Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  Mohou fungovat novoroční předsevzetí, nebo je to převlečený alibismus?

Mohou fungovat novoroční předsevzetí, nebo je to převlečený alibismus?

1.1.2023 - redakce Babinet.cz

Každý Nový rok si dáváme předsevzetí. Ale proč, když je opakovaně porušujeme? Pravdou je, že neexistuje žádná kouzelná pomůcka, která by nám s pevnou vůlí pomohla.

foto / Pixabay

„Budu chodit včas. Budu šetřit. Přestanu odkládat povinnosti. Zhubnu. Přestanu kouřit. Omezím alkohol. Nebudu mluvit sprostě…“ To a spoustu dalších věcí si každý Nový rok slibujeme. Euforie z vidiny plánované změny je násobena slavnostní atmosférou konce roku a často také party lidí, kteří do toho jdou s námi. Jenže pevná vůle začne po pár dnech opadat stejně jako parťáci. Lidská mysl je navíc perfektním scénáristou, proto okamžitě dokáže připravit desítky důvodů, proč zrovna teď musíme svá předsevzetí porušit.

Nehledejte jen důvod pro změnu

Novoroční předsevzetí mají svou logiku. Člověk s koncem roku vyhodnocuje, jaký daný rok byl a co by chtěl nebo mohl dělat jinak – aby byl zdravější, spokojenější, úspěšnější atp. Začátek roku tedy vnímáme jako symbol pro nový začátek. Podle psycholožky je pravděpodobné, že pokud se změnou čekáme až na Nový rok, může jít jen o hledání důvodu proč změnu odkládat. Evidentně zatím nebudete úplně ztotožněni s myšlenkou cokoliv změnit. Důvod pro změnu by měl přijít od vás samotných, klidně v půlce května a klidně ve čtvrtek. Ne pouze proto, že právě začíná další rok. K tomu, abyste zapracovali na změně, nepotřebujete ani parťáky, ani další pomůcky. Stačí najít pořádnou motivaci a cvičit pevnou vůli.

Pokud změnu opravdu chcete, není důvod ji odkládat. Naopak, pusťte se do ní v momentě, kdy se pro ni seriózně rozhodnete. Jako motivace může pomoci, když si představíte, co změna vašeho chování udělá: Jak se budete cítit, když budete 2−3krát týdně chodit cvičit? Co si pořídíte za peníze ušetřené za cigarety nebo alkohol? A podobně.

Jak si správně přát

Nefungují ani přání, která formulujete příliš obecně, ani příliš mnoho vysokých cílů. Jeden naprosto stačí. Pravdou je, že podle různých průzkumů ze světa nesplní svá novoroční předsevzetí většina lidí. Za příčinu svého neúspěchu zpravila považují nerealistické cíle či to, že na jejich plnění prostě zapomněli. „Říct si, že od Nového roku budete hubnout, je velmi neurčité. Formulovat však přání tak, že do léta každý měsíc zhubnete o kilo nebo dvě, to už je přání, u kterého dokážete výsledky změřit. Pak můžete snadno zhodnotit, jak si vedete oproti plánu. Nestane se tak, že nebudete s výsledkem spokojeni, protože sice od Nového roku poctivě hubnete, ale ne tolik, kolik jste čekali. Stejně tak neříkejte, že začnete chodit na spinning. Řekněte si, že na spinning půjdete každý týden dvakrát,“ říká výživová poradkyně.

K udržení pevné vůle potřebujete motivaci. A ta přichází se správně formulovaným přáním. Na chvíli se zastavte a představte si, co opravdu chcete, co byste rádi změnili nebo co by vás udělalo šťastným. Přemýšlejte o tom velmi pečlivě, protože pouze pokud pořádně víte, co chcete, můžete si za tím jít. Jakmile to zjistíte, dokážete stanovit dílčí kroky, které povedou ke splnění cíle a budou snadno měřitelné. Díky tomu dokážete průběžně dosahovat menších úspěchů, což opět vaši motivaci pouze zvýší.

Zasloužená odměna za každé úsilí

Motivaci je totiž důležité si nejen připomínat, ale také snažit se ji zvyšovat. Pokud si dokážete představit všechny přínosy, které vytoužené změna přinese, snadněji půjdete za svým cílem. Například pokud chcete shodit dvě kila každý měsíc, jako zvýšená motivace by mohlo fungovat to, že si před létem koupíte nový šatník. Nebo že za peníze, které jste ušetřili za cigarety, protože jste přestali kouřit, pojedete na dovolenou. Může to být cokoliv, co zvýší vaši motivaci předsevzetí dodržet.

Dodržet, co jste si předsevzali, nemusí být snadné. Proto je potřeba se za to pochválit. Můžete si každý den udělat malou rekapitulaci toho, jak si vedete. A pokud jste se svým výkonem spokojeni, pochvalte sami sebe a třeba si i dopřejte malou odměnu.

Když se zklamete

Chybovat je lidské. Neznamená to, že když jste svůj slib porušili, že je všechno pasé. Sousto čokolády neznamená, že ji musíte sníst celou. Vynechaná lekce spinningu neznamená, že už vás tam neuvidí. A že si zapálíte, protože vás šéf vytočil? Příště zkusíte lépe zvládnout argumentaci a na cigaretu už nepůjdete jen kvůli rozčilení. „Úplně to nejdůležitější, co pro splnění předsevzetí existuje, je vnitřní nastavení sebe samotného. Přemýšlejte o tom, proč jste polevili, nevyčítejte si a soustřeďte se na to, co vás čeká. Vždyť jste si na úplném začátku přeci jasně vizualizovali, jaké plusy toužená změna přinese. Pamatujete?

Patero psychologa:

  1. Změňte slovník. Měl bych, nemůžu, musím, to nejde apod. nahraďte slovem chci.
  2. Buďte konkrétní. „Začnu chodit do divadla“ nemá jasné zadání. Oproti tomu „Každý měsíc shlédnu jedno představení“ je neoddiskutovatelné.
  3. Myslete reálně. „Do léta zhubnu 15 kilo“ je cíl ztracený v dálce. Zatímco „Každý měsíc zhubnu tři kila“ zní velmi dosažitelně.
  4. Zvykejte si. Postupné budování nových návyků je lepší varianta, než razantně změnit dennodenní zvyklosti.
  5. Odměňujte se. Buďte na sebe hrdí a každý den, nebo dokonce každou situaci, kdy jdete za svým cílem, se odměňte. Může jít o dobré jídlo, zážitek, dovolit si chvilku se zastavit…

 

zdroj: článek vznikl ve spolupráci s psycholožkou Klárou Gajduškovou

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz