Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Nepanikařte, když si polijete notebook. Hlavně jednejte rychle!

Nepanikařte, když si polijete notebook. Hlavně jednejte rychle!

25.1.2023 - redakce Babinet.cz

Převrhli jste si na notebook vodu, čaj, džus nebo třeba kávu? Čím víc peněz jste do notebooku investovali, tím stresovější může tato nehoda být. Ale nezoufejte, pokud budete jednat rychle, nemusí mít fatální následky.

foto / Shutterstock

Poskytněte svému notebooku kvalitní první pomoc

Stačí chvilka nepozornosti a problém je na světě. Pokud se vám „povedlo“ polít si notebook, pak vězte, že nic není definitivně ztraceno. Je ale třeba jednat rychle, s rozmyslem a při poskytnutí první pomoci postupovat systematicky. Připravili jsme pro vás krátký návod krok po kroku.

První pomoc při polití notebooku:

  1. Notebook okamžitě vypněte.
  2. Vyndejte z něj baterii.
  3. Vyjměte externí disky.
  4. Vezměte hadřík a notebook jím vyčistě Cílem je všechnu tekutinu setřít. Hodit se vám mohou i tamponky nebo vatové tyčinky, abyste se dostali i do těch nejmenších částí.
  5. Čistý notebook nechte stále vypnutý a počkejte, dokud všechny části nevyschnou. V ideálním případě by měl přístroj vysychat alespoň 1 den. Notebook otevřete na maximum a obrazovkou dolů ho položte na hadr nebo ručník.
  6. Teprve po dokonalém vyschnutí notebook opět zapněte a zjistěte, zda nedošlo k jeho poškození.
  7. Jestliže notebook nepracuje správně, odneste ho do servisu k odborné opravě. Toto udělejte i v případě, že jste ho polili čímkoli sladkým a po uschnutí zůstala na notebooku lepkavá vrstva. Tady je každá rada drahá, bude nezbytné provést profesionální čištění.

Předejděte poruchám hardwaru i softwaru notebooku

Při manipulaci s politým notebookem myslete především na svou vlastní bezpečnost. Teoreticky byste zásah elektrickým proudem dostat neměli, ale vyloučit to s jistotou nelze. Je třeba vypojit notebook z elektrické sítě a odpojit i přidružená zařízení, např. sluchátka, myš, kabely atd. Jakmile totiž polijete notebook (ale i jinou elektroniku) vodou, snadno se porouchá hardware i software. Voda dokáže poškodit obvody, spoje a další komponenty. Může dojít ke ztrátě dat, chybám v obrazu nebo ztrátě zvukových funkcí. Někdy se stává, že po takové nehodě přestanou fungovat některé, nebo dokonce všechny klávesy. Pro úspěšnou záchrannou misi je potřeba rychle jednat a notebook nechat dokonale vyschnout, než s ním opět začnete manipulovat.

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz