Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Jak uklidnit psa, pokud se bojí ohňostrojů a petard

Jak uklidnit psa, pokud se bojí ohňostrojů a petard

14.12.2022 - redakce Babinet.cz

Ohňostroj, petardy a jiné dělobuchy způsobují nepříjemný zvuk pro člověka, natož pak pro velmi citlivé ucho našich psích kamarádů. Dalo by se říci, že bouřka je o něco jemnější a zvukově méně náročná, přesto je velmi často příčinou stresu našich psů. Nejsou výjimečné případy paniky a nekontrolovatelných stavů, kdy pes vyhledává nejtemnější kout, klepe se strachy, zrychleně dýchá, je nervózní, přežvykuje, není schopen přijímat jakékoliv povely, nebo se dokonce pokouší zběsile utéct.

foto / Pixabay

Zdá se, že strach z bouřky, či dělobuchů nemá nic společného s povahou psa. I ten největší psí raubíř může být strachy bez sebe, když slyší burácení hromu, nebo střelbu dělobuch. Strach se může projevovat lehkou nervozitou, ale také zcela nepřiměřeným chováním od zalézání do úkrytu, až po hysterický útěk. Ze strachu se časem může stát i fobie, která vyvolává urputné, nepřiměřené a iracionální chování psa. Někdy jsme příčinu strachu schopni najít. Může to být již zmíněná bouřka, nebo například dělobuch, který nečekaně vybuchl v blízkosti psa, způsobil úlek a od té doby se náš pes bojí. Stejně časté jsou však i případy, kdy nevíme, co strachové chování zapříčinilo. To když se náš pes začne bát zcela náhle a bez zjevné předchozí příčiny.

Nevíme, proč se psi těchto zvuků bojí. Důvodem proč pes může cítit například příchod bouřky i několik hodin dopředu, mohou být změny tlaku, blesky, elektrostatické výboje, ale i vůně spojená s bouřkou. Bohužel i přes nejrůznější výzkumy se doposud nepodařilo najít jednoznačnou příčinu tohoto psího strachu, a i když není jednoznačná a stoprocentní léčba, přece jen lze našim mazlíčkům účinně pomoci.

Co s tím můžeme dělat?

Prvním a velmi důležitým faktorem je chování majitele. Psi umí velmi dobře číst mentální stav svého pána. Obavy a nervozita majitele strach psa pouze zvýší, proto je důležité být v klidu. Sebejistota, všímání formou hry, mazlení, nebo jiné aktivity, kterou má pes rád, odvádí jeho pozornost od nepříjemných zvuků. Vyvarujte se litování, utěšování, stejně jako trestání, či křičení. Prostě chovejte se jako by to byla běžná situace.

Vytvořte bezpečné prostředí. Někteří psí mazlíčci se cítí více v pohodě v malých prostorech např. koupelna (můžete zapnout fen, nechte svítit světlo), pohodlná psí klec, nebo ohrádka. Pokud pes spí rád v kleci, můžete ji přikrýt prostěradlem nebo jiným kusem látky, abyste vytvořili větší pocit bezpečí. Ten může poskytnout třeba i prostor pod postelí.

Budeme-li hovořit o zklidnění psa pomocí léků, pak toto nemusí vždy být dobrou volbou. Ve chvíli stresu je častým důsledkem omezená účinnost léku a stává se, že tělo je v útlumu, ale psychika psa v plném nasazení. Tím dochází k ještě větší panice psa, který musí čelit strachu z bouřky, petard a zároveň se musí vyrovnat s omezenou možností svého léky utlumeného těla. Pro lepší představu to lze přirovnat k situaci, kdy jsme u zubaře. Ten nám dá anestezii. Pusa je již zcela bez citu, ale mi přesto v zubu cítíme bolest, neboť strach vyvolal tak velký stres, že anestetikum účinkuje pouze omezeně. Přesně to se může dít s naším psem a z původní nervozity a strachu se stává panika, či fobie.

 

Zdroj: redakce, krasnacarodejka.cz

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz