Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Probudí vás někdy během usínání škubnutí těla? Důvod vám objasní odborníci

Probudí vás někdy během usínání škubnutí těla? Důvod vám objasní odborníci

24.2.2023 - redakce Babinet.cz

Už téměř usínáte a najednou sebou vaše tělo škubne, což vás probudí. Bývá to nepříjemné, ale není to nic, co by naznačovalo zdravotní problém. Nicméně se můžeme podívat celé této záhadě na kloub. Objasníme si, proč k tomuto jevu dochází a jak na něj rychle zapomenout a opět usnout. Této nenadálé zápletce v našem spánkovém cyklu se odborným názvem říká hypnagogický záškub. Pojďme se na tohoto nezvaného nočního hosta podívat zblízka. S hypnagogickými záškuby má údajně zkušenost zhruba 70 % lidí, takže se nejedná o nic mimořádného.

foto / Freepik

Abychom tento jev dokázali pochopit, nastíníme si vysvětlení Františka Vyskočila z Přírodovědecké fakulty UK. „Nejprve k pohybům obecně. Stahy kosterního svalstva jsou vyvolány impulzy, proudícími k svalům po dlouhých nervových vláknech (axonech) z tělíček motoneuronů v předních míšních rozích. Ale samy motoneurony jsou řízeny, tj. aktivovány, nebo naopak tlumeny, mnoha drahami „shora“, z několika mozkových oblastí a také od smyslových receptorů. Mohou být tedy spouštěny vůlí, „uděláme, co chceme“, nebo pracovat automaticky, reflexně, jako v případě známého čéškového reflexu. Při něm rychle natáhneme čtyřhlavý stehenní sval poklepem na jeho šlachu pod kolenem. Toto protažení podráždí svalová vřeténka, což jsou tahová čidla ve svalu, a jejich dostředivé impulzy vedou přes zadní míšní rohy přímo k motoneuronům. Motoneurony pak okamžitě dají příkaz ke zkrácení svalu a vykopnutí nohy. Vůlí řízené pohyby se ovšem nepřipravují v míše, ale v kůře předního mozku. Vycházejí z dobře zmapované oblasti před centrálním mozkovým zářezem, které říkáme primární motorická kůra. Celá dráha, které říkáme pyramidová, začíná v těchto místech na primárních motoneuronech, které končí na oněch míšních, co provedou stah. Sem také vedou tlumivé dráhy a jiné spoje (extrapyramidové), které pohyby dolaďují. Před spaním se mozková kůra, podkoří, talamusa mozeček ukládají k odpočinku a postupně se vypínají dráhy udržující svalové napětí, ale i ty dráhy, které pohyby brzdí. Někdy se stane, že tlumivé vlivy „usnou“ o trochu dřív a do míchy pronikne salva vzruchů způsobující ten nečekaný bezděčný záškub. Často jde o záškub svalstva jen na jedné, někdy i na obou stranách těla. Ten nás může na okamžik probudit, nebo dokonce vylekat. Ale v naprosté většině jde o zcela neškodný fyziologický jev zvaný myoklonus, který někdy odráží častějším výskytem náš rušný způsob života. Není ale v této podobě patologický a někdy vznikne také vnějším sluchovým nebo zrakovým podnětem při usínání. Přitom může být provázen snovým obrazem, v němž má podnět své místo (pád lžičky z nočního stolku apod.)“ 

Už tedy víme, že hypnagogický záškub není žádný závažný problém. Ale když už nás tento jev probudí, ráno vstáváme do práce a nechceme zůstat vzhůru a probdít půl noci, co rychle udělat? V takovou chvíli je třeba se nejdříve zhluboka nadechnout a vydechnout. Vědomé dýchání je důležité pro uklidnění mysli i těla,říká Martin Seeley, odborník na spánek. Pokud spánek nepřichází, nedaří se nám ihned usnout, v žádném případě si do ruky nesmíme brát mobilní telefon nebo jiné elektronické zařízení. Modré světlo vyzařované z telefonu může narušit produkci spánkového hormonu, melatoninu. Navíc, jakmile uvidíte na telefonu čas, může vás vystresovat skutečnost, že za pár hodin vstáváte,doplňuje Seeley.

Čemu se musíme vyvarovat, abychom si sami nezvyšovali frekvenci hypnagogických záškubů?

Existují spojitosti, které mohou k těmto potížím přispívat. Mezi ně patří:

  1. Stres
  2. Úzkost
  3. Přílišné cvičení před spaním
  4. Špatné spánkové návyky před spaním (včetně modrého světla)
  5. Poruchy spánku
  6. Spánková deprivace
  7. Stimulanty jako je kofein, nikotin nebo některé léky

Nejlepší prevencí je tedy zdravý životní styl a především správné spánkové návyky.

 

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

https://zdravinaroda.cz/co-zpusobuje-zaskuby-pri-usinani/

https://www.stoplusjednicka.cz/co-je-pricinou-nekontrolovatelnych-zaskubu-pred-spanim-jak-se-jich-vyvarovat

https://www.marianne.cz/zdravi/zahadne-zaskuby-behem-usinani-odbornik-na-spanek-vysvetluje-proc-k-nim-dochazi

https://mujlife.cz/nekontrolovatelne-zaskuby-pri-usinani-jaka-je-jejich-pricina/

https://www.lidovky.cz/orientace/veda/zeptali-jsme-se-vedcu-proc-pri-usinani-skubneme-rukou.A141203_094108_ln_veda_ape

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz