Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Rozmanitá slovenská metropole nabízí starobylý hrad i UFO. Návštěvu Bratislavy si opravdu užijete

Rozmanitá slovenská metropole nabízí starobylý hrad i UFO. Návštěvu Bratislavy si opravdu užijete

4.3.2023 - redakce Babinet.cz

Asi nejvýraznější stavbou a současně rovněž také i dominantou Bratislavy je bezesporu Bratislavský hrad, který se vypíná do výšky 85 metrů nad řekou Dunaj. V suterénu hradu si můžeme prohlédnout zrestaurované základy některých staveb z keltské i římské doby. K vidění jsou zde také i dobové nálezy. V ostatních zpřístupněných patrech hradu dnes najdeme zejména výstavy, informace o historii hradu a taktéž kavárnu. Návštěvník, který očekává plně zařízené pokoje, jak tomu na hradech a zámcích obvykle bývá, by mohl být zklamán, avšak prohlídka hradu je i přesto velmi působivá. Hrad byl navíc i zrekonstruován a získal tak zpět podobu z doby vlády panovnice Marie Terezie. Z hradu je pak krásný výhled na celé město i na řeku Dunaj.

 

foto Petr Matura

Od hradu se můžeme vydat buď přímo do centra, k památníku Slavín, nebo právě směrem k Dunaji, kde nalezneme méně navštěvované, avšak velice zajímavé archeologické muzeum a také muzeum věnované kultuře Maďarů a Němců.

Při prohlídce města se můžeme podívat i na Prezidentský palác, který byl postaven v roce 1760 a dříve se nazýval Grasalkovičův. Dnes je, jak již nám ostatně samotný název napovídá, sídlem slovenských prezidentů. Můžeme zde však navštívit pro veřejnost volně přístupný park.

V Bratislavě najdeme rovněž také i mnoho kostelů. Asi nejznámější církevní památkou města je katedrála svatého Martina. Její stavba byla zahájena již v roce 1311 a trvala až do roku 1452, kdy byla katedrála vysvěcena. Katedrála bývá otevřena v průběhu celého dne.

Od katedrály lze malebnými uličkami starého města zamířit například k Michalské bráně, postavené ve 14. století. Dnes je z ní přímo úchvatný výhled na město a nachází se zde muzeum, které je zaměřené na historické zbraně. Nedaleko, na Starém náměstí, najdeme gotickou radnici z 15. století, jež je tvořena několika spojenými budovami, a to Pawerovým a Ungerovým domem a Aponiho palácem. Stavba prošla, mimo jiné i díky požárům, mnohými úpravami. Asi nejvíce je zde patrná renesanční přestavba. Dnes tu sídlí městské muzeum, které dokumentuje historii města až do 19. století. Ve sklepení je pak instalována expozice hrdelního práva a mučících nástrojů.

Ctitelé modernějších staveb během procházky kolem Dunaje zcela určitě nevynechají vyhlídkovou věž nazývanou UFO. Její výška činí 95 metrů a během příznivé viditelnosti lze odtud údajně dohlédnout až do stokilometrové vzdálenosti. Věž se nachází na architektonicky zajímavém Mostě Slovenského národního povstání, postaveném ve druhé polovině 20. století, který se klene nedaleko historického jádra metropole jako jeden ze šesti mostů přes Dunaj. Ve věži najdeme též i restauraci. Milovníci gastronomie vůbec ve městě najdou mnoho velmi kvalitních restaurací, zaměřených rovněž i na regionální pokrmy - a milovníky zlatavého moku zase jistě potěší poměrně velké množství místních pivovarů.

napsal Petr Matura

zdroje: cs.wikipedia.org, hrady.cz, bratislava.sk,e-slovensko.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

abrakagabra
4.3.2023 17:50

pěkný tip

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz