Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Zdravotní klaun do domu aneb Přezůvky máme!

Zdravotní klaun do domu aneb Přezůvky máme!

13.12.2022 - redakce Babinet.cz

Pokud jste se už se Zdravotním klaunem potkali, asi si umíte představit, jak taková návštěva vypadá, včetně všech překvapení, která může přinést. Co ale dělá u někoho doma? Klaun je doma všude, kde je ho potřeba a kde může plnit svědomitě svou misi – přinášet radost tam, kde je většinou spíš smutno.

Můžeme dál?

Nápad klaunských návštěv doma u malého pacienta se zrodil na Klinice dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. MUDr. Petr Lokaj – lékař dětské onkologie – spolu se Zdravotními klauny dali hlavy dohromady a program Přezůvky máme! byl na světě. Mnohé dlouhodobě nemocné děti bývají v určité fázi léčby propuštěny do domácí péče. Dvojice Zdravotních klaunů přijíždí po domluvě s lékařem za vážně nemocným dítětem přímo k němu domů. Zde v příjemné atmosféře stráví s malým pacientem, jeho rodinou a třeba i pozvanými kamarády čas plný improvizace a zábavy, přizpůsobené jeho zájmům a zdravotnímu stavu.

Péťa celý zářil. Klauni se snažili, aby si návštěvu co nejvíce užil. Do všeho zapojovali i nás, dospělé, skvěle jsme se bavili. Pomohli nejen Péťovi, ale i mně osobně. Byla jsem tou dobou opravdu vyčerpaná a najednou přišli oni a celé to tu rozzářili. Každá matka je šťastná, když se její dítě směje, a Péťa byl jak vyměněný. Doteď na tuto speciální návštěvu Zdravotních klaunů vzpomínáme,“ říká maminka dlouhodobě nemocného Péti.

Přezůvky máme!

Klauni hledají a nacházejí radost ve všem, i v maličkostech a každodennosti, ať je, jaká chce. Jejich přezůvky padnou všem členům takové domácnosti, kde se zabydlel smutek, tíseň, nemoc a únava, ať už kvůli dlouhodobé a těžké nemoci dítěte nebo i kvůli odcházejícímu rodiči. Zdravotní klauni zkrátka strkají svůj nos všude tam, kde je potřeba – do nemocnice, na pohotovost, nebo právě i ke komukoliv domů.

Kdo se skrývá pod klaunským nosem?

U klaunování, alespoň toho zdravotního, nejde o předem nacvičené představení. Vše je založeno na improvizaci, empatii a okamžiku “teď a tady”. Každé setkání je nové, unikátní, neopakovatelné. Klauni znají fyzický i psychický stav dětského pacienta a tomu pak následně přizpůsobují svou návštěvu. „Profesi Zdravotního klauna tak nemůže dělat každý – je nutné umělecké nadání, kladný vztah k lidem a dětem a v neposlední řadě touha vzdělávat se v oblasti medicíny, psychologie a komunikace,“ uvádí umělecký šéf Zdravotního klauna Petr Jarčevský na pravou míru jeden z nejčastějších omylů spojených s touto profesí a dodává: „Pravidelná školení, kurzy a workshopy na tato témata jsou povinné a Zdravotní klauni se jich účastní několikrát do roka. Velmi často se stává, že si Zdravotní klaun najde i svou specializaci – například na geriatrii, v psychiatrických léčebnách nebo právě v domácnostech dlouhodobě nemocných pacientů – a v tomto ohledu se pak vzdělává víc do hloubky.“

Jak říká zakladatel organizace Zdravotní klaun Gary Edwards – smích v těžké situaci je možná to nejcennější. Darujte to nejcennější i vy – transparentně a bezpečně na účet veřejné sbírky 20 20 20 20 20 / 0600 nebo přímo na Pomáhejte smíchuplně.

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz