Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Vánoční tip z ČT1: Anděl páně

Vánoční tip z ČT1: Anděl páně

Hana Formánková

Na Štědrý den nadělí ČT1 divákům v 19.00 hodin skvělý dárek - filmovou pohádkovou lahůdku pro děti a dospělé Anděl Páně.

V nebi se před Štědrým dnem všichni chystají na oslavu Ježíškových narozenin, stejně jako lidé na zemi. Výstižnější téma pohádky pro vánoční atmosféru si už snad nelze ani představit.

A jako ve správné pohádce nejen, že dobro zvítězí nad zlem, ale i hlavní hříšník se poučí a zvítězí sám nad sebou. Pohádka perfektně nastavuje ironické zrcadlo lidské ješitnosti, sobeckosti a neschopnosti. Anděl Petronel (Ivan Trojan) jako symbol negativních lidských vlastností se snaží hledat objektivní příčiny své neschopnosti, lenosti a sobeckosti ve svém okolí. Tento syndrom - já (my) ne, to on (oni) - je i trefnou glosou do dnešní politické kultury. Jenomže v pohádce, jak už to tak bývá, dojde na rozdíl o reality k nápravě. A když Petronel zajde ve svádění svých chyb na druhé příliš daleko a začne radit i Pánu Bohu, jak vyčistit svět od hříšníků, aby je nemuseli v nebi třídit na duše hříšné a dobré, dá mu Pán Bůh za vyučenou. Pošle ho na zem, ať si zkusí dole napravit lidi sám.

A tak je Petronel shozen z nebe na zem s úkolem napravit aspoň jednoho hříšníka, jinak skončí jako padlý anděl v pekle. Při plnění jeho úkolu mu pomáhá padlý anděl Uriáš (Jiří Dvořák) alias čert, který svou čertovinou přispěl k jeho pádu ze samolibých nebeských výšin na zem.

Vánoční téma zasněžené pikantně moudrým humorem, přináší divákům kultivovaný scénáristický důvtip Lucie Konášové (seriál Dobrá čtvrť).

Nebeské i pozemsky sněhobílé kouzlo Vánoc bravurně podtrhuje ruka režiséra Jiřího Stracha, pod jejímž vedením odvádí skvělé herecké výkony především Ivan Trojan a Jiří Dvořák. A nelze opomenout ani noblesní výkon Jiřího Bartošky v roli Pána Boha či malé roličky (duše přicházející do nebe) Jiřiny Jiráskové a Jany Hlaváčové. Velké herečky dokáží zazářit i v malých rolích.

Pohádka přináší neotřelé moudré pohledy na pojem dobra a zla.

Trefně glosuje současnou společnost, ale přitom se nepodbízí lacinými taháky dnešního krvelačného světa. Nešermuje surovostí a netápe v beznaději temnoty. Nabízí návrat k laskavé pohádkové harmonii, která ladí ve všech složkách filmu. Vytváří tak magické kouzlo, k němuž se divák rád vrací, a proto má šanci stát se kultovní vánoční pohádkou jako např. Pyšná princezna či Byl jednou jeden král. Je prostě božská!!!

K pikantnostem pohádky patří i drobný detail, kdy se v nebi v roli přicházející duše setká reálná tchýně Jana Hlaváčová s reálným zetěm Jiřím Dvořákem v roli Uriáše. A také obsazení bývalé porotkyně Superstar Gabriely Osvaldové do role sbormistryně.

Anděl Páně

Pohádka

ČR, 2005, 90 min.

Hrají: Ivan Trojan, Jiří Dvořák,Jiří Bartoška, Klára Issová, Oldřich Navrátil, Zuzana Stivínová, David Švehlík, Zuzana Kajnarová,Josef Somr, Jana Hlaváčová, Jiřina Jirásková, Gabriela Osvaldová a další

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz