Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Poptávka po transplantaci vlasů stoupá. Je vhodná i pro ženy

Poptávka po transplantaci vlasů stoupá. Je vhodná i pro ženy

30.1.2023 - redakce Babinet.cz

Transplantace vlasů je z celosvětového (i lokálního) hlediska na vzestupu. Jen za loňský rok bylo celosvětově ošetřeno přes 2,2 milionů pacientů trpících ztrátou vlasů. A od roku 2014 do roku 2021 se trh s transplantacemi zvýšil o 64 %, což představuje ekonomický segment v hodně cca 6,5 miliard dolarů. Vysoký růst poptávky potvrzují i analytici z vyhledávače Google. Od roku 2017 došlo k masivnímu až 43,3% nárůstu vyhledávání spojení "transplantace vlasů".

foto / se svolením Perfect Clinic

Padání vlasů postihuje až 50 % mužů. Trápí i ženy 

Pokud se zeptáme mužů, co je nejvíce trápí na jejich vzhledu, tak je velmi častá odpověď: ztráta vlasů. A obavy mužů jsou oprávněné. Po třicítce začíná ztráta vlasů postihovat totiž až 35 % můžu. Kolem padesátého roku to je pak již přibližně 50 % všech mužů. A ti, kteří se nechtějí smířit se ztrátou vlasů se tak mohou svěřit do rukou odborníků a od „plešatění“ si pomoci. Do ordinací klinik stále častěji ale chodí i ženy, které trápí alopecie, a ta je způsobena kombinací genetiky a hormonálních změn.  Ženy netrpí jako muži například na kouty, ale vlasy jim většinou ustupují z pěšinky” uprostřed hlavy nebo difúzně řídnou. Technika transplantace je u nich v zásadě stejná jako u mužů. 

Muži se již nebojí o transplantaci hovořit

Dříve pro muže patřila představa, že podstoupí transplantaci vlasů spíše do ranku sci-fi fantazie. V současnosti ale služby estetické medicíny již mnoho let nejsou pouze pro tzv. „horních deset tisíc“, a to samé platí i o tomto zákroku. „Doba se změnila, muži se více starají a zajímají o svůj vzhled. Je pro ně tak běžnější využívat služeb estetické medicíny. Navíc díky síle sociálních sítí mají muži (i ženy) mnoho informací o tom, jaké možnosti nabízí transplantace vlasů. Dříve bylo „tabu“ o tomto zákroku mluvit, nyní ale i mnoho slavných mužů transplantaci přiznává a díky tomu se podvědomí a možnosti této procedury více šíří mezi veřejností. Velmi k tomu přispělo i to, že ceny jsou v řádech deseti tisíc, takže je transplantace vlasů finančně dostupná stejně jako třeba zvětšení poprsí,“ říká MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic. Dříve mnoho klinik v Evropě vč. České republiky tento zákrok nemělo ve své nabídce. Je to dáno tím, že tuto operaci neprovádí pouze jeden lékař, ale je potřeba mít speciálně vyškolený tým, který při proceduře asistuje. Jedná se navíc o velmi časově náročný zákrok. Mnoho klinik tak s uvedením procedury do svých služeb vyčkávalo. Většina klientů tak jezdila do Turecka, které se stalo hlavním městem Evropy vlasové transplantace.

V česku roste poptávka po odstranění pleší či alopecie

Poptávka po transplantaci vlasů roste a reaguje tak na to i náš trh, a i tuzemské kliniky začínají nabízet tyto služby. „Tento zákrok jsme se rozhodli zařadit do našeho portfolia, protože byla opravdu vysoká poptávka nejen od mužů, ale i u žen, které trápí alopecie. Zároveň jsme viděli, jak transplantace funguje v zahraničí a je mezi pacienty velmi oblíbená,“ říká plastický chirurg MUDr. Roman Kufa.

Na transplantaci nechoďte příliš mladí

Asi nejvíce efektivní metodou, pokud někdo chce „novou kštici“ je transplantace vlasů, která je stále více populárnější i u českých mužů (a žen). A na tento zákrok se nyní začínají specializovat i české kliniky estetické medicíny. Tuzemští pacienti tak již nemusí cestovat například do Turecka, kam jezdí ročně tisíce turistů za novými vlasy z celé Evropy.

A pokud si chce někdo nechat odstranit pleš, kdo je ale na tuto proceduru nejvhodnější adept? „Dalo by se říct, že ideální kandidáti jsou muži mezi třiceti či čtyřiceti lety, kteří mají středně pokročilou ztrátu vlasů (například výrazné kouty). Transplantace pak není vhodná pro příliš mladé pacienty, protože u nich je předpoklad, že ztráta vlasů bude ještě výrazněji pokračovat. Dolní hranice je většinou 25 let,“ říká odborník na transplantaci vlasů MUDr. Tomáš Herma z Perfect Clinic.

Jaké jsou metody transplantace?

Metody transplantace mohou být robotická (dělaná speciálním přístrojem) či manuální transplantace FUE či FUP (Tu ručně štěp po štěpu aplikuje lékař). Existují dva typy transplantace. Robotická, která je prováděná speciálním přístrojem. Ta je trendem dnešní doby, ale nemusí být tak jemná jako je manuální. Výhodou je menší časová náročnost. „Další možností je pak manuální transplantace (FUE a FUT), která se provádí ručně vlas po vlasu, resp. štěp po štěpu – speciální dutou mikro jehlou se jemně navrtávají folikulární jednotky (soubor vlasových cibulek). Jedna po druhé se odebírají z kůže hlavy a velmi opatrně se vkládají do místa vlasového úbytku. Tam se postupem času přihojí a začnou opět produkovat vlasy,“ říká MUDr. Tomáš Herma.

 

zdroj: Perfect Clinic

 

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz