Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dieta: Jak si dopřávat o Vánocích a neztloustnout?

Dieta: Jak si dopřávat o Vánocích a neztloustnout?

Redakce Babinet

Nebojte se a klidně napečte cukroví, ale zkuste se omezit jen na jeden nejoblíbenější druh pro každého člena rodiny. ( cca 4) upečte takové množství cukroví, aby vám již po svátcích žádné nezbylo. Pokud i přesto zbude, dejte ho do mrazáku, pokud nemáte to srdce cukroví vyhodit.

Snídejte cereálie

Můžete si jich nakoupit do zásoby celé hromady, aniž by se zkazily. Ráno pak nemusíte složitě vymýšlet, co si naložíte na talíř. Navíc máte snadno kontrolu nad tím, kolik kalorií spořádáte. Vyberte si snídaňové cereálie, které obsahují nejméně 3g vlákniny a ne víc než 4g cukru v jedné porci. Jezte je s odstředěným mlékem. Vláknina vám na dlouho zaplní žaludek, takže si budete v práci připadat příjemně syti.

Obědvejte

Nebojte se jíst dle vánočních zvyklostí, jen si dejte před obědem sklenici ředěného džusu a snězte 1,5 krát více polévky. Příjemně se zasytíte a nebudete mít takovou velkou chuť na mlsání.

Večeře = návštěvy

Večery jsou již tradičně spojeny s návštěvami příbuzenstva a k tomu neodmyslitelně patří i určitý jídelní repertoár. Slovanské země jsou pověstné svojí pohostinnosti. Překvapila mě reakce našich Švýcarských přátel:“ A proč toho tolik děláte, vždyť si to můžete koupit až budete mít hlad? A vy to dokonce pěstujete? To asi mate hodně času..“

Z raných let socialismu v nás přetrvává pocit z toho, že všeho není dostatek, na nejlepší zboží musíme čekat, a proto naše maminky a babičky „syslily“ do špajzu. Když přišla návštěva, tak jí předložily skoro vše , co měly, aby ukázaly jak jsou schopné a šikovné hospodyňky. Měly jen ty nejlepší úmysly,ale bohužel se to projevilo na nás. Vždyť potřebujeme sníst 5 chlebíčku, cukroví, uzenou rolku, pohár… a to ještě pozdě večer? Bohužel nás z toho jen tíží v noci žaludek a zábava žádná. Po zkonzumování „tuny jídla“ totiž dochází k logickému závěru. Naše těla začnou trávit a veškerá naše energie je přesunuta na trávicí úroveň a tím nám klesají víčka i mysl. Pak už se jen z posledních sil snažíme konverzovat a jelikož jsme toho snědli tolik, že nás napadají jen těžká témata.

Závěrem: K večeři si dopřejte vše na co máte, ale zkuste si jídlo rozložit na co nejdelší časový usek a každičké sousto si s náruživostí vychutnejte!

Kviz:

1. Kolik kJ naberete při takové běžné návštěvě (talířek cukroví, 2 chlebíčky, 2 sklenice džusu, chipsy?)

2. Jak dlouho musíte běhat, abyste se zbavili tohoto přísunu kJ?

Výsledky kvizu najdete na :www.doformy.cz/kviz5

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz