-bojite-zavazku-ve-vztahu-7188.html

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz