Babinet.cz  /  Magazín  /  Kultura  /  Pražské Jezulátko je proslavené schopností konat zázraky

Pražské Jezulátko je proslavené schopností konat zázraky

8.12.2022 - redakce Babinet.cz

Kostel Panny Marie Vítězné, na Malé Straně v Karmelitské ulici, je nejstarší barokní církevní stavbou v Praze. Zde se nachází vosková soška Ježíška vysoká 47 cm, známé Pražské Jezulátko, proslavené schopností konat zázraky. Pražské Jezulátko má v kostele svůj vlastní oltář. Lidé zde prosí o pomoc, uzdravení, mír a narození dítěte. Mnozí z nich se vracejí s poděkováním a kolem oltáře je umístěno mnoho ceduliček a destiček se slovy díků za splněná přání.

Pražské Jezulátko / se svolením Kláštera Pražského Jezulátka

Pražské Jezulátko je španělskou prací z 16. století a do Čech je přivezla roku 1587 španělská šlechtična Marie Maxmiliána Manriques de Lara, která se provdala za českého šlechtice Vratislava z Pernštejna. Ta zase sošku darovala své dceři Polyxéně, když se vdávala za Viléma z Rožmberka. Polyxéna pak roku 1628 darovala Pražské Jezulátko Karmelitánům při kostele Panny Marie Vítězné.

Oblékání Jezulátka

Pražské Jezulátko obdrželo časem tři milostné zlaté korunky, říšské jablko a dnes již ztracenou miniaturu řádu zlatého rouna. Z celého světa mu pak jednotlivci a organizace darovali různé šatičky, zdobené zlatem, diamanty a perlami. Jedny ze šatiček zhotovila sama císařovna Marie Terezie. Těch šatiček je více než tři sta a Pražské Jezulátko se asi do padesáti z nich pravidelně převléká do oděvů barvy daného liturgického období, které se řídí podle církevního kalendáře. Obecně se používají čtyři základní barvy:

Bílá - barva slávy, čistoty a svatosti – pro slavnosti, dobu velikonoční a vánoční

Červená - barva krve a ohně – pro Svatý týden, Svatodušní svátky a svátky sv. Kříže

Fialová - barva pokání – pro dobu postní a adventní

Zelená - barva života a naděje – pro liturgické mezidobí (nejčastější barva)

Muzeum Pražského Jezulátka

Přímo v kostele se nachází Muzeum Pražského Jezulátka, které je otevřeno celoročně vyjma Božího hodu vánočního to jest 25. 12. a Velkého pátku. Do muzea je vstup volný. Jsou zde vystaveny sakrální předměty, kalichy, obrazy, kříže a taky vzácný soubor šatiček Jezulátka. Můžete si taky prohlédnout jednu milostnou zlatou korunku Pražského Jezulátka a shlédnout videonahrávku, zachycující sestry Karmelitánky při převlékání sošky Ježíška.

Pražské Jezulátko navštěvují nejenom lidé z naší země, ale zejména taky z tradičně katolických zemí, z Latinské Ameriky, Španělska, Itálie, Polska a Slovenska.

 

napsal Jiří Glet

 

zdroje:

Jiří Glet: Ten vánoční čas, probouzí lásku v nás / kknihy.cz, jiriglet.cz

https://www.pragjesu.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz