Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Bolesti a napětí v nohou mají řešení. Jak na to?

Bolesti a napětí v nohou mají řešení. Jak na to?

3.4.2023 - redakce Babinet.cz

S napětím a bolestí v nohách se za život setkal asi každý. Ujdete sotva pár kilometrů a nohy rozbolí. Večer si dáváte nohy nahoru, aby se vám ulevilo. A vlastně už ani nevnímáte, že se tak děje téměř každý den. Bolesti v nohách, různá pnutí, pocity otoků, tíhy a křečí ale nejsou něčím, co byste měli přecházet a podceňovat. Mohou to být projevy špatného návratu žilní krve do srdce, které se bez řádné a dlouhodobé léčby budou jen stupňovat. Časem pro vás může být problémem i prostá chůze. Jak z toho ven?

foto / Depositphotos

Bolest, pocit tíhy v nohách, otoky nebo křeče se objevují z důvodu městnání krve v žilách dolních končetin. Správná cirkulace krve je podmíněná každodenním přirozeným pohybem. Od srdce teče krev snadněji, protože ji pohání neustálé pumpování srdce. Směrem k srdci je třeba si pomoci právě pohybem. Samotné žilní chlopně, které krev vyhánějí nahoru k srdci, na to zdaleka nestačí.   

Málo se pohybujeme

Dnešní doba bohužel nahrává spíše sedavému způsobu života. Po celém dni v kanceláři se dopravíte domů, trávíte večer víceméně vsedě. Přirozený pohyb, aniž si to třeba uvědomujete, je minimální. Ani pracovat vestoje není pro žíly ideální. Navíc, kdo má chuť a sílu po celém dni na nohou ještě chodit někam na procházku? Většina je ráda, že sedí.  

„Při žilním onemocnění bychom neměli nechávat nohy delší dobu ve statické poloze. Žíly probíhají mezi svaly, a tedy v okamžiku, kdy sval pracuje, masíruje žílu, a tím pomáhá návratu krve zpět k srdci. To je velmi důležité pro správný tok a pro správnou rychlost průtoku. Pokud budeme jen sedět nebo jen stát, krev se začne hromadit v žilách dolních končetin,“ vysvětluje angioložka MUDr. Petra Zimolová z Kardiologické kliniky 2. Lékařské fakulty UK a FN Motol v Praze význam pohybu při oběhu krve.

Časem může být tlak na žilní stěny veliký, žíla se rozšiřuje a začne být okem viditelná. Podle průměru postižené žíly mluvíme o metličkách či křečových žilách. 

Bolesti a otoky nohou se mohou zvyšovat

Bez trvalé a důsledné léčby a osvojení si některých změn v životním stylu bude chronické žilní onemocnění pravděpodobně postupovat dál. Pár metliček a křečových žil na noze se sice může jevit jen jako estetická záležitost, ale co když bolesti nohou, pnutí, pocit těžkých nohou začnou nabírat na intenzitě? Jak bojovat s otoky nohou, které se nebudou projevovat jen po těžkém dni a v teple, ale už v průběhu dne? Dalším stupněm, který dokazuje, že žilní systém opravdu nepracuje tak jak má, jsou právě trvalé otoky. (Pozor, neplést s lymfatickými otoky). Krátké pěší výlety, běžné pochůzky i aktivně strávený čas s rodinou mohou být postupně čím dál tím větší problém. 

Léčba žilního onemocnění je dlouhodobá

„Léčba chronického žilního onemocnění je dlouhodobá a bohužel zcela vyléčit jej nelze. Pomocí léků na zpevnění žilní stěny (venofarmaka) je možné progres výrazně zpomalit. Proto je nutné nepodceňovat prvotní projevy a navštívit lékaře, který může tato venofarmaka předepsat, a tím zabránit progresi onemocnění,“ říká angioložka MUDr. Petra Zimolová. 

Od občasných otoků k bércovým vředům

Nejvyšším stadiem chronického žilního onemocnění je aktivní bércový vřed. Jde o otevřenou hnisající ránu způsobenou finálním rozpadem kožní tkáně. Od občasných otoků, příležitostně bolavých a těžkých nohou až k otevřenému bércovému vředu vede dlouhá cesta. Na jejím začátku jsou právě nenápadné projevy a komplikace, které se v každodenním shonu ztratí. Nepodceňujte prvotní příznaky a řešte je, dokud ještě neovlivňují kvalitu vašeho života.

 

 

 

 

 

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz