Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Kávová sedlina má široké využití a do koše rozhodně nepatří

Kávová sedlina má široké využití a do koše rozhodně nepatří

10.1.2023 - redakce Babinet.cz

Svět kávy rozpustné, z instantních sáčků, z luxusních přístrojů a kapslí postupně vytlačuje starého dobrého „turka“. Ale stále máte jistě kolem sebe milovníky tohoto druhu nápoje, kteří na něj nedají dopustit. Tak ať vás ani nenapadne tento grunt, lógr a nebo jak mu mnozí, kteří ho používají, říkají malý zázrak, vyhodit do koše. Jde o cenný materiál, který se dá použít mnoha dalšími užitečnými způsoby. Ať už v domácnosti, nebo jako vlastní přísadu do kosmetiky, která dokáže dělat divy. Tak jak jej znovu použít. Teď vás možná napadla příprava fenoménu socialistického pohostinství tzv. „druháku“, kávy vzniklé opětovným zalitím lógru vařící vodou. I když osobně turka nepiji, musím teď zvolat „Fujtajbl!“, tak touhle cestou se opravdu nevydáme. Inspirujeme se osvědčenými nápady.

foto / Unsplash

Na co kávu využijeme?

Nejprve si posvítíme na naše tělo

 • Všeho s mírou, to je třeba si na začátek určitě říci. Mletá káva může obsahovat nestejnoměrné částice, které jsou navíc i různě velké a to může místo vytouženého peelingu způsobit poranění pleti. Když se tedy rozhodnete pro kávový peeling, buďte obezřetní a příliš na pleť netlačte.
 • Kávová sedlina si umí brilantně poradit s kruhy pod očima, protože obsahuje mnoho antioxidantů a kofeinu a oba mohou pomoci bojovat proti projevům stárnutí a kruhům pod očima. Navíc působí kofein protizánětlivě a stimuluje krevní oběh, což může tmavé kruhy zmírnit. Kávu smíchejte se svým oblíbeným olejem a uložte do lednice. Stačí ráno na chvilku nanést a poté opatrně omýt, abyste nepodráždili jemnou pokožku okolo očí.
 • Šampony a přípravky určené ke stylingu vlasů zanechávají na naší hlavě zbytky. A právě exfoliace (odstranění mrtvých kožních buněk) kávovou sedlinou může s tímto problémem pomoci a uvolnit tak vlasům cestu k rychlejšímu růstu. Kofein má navíc vliv i na rychlejší růst vlasů. Proto jednou týdně vezměte do hrsti zbylou kávovou sedlinu a vmasírujte ji do pokožky hlavy. Poté umyjte jako obvykle. Pro zjednodušení lze na opláchnutí vlasů použít i výluh z lógru. Odpadne vám tak práce s důkladným vymýváním zrníček kávy. Nedoporučuje se ovšem použití pro světlé vlasy, naopak tmavým vlasům káva jen prospěje.
 • Celulitida postihuje podle průzkumů až 90 % dospělých žen. Jako podpůrnou kúru ke správné životosprávě lze dvakrát týdně provádět peeling kávovou sedlinou, který díky kofeinu pomáhá odbourávat tuk a zvyšuje průtok krve v masírované oblasti. K lógru přidejte přiměřené množství olivového oleje, aby získala pastovitou konzistenci. Aplikujte na problémové partie, chvíli masírujte a pro zesílení účinku je pak obalte potravinovou fólií. Po 10 minutách osprchujte.
 • Kávová sedlina vám do jisté míry může pomoci i s odstraněním strií na různých částech těla. Když ji aplikujete lokálně, dojde díky abrazivním částicím k odlupování odumřelé pokožky, čímž nastartujete obnovu pokožky. Nové buňky pak přijdou s rovnoměrnějším tónem pleti, který se postupně téměř vyrovná barvě okolní kůže. Nová vrstva pokožky pak způsobí, že vaše strie budou stále méně viditelné.
 • Kávový peeling rovněž pomáhá s vyčištěním zanesených pórů, odstraňuje nečistoty z pokožky a odmašťuje ji. S pleťovým peelingem však postupujte velmi opatrně a poté vždy poctivě pokožku hydratujte kvalitním krémem.
 • Rovněž pokožku dobře vypíná, což je zase dobré proti vráskám. Připravte si proto masku z olivového či kokosového oleje, kávové sedliny a aplikujte ji pravidelně alespoň na dvacet minut. Nečekejte však, že po prvním ošetření uvidíte změnu. Jedná se o dlouhodobý proces, který vyžaduje trpělivost.
 • Lógr smíchaný s rozpuštěným čistým glycerinovým mýdlem nahradí známou Solvinu. Zrnka kávy jsou dostatečně abrazivní a vydrhnou z kůže na rukou i silné nečistoty. Pohltí také případné pachy.

Rady do kuchyně

 • Jestli máte k dispozici větší množství čisté sedliny např. z kávovaru, převařte ji ve vodě, přefiltrujte a tekutinu použijte při vaření jako alternativu tekutých složek receptů. Zlepší třeba chuť chilli con carne, masových marinád nebo sladkých muffinů.
 • Snažíte se najít způsob, jak se zbavit zápachu z lednice? Vyzkoušejte kávovou sedlinu. Na dno lednice postavte zavařovací dózu nebo misku obsahující použitou mletou kávu. Ta má totiž deodorační účinek a bude eliminovat nepříjemný zápach. Stejně bude fungovat i rozkrojené jablko, citron nebo mistička s rýží.
 • Lógr je ideální pro čištění a odmašťování hrnců a pánví. Tento přírodní čistič je skutečně abrazivní a savý a umožňuje snadno odmašťovat pánve a kuchyňské náčiní. Do pánve vložte trochu kávové sedliny s několika kapkami mýdla a lehce je rozetřete houbičkou. Nechte 2 až 3 minuty působit, aby kávová sedlina absorbovala tuk. Odstraňte houbičkou a poté opláchněte. Můžete ho použít i na připálené hrnce, protože je šetrnější než písek na nádobí. Hrnce napřed nechte odmočit.
  Varování: použití kávové sedliny se nedoporučuje pro keramické pánve.
 • Kávovou sedlinu využijete jako jednoduchý a šetrný čistič dřezu. Zároveň šetříte životní prostředí, protože nemusíte používat agresivní chemické prostředky. Do dřezu nasypte kávovou sedlinu, přidejte pár kapek mycího prostředku a zalijte 1l vroucí vody. Pomůžete tak zabránit ucpání potrubí.
 • Jestliže rádi v kuchyni kouzlíte s aromatickými ingrediencemi, jako je například česnek nebo ryby, připravte si k umyvadlu trochu lógru, který vás po přípravě pokrmu zbaví zápachu z rukou. Stejně tak jej můžete použít na očištění prkénka použitého pro přípravu pokrmu.
 • Jako další svátky máme před sebou Velikonoce a právě kávovou sedlinu můžete využít například místo slupek od cibule na barvení vajíček do různých odstínů hnědé barvy. Budete potřebovat jednu lžíci octa a jeden hrnek kávy. Poté přidejte do vody s vajíčky a máte hotovo.

Zahrada a rostliny

 • Kávová sedlina dokáže odradit některé škůdce. Díky specificky silnému aromatu a lehce abrazivní struktuře odpuzuje mravence a působí jako přírodní bariéra proti slimákům a plzákům. Okolo rostlin napadených škůdci (nebo preventivně) nasypte silnou vrstvu lógru. Proti housenkám a mšicím použijte zředěnou a scezenou kávovou sedlinu (1 rovná lžíce na 1 litr vody), kterou rozprašovačem aplikujte na listy rostlin. Dotěrné vosy zaženete, když suchou kávovou sedlinu zapálíte.
 • Zbytky mleté zrnkové kávy jsou cennou surovinou do zahradního kompostu. Lógr urychluje procesy kompostování a výsledný kompost obohatí o řadu minerálních látek, bude výživnější a kypřejší. Jakoukoliv kávovou sedlinu, přidávejte na kompost jenom v tenké vrstvě a pozor na to, aby káva nebyla plesnivá.
 • Pokud vás trápí domácí mazlíčci a jejich záliba v ničení rostlin, nezoufejte. Smíchejte kávovou sedlinu s několika pomerančovými nebo citronovými slupkami a pravidelně ji přidávejte do květináčů nebo do okolí rostlin v zahradě. Tento přírodní repelent brání zvířatům v ničení květin a dalších rostlinek.
 • Kávovou sedlinu můžete snadno použít k hnojení a ochraně pokojových, balkonových a venkovních rostlin. Dodá jim spoustu živin, obsahuje vápník, hořčík, mangan a především draslík, který podporuje schopnost přijímat vodu, posilňuje pletivo a zvyšuje odolnost proti chorobám a celkovou obranyschopnost rostlin. Navíc jemně vylepší strukturu zeminy. Půda provzdušněná lógrem je lehčí, propustnější a lépe absorbuje a udrží vodu. Mletá káva navíc přitahuje žížaly, které zpracovávají rostlinné zbytky, obohacují půdu živinami ze svých exkrementů a pomáhají kypřit půdu kolem rostlin.
 • Patříte-li mezi rybáře a chováte-li si na kompostu žížaly jako nástrahu, přikrmujte je kuchyňským bio odpadem s kávovou sedlinou. Odměnou vám bude množství hezky vypasených kroužkovců.
 • Než lógr přidáte k rostlinám, zvláště pokojovým květinám, musíte ho usušit, aby neplesnivěl. Zbytky mleté kávy rozprostřete na arch papíru, občas protřepte. Uchovávejte v dobře uzavíratelné nádobě na suchém místě. Usušený lógr můžete zapracovat přímo do zeminy nebo před zaléváním rozsypat kolem rostlinky – v tom případě pozor, aby nezačal plesnivět. Můžete ale udělat i tekuté hnojivo – 2 lžíce kávové sedliny zalijte litrem studené vody a nechte den macerovat.
 • Chodí k vám na zahradu cizí kočku jako na wc? Rozmixované slupky z citrusů smíchejte s kávovou sedlinou. Touto směsí posypte zahradu i záhony, kam s oblibou chodí kočky vykonávat svou potřebu. Vůně kávy a citrusu je spolehlivě odpudí.
 • Glycerinovou tyčinku roztavte a promíchejte s 1/3 šálku kávové sedliny. Vzniklou směs přelijte do formy a nechte ztuhnout. Po práci na zahrádce si umyjte ruce tímto mýdlem a zaschlá hlína na vašich rukou bude okamžitě pryč. Mýdlo je totiž účinný peeling.

Domácí využití

 • Pokud trápí vašeho domácího mazlíčka blechy, 1-2 šálky kávové sedliny vetřete do srsti psovi či kočce, až je budete koupat. Následně velmi pečlivě srst opláchněte, abyste vymyli zrníčka. Díky tomu se nejen zbavíte nežádoucích blech, ale také váš mazlíček získá hebčí a hladší srst.
 • Horkým odvarem lze rovněž barvit přírodní textilní materiály, zejména bavlnu, vlnu nebo len. Aby se barva chytila, je nutné ji v odvaru povařit alespoň půl hodiny. Po vychladnutí vyjměte z lázně, důkladně několikrát vymáchejte. Pro stabilizaci barvy přidejte do vody při posledním máchání trochu octa.
 • Jestli máte na tmavém nábytku nevzhledné škrábance odhalující světlejší dřevo, přetřete je kašičkou z lógru a horké vody. Podle potřeby postup opakujte, po vyschnutí nábytek navoskujte a škrábance budou pryč.
 • Stejně tak můžete tuto tmavou tekutinu použít jako přírodní mořidlo na dřevo. Intenzitu zbarvení dřeva zvyšuje několikanásobné opakování nátěru. Pak povrch nechte vyschnout a ošetřete voskem nebo olejem.

Pokud si tedy vychutnáte lahodnou kávu a zbude vám kávová sedlina, už na ni nekoukejte jen jako na odpad do koše, ale jako na užitečného pomocníka.

 

napsala Gabriela Horáčková

 

zdroje:

https://prima-receptar.cz/kavovou-sedlinu-rozhodne-nevyhazujte/

https://living.iprima.cz/zahrada/logr-kavova-sedlina-hnojivo

https://www.kavovelisty.cz/clanek/kavova-sedlina/

https://pikant.cz/zdravi/1253-kruhy-pod-ocima-strie-vrasky-a-celulitida-s-tim-vsim-za-vas-bojuje-obycejny-logr.html

https://kavarna.4home.cz/clanky/inspirace-pro-domov/3-duvody-proc-nevyhazovat-kavovou-sedlinu/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vyuzit-logr-z-kavy-30000702.html

https://www.fairmade.cz/8-tipu-jak-vyuzit-kavovou-sedlinu

https://bylinkydnes.cz/20-moznosti-jak-vyuzit-kavovou-sedlinu/

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/kava-logr-vyuziti-20300815.html

https://www.dumazahrada.cz/clanek/nekolik-tipu-jak-v-domacnosti-vyuzit-kavovou-sedlinu.html

 

 

 

 

 

 

 

  

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
 • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz