Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Užijte si Nízké Tatry s rodinou v létě i v zimě. Kam vyrazit?

Užijte si Nízké Tatry s rodinou v létě i v zimě. Kam vyrazit?

24.11.2022 - redakce Babinet.cz

Slovensko je pro nás velmi přitažlivou destinací na letní i zimní dovolenou, protože to máme kousek, s každým se domluvíme a máme téměř pocit, že jsme doma. Slovensko je přitom v mnoha věcech jiné než Čechy. Dovolenou si můžete užít v létě i v zimě s dětmi i bez nich. Na výběr máte mnoho nádherných hotelů, ale také mnoho výletních míst v okolí Jasné. Kam se můžete podívat?

Kdy je nejlepší čas na dovolenou v Nízkých Tatrách?

Nízké Tatry jsou rájem pro turisty. Musíte si jen rozmyslet, jestli tam chcete jet během teplých nebo chladných dnů. Jestli si chcete užít nádherné výhledy a zároveň nechcete narazit na sníh, říjen je nejlepším měsícem. Zimní sezóna probíhá od prosince do konce března. Jestli si chcete užít lyžování, snowboard, běžky nebo zimní turistiku, tyto měsíce budou ideální. Do Nízkých Tater byste měli jet:

  • letní sezóna – srpen, září, říjen,
  • zimní sezóna – prosinec, leden, únor, březen.

Při zimním (i letním) dobrodružství byste neměli zapomínat na dobré vybavení. Oblíbené pánské mikiny nebo dámské svetry vás zachrání před zimou v každém ročním období. Budete na horách a vždy musíte myslet na to, že je zde počasí hodně nevyzpytatelné. A večery tu budou chladné i v létě. V zimě nezapomínejte na spolehlivé nesmeky, díky kterým vám nebudou klouzat boty.

Chopok

Nejznámějším místem, které můžete v Nízkých Tatrách navštívit, je zaručeně Chopok. Jde o ikonické místo, které byste neměli minout. Nejlehčí možností dopravy je lanovka ze střediska Jasná, ale vede tam hned několik cest. Nejlepší pro vás bude ubytování hotel Jasná, protože to budete mít velmi blízko. Tento hotel je navíc ekologický a myslí udržitelně. Díky tomu si užijete pohodlí a nádherný výhled do lesa.

Na Chopok se můžete dostat ze z jižní strany, když půjdete od chaty Kosodrevina. Je to asi 2 kilometry s převýšením 487 metrů. Další (a nejčastější) možností je cesta na Chopok z Demänovské doliny. Jít můžete po modré, což vám zabere asi 3 hodiny. Trasa je možná také po žluté, která v sedlu Polany naváže na červenou. Tato trasa vám ale zabere asi 6 hodin.

Malá hřebenovka

Oblast Malé hřebenovky je také velmi známá a zvládnete ji i s malými dětmi. Lanovka vás dostane až na Chopok, odkud se vydáte směrem na vrchol Dereše. Je tam hezký chodníček, takže ho zvládnou i malé děti. Takto půjdete asi hodinu. Vydat se můžete po stejné trase zpátky nebo využít jednu z turistických tras, které jsou všude po okolí velmi dobře značené. Po návratu do hotelu se nezapomeňte odměnit. Kvalitní káva v hotelu vám bude jistě chutnat. Navíc si užijete také vynikající slovenské jídlo. Po takovém výšlapu si to zasloužíte.

Ďumbier

Tento vrchol je nejvyšším místem, které můžete v Nízkých Tatrách navštívit. Ďumbier dosahuje 2043 metrů a dostat se na něj můžete během 2 hodin. Lanovkou se jednoduše necháte dovézt na Chopok a odtud po červené značce kolem Kamenné chaty, Demänovského sedla, Krúpova sedla až na vrchol Ďumbier. Zvládnou to i vaše děti? To se musíte rozhodnout sami. Tohle vás čeká:

  • 4,1 km od lanovky na Chopok,
  • 2 hodiny cesty,
  • převýšení 399 metrů nahoru a 386 metrů dolů.

Demänovské jeskyně

Úžasné věci uslyšíte na každém kroku také o Demänovské jeskyni svobody. Jedná se o krasovou jeskyni na severní straně Demänovské doliny, která je sama nádherným místem na výlet. V oblasti Demänovské doliny je více jeskyní, ale tato je nejznámější. Dojet sem můžete autem a zaparkovat přímo u jeskyně na placeném parkovišti. Jezdí sem ale také autobus.

Chcete si k jeskyni udělat nádherou procházku? Vydejte se z Jasné ze sedla Biela Púť po žluté značce. Dojdete na rozhlednu Ostredok, kolem hřbitova a touto cestou se dostanete až k Demänovské jeskyni svobody. Cestou se vám naskytne nádherný výhled do krajiny, takže se rozhodně vyplatí, když půjdete pěšky.

 

Zdroj obrázku: Rena Kilian / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz