Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Benefity cvičení na běžeckém pásu a jak stroj vybrat?

Benefity cvičení na běžeckém pásu a jak stroj vybrat?

25.1.2023 - redakce Babinet.cz

Běžecký pás je velmi populárním fitness strojem na trhu. A z velmi dobrých důvodů. Za prvé můžete zůstat fit i během cvičení doma a za druhé vám běh na pásu pomůže zlepšit fyzické i psychické zdraví. Výběr přitom nemusí být zdaleka tak složitý, jak se může zdát.

foto / Shutterstock

Sami si zvolíte rychlost pohybu

Běžecký pás je úžasný v tom, že si na něm můžete zvolit žádoucí zátěž. Ve dnech, kdy se úplně necítíte na vrcholu sil nebo jste po nemoci, jednoduše nasadíte menší tempo a pouze svižnější chůzi. Jindy si zaběháte v pomalejším rytmu nebo přidáte na rychlosti a dostanete se až na svůj laktátový práh. Záleží jen na vás. Kvalitní běžecký pás není nejlevnější záležitostí, ale jeho využití má pozitivní dopady nejen na fyzické i psychické zdraví, ale především na kondici.

Rádi byste zhubli? Cvičení na běžeckém pásu je tím pravým ořechovým

Pohyb na běžeckém pásu je skvělou volbou v případě, že byste rádi shodili nějaké to kilo. Během vysoké tepové frekvence totiž tuk účinně spálíte. Čím delší cvičení, tím bude výdej energie větší. Běh by měl trvat alespoň 30 minut. Navíc si zpevníte svaly, protože zapojíte opravdu celé tělo. Zabírají nohy, zadek, hluboký stabilizační systém i paže, které vám při pohybu pomáhají.

Vyběhejte si lepší náladu

Podle vědeckých studií je mezi pohybem a psychickou pohodou přímý vztah. Vědci zkoumali dobrovolníky, kterým byla diagnostikována deprese. Každý den museli na pásu chodit po dobu 30 minut. Již po 10 dnech se symptomy deprese výrazně zmírnily. Cvičení a pohyb obecně mají prokazatelně pozitivní dopady na náladu a mentální zdraví jako takové. Během fyzické zátěže na běžeckém trenažéru se vyplavují endorfiny, které vám zlepší náladu a přinesou příjemné pocity odměny. Po takovém pohybu budete i snadněji usínat a lépe spát.

Běžecký pás do paneláku a jak ho odhlučnit

V zásadě si můžete vybrat buď motorový běžecký pás, nebo bezmotorovou variantu, která je ale vhodnější spíš na chůzi, případně občasný pomalejší běh. Při dopadu na pás se přenáší hluk z pásu až do podlahy. Za běžného denního provozu vás nikdo neuslyší. Problém by ale mohl nastat v pozdních nočních nebo brzkých ranních hodinách, kdy bývá v panelácích ticho. V každém případě si pod běžecký pás dejte podložku, která hluk částečně utlumí. Někdy pomůže i promazání stroje.

Jak vybrat běžecký pás?

Jedním z parametrů, podle kterých byste měli vybírat běžecký pás, je jeho rozměr.

  • Užší a kratší pásy s délkou do 130 cm jsou vhodné pro lidi menší postavy do 170 cm, kteří volí buď svižnou chůzi, nebo pomalejší běh do zhruba 8 km/h.
  • Střední pásy s min. délkou 140 cm se hodí pro osoby s výškou kolem 180 cm a na střední rychlost běhu do 10 km/h.
  • Větší pásy s min. délkou 150 cm jsou dobrou volbou pro rychlé běžce s vysokou postavou.

Důležitým parametrem pro výběr běžeckého pásu je i maximální možná nosnost. Pokud se na pásu budete střídat například s partnerem či partnerkou, určitě vyberte takový běžecký pás, který bude mít nosnost potřebnou pro toho těžšího z vás.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz