Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak vybrat nejlepší snubní prstýnky podle materiálu

Jak vybrat nejlepší snubní prstýnky podle materiálu

10.2.2023 - redakce Babinet.cz

Pokud jste začali plánovat svatbu, tak už jste určitě narazili na položku snubní prsteny. Někdo je vybírá dlouho dopředu a někdo jim nevěnuje takovou pozornost a řeší to na poslední chvíli.

Podle čeho si ale vybrat snubní prsteny?

Rozhodně podle materiálu. Ale jaké tam jsou rozdíly v jednotlivých materiálech snubních prstenů?

Materiál snubních prstenů

Materiál je důležitý jednak kvůli ceně, protože cena prstýnku se skládá hlavně z ceny materiálu a jednak materiál ovlivňuje to, jak dlouho ten prstýnek vydrží. Rozhoduje to, jestli budete muset prsteny za dva roky vyhodit, nebo jestli vám vydrží napořád. Když to vezmeme od těch nejlevnějších ale zároveň nejhorších, tak se nejprve musíme pobavit o stříbře.

Snubní prsteny Elody Praha

SNUBNÍ PRSTENY ZE STŘÍBRA

Stříbro je hodně používané třeba na náušnice, ale pro snubní prstýnky, které chcete nosit každý den celý život to určitě vhodné není, protože ten prstýnek za pár let, možná už za pár měsíců zčerná. A nedá se pozlatit, pokud bys chtěla stříbrný prstýnek třeba ve žlutém nebo růžovém zlatě, tak je to záležitost pár týdnů než pozlacení sleze, ačkoli to může být vyrobeno kvalitně. Vlastnosti těchto kovů způsobí to, že na prstýnku barva nevydrží.

Hlavně stříbro je velmi měkké, takže se prstýnek může snadno zdeformovat nebo poškrábat daleko více, než kdyby byl vyroben z jiného kovu.

Snubní prsteny Elody

SNUBNÍ PRSTENY Z OCELI

Ocel je zase opak stříbra v tom, že je velmi tvrdá, ale to neznamená, že je dobrá. Tím že je tvrdá, se z ní špatně prstýnky vyrábí, a proto třeba nelze jakkoli upravovat velikost prstýnku. A další velkou nevýhodou je to, že se do prstýnku nedají zasadit kameny normálním způsobem tak, že jsou uchycené v kovu, ale musí se tam nalepit, což znamená, že kámen dřív nebo později vypadne.

Tak tohle byly ty nejlevnější možnosti, ale co třeba ty nejdražší?

SNUBNÍ PRSTENY Z PALLADIA A PLATINY

U těchto kovů se nedá říct, že by měly nějakou nevýhodu. Určitě jsou tyto prstýnky navždy. Akorát jsou taky trošku tvrdší, ty platinové obzvlášť, takže se s nimi hůř pracuje.

Což znamená, že se prstýnek dá třeba hůře vyleštit, když ho potřebujete obnovit. Taky tím, že se s ním hůř pracuje, tak je daleko dražší.

Což znamená, že ten prstýnek nestojí 20 000 Kč, kdyby byl ze zlata, ale může stát 40 000 Kč. U prstenu z palladia jsme někde mezi. Je to tedy dražší varianta, ale nedá se říct, že by byla výrazně lepší než snubní prsteny ze zlata. Každý z těchto kovů má prostě lepší i horší vlastnosti.

SNUBNÍ PRSTENY ZE ZLATA

Zlato je určitě nejoblíbenější kov pro výrobu snubních a zásnubních prstýnků. Je k tomu spousta dobrých důvodů. Tento kov se používá už tisíce let a ty výhody jsou hlavně v tom, že je to ušlechtilý vzácný kov, který působí luxusně, a hlavně je stálý, takže to znamená, že se prstýnek výrazně nemění. Nebude vypadat za nějakou dobu o tolik hůř a může vám fakt vydržet celý život. Další výhodou je to, že s ním dá dobře pracovat – dá se hezky upravit velikost, dá se vyleštit, dá se opravit apod.

Což u oceli nejde a u prstenů z platiny je to také horší. Ale s opotřebením musíme počítat.

Snubní prsteny na celý život Elody

Doufám, že jsem vám trochu pomohla s výběrem snubních prstenů. Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, prstýnky by měly být na celý život, takže je vyberte podle toho co se líbí vám.

Za Elody,

Markéta Verner

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz