Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Kopřiva, často opomíjený zázrak ze zapadlých koutů našich jarních zahrádek

Kopřiva, často opomíjený zázrak ze zapadlých koutů našich jarních zahrádek

12.3.2023 - redakce Babinet.cz

Pomalu se nám již blíží jaro a s ním rovněž také i sběr léčivých bylinek. Jednou z nich je bezesporu všem dobře známá kopřiva, jež si zaslouženě získala své místo v tradičním lidovém léčitelství jako účinný prostředek při léčbě revmatu, dny nebo potížích s játry.

foto / Unsplash

Již nejslavnější lékař antického Řecka Hippokratés ji doporučoval k pročišťování krve. Středověk zase věřil v její sílu umocňovat lásku a užívání kopřivy pak mělo chránit rovněž i před čarodějnicemi. Než se do Evropy začala dovážet bavlna, získávala se z pevných lodyh kopřiv hrubá vlákna k výrobě pytlů, plachet, lan a také i látky kopřivoviny, které se pro její všeobecnou dostupnost říkalo též „tkanina chudých“.

V časech nouze sloužila kopřiva jako náhrada špenátu. Taktéž velikonoční nádivka by se bez ní zkrátka neobešla. Až na mrazivé měsíce je možné kopřivu sbírat prakticky celoročně. Působí močopudně a způsobuje lepší prokrvení organismu, proto často bývá součástí jarních očistných i hubnoucích procedur. Při potížích s prostatou nebo podráždění močového měchýře se zase doporučuje čaj z kořínků kopřivy.

Už odpradávna je tedy kopřiva součástí lidového léčitelství, ale vysoký podíl tělu prospěšných látek byl potvrzen i mnoha moderními vědeckými výzkumy. Měli bychom ji tedy vzít zcela jistě na milost, i když pro mnohé zahrádkáře může být i doslova pohromou...

Pro svůj vysoký obsah železa bývá využívána rovněž i na regulaci krvetvorby, v kombinaci s přítomnými flavonoidy také na podporu srdeční činnosti, pružnost cév a úpravu krevního oběhu. Čerstvá kopřiva má údajně několikanásobně vyšší obsah vitaminu C než citrusové plody. Její pravidelné užívání se tedy pozitivně podepíše na celkovém stavu našeho imunitního systému.

Odborníci tedy rozhodně radí, abychom se kopřivě (zejména tedy kopřivě dvoudomé) nevyhýbali. Sázet na sílu bylin se vyplatí. Je to nejen efektivnější, ale také daleko levnější alternativa v porovnání s předraženými farmaceutickými produkty, které mnohdy ani nejsou zcela účinné. Až „zázračné“ účinky kopřivy byly ostatně známy již před tisícovkami let. O zdravotních benefitech kopřivy věděli právě již ve zmiňovaném starověkém Řecku, kde si mnoho botaniků i lékárníků nemohlo kopřivu přímo vynachválit. Následně se ocenění kopřivy začíná objevovat i v herbářích našich babiček a kopřiva se od té doby stávala v oblasti lidového léčitelství stále populárnější.

V minulosti se kopřiva používala zejména na pročištění žaludku. Pokud byste hledali v historických pramenech, zjistili byste, že na ni nedala dopustit ani věhlasná svatá Hildegarda z Bingenu. Kopřivu dříve lidé využívali také i při pokousání psem. Rovněž i na lepší růst vlasů se kopřiva používala již dávno v minulosti. Tehdy se však nepřipravovaly čaje nebo odvary, ale spíše se volila ona drastičtější metoda, tedy šlehání kopřivou, díky němuž však bylo následně zjištěno, že kopřiva blahodárně působí rovněž také i na klouby kolen a prstů.

napsal Petr Matura

zdroje:

Kopřiva – Wikipedie (wikipedia.org)

Videa o bylinkách (bylinkyprovsechny.cz),

Účinky kopřivy: Na vlasy, hubnutí i na odvodnění ~  WeeBee.cz

Kopřiva je místní superpotravina. Listy využijte na čaj i špenát, semínka na gomasio - Vegmania.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz