Babinet.cz  /  Magazín  /  Pod lupou  /  Vánoční strom z Vysočiny a ozdobami sklárny Koulier zahájil advent v Evropském parlamentu

Vánoční strom z Vysočiny a ozdobami sklárny Koulier zahájil advent v Evropském parlamentu

30.11.2022 - redakce Babinet.cz

Včera byl na půdě Evropského parlamentu slavnostně odhalen vánoční stromeček z Vysočiny ozdobený českými ozdobami Koulier. Vzrostlá jedle odjela do Bruselu ze zámku Žďár nad Sázavou, od společnosti Kínský Ždár a.s. Na zdejším hospodářském dvoře Lyra, navrženém J.B.Santini, vyrostla. Strom byl Evropskému parlamentu v Bruselu věnován u příležitosti končícího předsednictví České republiky. Ozdoby pro výzdobu odjely společně se stromečkem ze sklárny Koulier na Chrudimsku. Byly vytvořeny speciálně pro tento účel. Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, je totožný Secesní strom ozdoben také na zámku v Loučeň ve středních Čechách, kde je součástí a vyvrcholením prohlídkové trasy v zámecké knihovně, a to až do 6.ledna roku příštího. Sklárna Koulier se na tento projekt připravovala celý rok. Nechtěli v Bruselu představit pouze ozdoby v barvě trikolóry a akcentovat tím pouze naši zemi. Přáli si ukázat něco společného, evropského, co umíme v naší zemi vyrobit. A protože je secesní období spojeno s dobou míru a rozkvětu na evropském kontinentu, byla volba tématu jasná. Na strom se v den zahájení adventu přišli kromě pozvaných hostů podívat europoslanec Tomáš Zdechovský, spoluautor myšlenky, Dita Charanzová – místopředsedkyně EP a s přáním klidných Vánoc vystoupila Kateřina Šrámková.  

zdroj / Koulier

„Dnes jsme dotáhli společnou myšlenku, vytvoření zcela nového konceptu, kdy předsedající země představí a ozdobí vánoční stromek ve vstupní hale Evropského parlamentu v Bruselu v duchu svých národních tradic, do konce. Jsem na to pyšný a skutečně dojatý,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský. „Věřím, že jsme tak zahájili novou tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech. Český stromeček posetý českými unikátními foukanými skleněnými ozdobami Koulier se tak letos po dobu adventu stane chloubou Evropského parlamentu,“ dodává Tomáš Zdechovský.

„Dnešní den, a právě tento okamžik patřil k nejkrásnějším v parlamentu za celou dobu, co tady působím,“ uvedla Dita Charanzová, místopředsedkyně Evropského parlamentu v Bruselu.

„Česká jedle je vysoká 4 metry a cvičně jsme ji zdobili již u nás, abychom pro ni vytvořili ozdoby na míru. Aby byl zaplněn a decentně odekorován každý její kousek. Myslím, že z reakcí všech zúčastněných se dá říct, že se nám to povedlo, a strom řadě lidí vyrazil dech,“ uvádí Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „Strom na půdě Evropského parlamentu ale není jediný, který tady zdobíme. Dostali jsme příležitost ozdobit stromeček i na Stálém zastoupení České republiky při Evropské unii. Tento stromeček ozdobíme v barvách loga českého předsednictví. To je tvořeno 27 barevnými střelkami, evokující střelku kompasu. Další stromek ozdobený našimi českými ozdobami Koulier bude stát ve městě Bustogne v belgických Ardenách. Tady tradičně na počátku prosince probíhají oslavy bitvy z roku 1944. Oslovil nás český konzulát v Bruselu, který je partnerem této akce. Stromeček bude oděn do ozdob z kolekce Vlastenecké perníčky, tedy v modro-bílo-červených barvách.  A poslední stromeček ozdobíme v České škole bez hranic, která nás oslovila prostřednictvím Konzulátu České republiky v Bruselu. I tento stromek odekorujeme ozdobami z kolekce Vlastenecké perníčky,“ dodává Kateřina Šrámková.

Celá secesní kolekce vánočních ozdob pro bruselský stromeček čítá přes čtyři desítky dekorů, s barevnými variantami je to celkem přes 100 jedinečných druhů ozdob. Jsou mezi nimi tvary, které byly v Koulieru poprvé vyfoukány právě pro secesní ozdoby, a ještě se nikdy nevyráběly. Zadání dostali foukači ze sklárny Koulier již na jaře, aby se pokusili o nové tvary, inspirované secesními liniemi. Experimentovali dlouhé měsíce, a s výsledkem jsou právem spokojeni. K secesní kolekci patří také nová řada obalů, v česko-anglické jazykové verzi, určená pro evropský trh.

zdroj: Koulier

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz