Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Film: Tip na vánoční dárek

Film: Tip na vánoční dárek

Hana Formánková

K tradicím českých Vánoc patří i pohádky, a proto Vám nabízíme tip na pohádku na VHS a DVD, která nejen zpříjemní vánoční pohodu malým i velkým dětem, ale může být i vhodným dárkem pod vánoční stromeček.

Karlík a továrna na čokoládu

USA /Velká Británie 2005, 106 min.

Dobrodružný, fantasy, rodinný

Režie: Tim Burton

Hrají: Freddie Highmore, Johnny Depp, Helena Bonham Carter, James Fox, David Kelly, Christopher Lee, Missi Pyle, Noah Taylor, Annasophia Robb

Za skutečně přeslazený by se dal označit pohádkový příběh spisovatele Roalda Dahla „Karlík a továrna na čokoládu“, který do filmové podoby překouzlil režisér Tim Burton. Jak sám název napovídá, v hlavní roli se v neskutečné pohádkové fantazii předvede čokoláda, která láká mlsné jazýčky, aby olízly obrazovku a ochutnaly aspoň trošku z té čokoládové nádhery.

Pohádková fantazie Roalda Dahla a Tima Burtona však nekončí jen u čokoládových zázraků, ale rozbíhá se po celém příběhu a vydovádí se hlavně ve Wonkově továrně na čokoládu, kde se dějí neuvěřitelné věci.

Vedle kakaové nádhery se představí v hlavní roli Johny Deep alias Willy Wonka jako výstředně potrhlý výrobce cukrovinek a samozřejmě Karlík (Freddie Highmore) - obyčejný chlapec. Jemu se splní jeho největší sen podívat se do tajemné Wonkovy továrny, kam lidská noha několik let nevkročila, přestože z ní denně auta vyvážejí plné krabice lahodné kakaové pochoutky.

Čokoládový příběh zavede diváky do světa pohádkové fantazie, kde v jako každé správné pohádce vítězí dobro nad zlem. Zlo představuje mamon a bezohledný kariérismus, sobectví, přehnaná ctižádost a dobro - rodinné vztahy - láska mezi rodiči a dětmi. Emotivní podtext s varovným výkřikem, který pozvedá rodinnou lásku nad kariéru a honbu za mamonem, volá po návratu lidských citů na trůn společenských hodnot.

Dobro trestá zlo neboli neřesti dnešních dětí. Z nich se díky jejich ctižádosti (nebo spíš ctižádosti jejich rodičů) či závislosti na technice stávají malí dospělí, čímž ztrácejí svou dětskou fantazii a žijí v zajetí své ctižádosti a egoismu. A proto každý obyčejný chlapec či dívka, kteří ničím nevynikají, a tudíž se podobají Karlíkovi, si smlsnou nejenom na čokoládové fantazii, ale také na zaslouženém trestu pro sebevědomé nafoukance, sobce, ctižádostivé dravce, vejtahy či arogantní rozmazlence.

Čokoládový příběh však nenabízí satisfakci jen obyčejným dětem, ale i dospělým.Willy Wonka představuje karikaturu úspěšného podnikatele, který ve svém kariéristickém egocentrismu odhodí všechna závaží (rodinu a city), která mu brání v kariéře úspěšného podnikatele. A právě jeho samota se stane hlavním hnacím motorem k akci Golden ticket, protože před Wonkou se s přibývajícím věkem vynoří otázka: kdo zdědí jeho továrnu?

Zlo Wonkova ledového egoismu tváří v tvář dobru (Karlíkovy lásky k rodině) začne pomalu roztávat, aby se rozlilo v teplo rodinného krbu. Proto se i dospělí toužící po lásce a rodinných hodnotách rádi nechají unášet kouzlem pohádky, kde právě láska (na rozdíl od reality) vítězí nad mamonem a kariérismem.

Nechybí ani parodie na psychoterapii, kdy posedlost pana Wonky čokoládou a cukrovinkami je vysvětlena jeho traumatem z dětství. Místy se objevuje černý humor, avšak dnešní děti, odkojené akčními trháky a počítačovými bojovými hrami, neohrožuje větší drsností než pohádka Karkulce, kde vlk se dopouští kanibalismu.

Johny Deep vytvořil svou skvělou trhavě pitvořivou a akčně se měnící mimikou i gestikulací dokonalou karikaturu zdegenerovaného podnikatele, jehož jeho profese zcela zdeformovala do podoby mediální zženštělé hvězdy. Chvílemi se přímo nabízí srovnání s Michaelem Jacksonem.

Kromě kouzelné čokoládové podívané čekají na diváky i další pohádkové zázraky, které tvůrci filmu vyčarovali pomocí digitálních i technických triků. Například neuvěřitelné scény s veverkami nebo taneční kreace, v nichž odvedl skvělý výkon nejenom herec Deep Roy ale i počítačoví kouzelníci, kteří ho rozmnožili na celý taneční soubor.

I svým koncem film překvapí. Přestože by od sladce pohádkového příběhu ve stylu „jak chudák ke štěstí přišel“ divák očekával v závěru Karlíka jako zbohatlíka na čokoládovém trůnu, předvídatelný konec se nekoná.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz