Babinet.cz  /  Magazín  /  Cestování  /  250 km tratí, historické památky a ryzí příroda. Na běžkách v Orlických horách

250 km tratí, historické památky a ryzí příroda. Na běžkách v Orlických horách

24.11.2022 - redakce Babinet.cz

Orlické hory a Podorlicko nabízejí kilometry běžeckých tratí. Na málokterých horách však najdete tak málo běžkařů a současně tak rozsáhlou síť běžeckých tratí. Z přibližně 250 kilometrů strojově upravovaných tras lze vybrat trasy krátké, které hravě zvládnou začátečníci, tak ty náročné, které vyhledávají zkušenější běžkaři a sportovci. Mnohé z nich vás zároveň zavedou na významná místa hor a podhůří.

ilustrační foto / Pixabay

Na běžkách za památkami a ryzí přírodou

V Orlických horách čekají v zimní sezóně na návštěvníky mnohá lákadla. Vyznavače bílé stopy potěší především více jak dvě stě kilometrů pravidelně udržovaných běžeckých tratí. Kvalitní zážitek umocní fakt, že vám při vašem sportovním výletu nebude nikdo překážet.  Nemusíte jej plánovat dopředu a snažit se vyhnout davům, na které byste ve velkých střediscích (především za pěkného počasí) jistě narazili. Nikde jinde v České republice navíc nebudete mít na výběr z tolika tratí, které vás povedou krásnou zimní přírodou, a zároveň budete míjet významné památky českých dějin. Orlické hory a Podorlicko jsou díky své příhraniční poloze bohaté na vojenské objekty z druhé světové války.  Při cestách narazíte na mnohé dělostřelecké tvrze či menší vojenské bunkry, tzv. řopíky. Setkat se ale můžeme i s několika historickými chatami, zachovalými přírodními rezervacemi a četnými rozhlednami.

Z Vrchmezí přes Masarykovu chatu až na Haničku

„Klenotem všech tras je určitě naše Jiráskova hřebenová o délce téměř 30 km. Za slunečného počasí vás čekají výhledy do české kotliny, na sousední hraniční hory a do polského Kladska. Ve vánici zas cítíte ryzí dotek přírody a kdo je tady vlastně pánem, když vám náhle zmizí stopa, mrzne nos a jdete podle tyčí.  Běhám tady v létě, v zimě a i když se vrátím třeba z Alp, přijde mi to tu zase strašně fajn, takové klidné, milé a domácí,“ říká orlická bruslařka a maratonská běžkyně Renata Šedová. Na hřebenovou trasu můžete vystoupat po upravených trasách z Deštného i ze všech dalších lyžařských středisek. Lze se sem dostat také ze dvou hlavních nástupních parkovišť přímo na hřebeni. Nejvyhledávanější je Šerlich s historickou Masarykovou chatou, která nabízí celoroční ubytování i občerstvení. Délku a trasu výletu si vyberete podle svých sil a přání. Na své si přijdou milovníci romantických výletů, kteří se mohou ze Šerlichu vypravit přes prales Bukačka na Vrchmezí  (5 km).  Nejnáročnějším běžkařům a sportovcům můžeme doporučit širokou upravenou trasu pro klasiku i bruslení  (skate) přes nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.) na tradiční Pěticestí nebo až na Haničku ve druhém hlavním sedle s parkovištěm. Zpět se nemusíte vracet stejnou cestou, ale upravenými okruhy třeba přes Orlické Záhoří.

Jedno je jisté, dříve či později se ocitnete alespoň na jednom z tradičních a oblíbených míst, kde se můžete přímo na hřebeni občerstvit v bufetech, opalovat, poradit se, jak namazat lyže a prostě si užívat pohodu, ať na Velké Deštné nebo Pěticestí. Z Pěticestí se určitě tou správnou cestou vypravte na Kunštátskou kapli (500 m), omrzlá a obalená sněhem vypadá jako z jiného světa.

ilustrační foto / Pixabay

„V zimě všechny stopy upravujeme rolbou na „manšestr“ se stopou na klasiku po straně dvakrát týdně. Trasy máme rozdělené, některé jezdíme my, některé jezdí osobně místostarosta z Orlického Záhoří i další. Ale hory jsou hory. Někdy je taková nadílka, že bych mohl jet druhý den znova, to pak občas dostaneme takové „milé“ mailíky od lidí, co nechápou, že na horách prostě někdy chumelí,“ usmívá se vedoucí Ski centra Říčky v Orlických horách.

Z Haničky na Anenský vrch a Mezivrší

Na běžkách můžete vyrazit také z Rokytnice v Orlických horách nebo pohodlněji až z parkoviště na Haničce. Stoupající cesta vás zavede k jednomu z nejvýznamnějších vojenských objektů – dělostřelecké tvrzi Hanička. Bufet je zde otevřený i v zimě. Po dalším stoupání po Jiráskově červené hřebenové trase budete odměněni turistickou rozhlednou na Anenském vrchu. Podle sil se můžete vydat ještě dál kolem bunkru Průsek a s nepravidelně otevřeným soukromým muzeem. Až na Mezivrší  to máte rovných 6,5 km.

Kramářova chata potěší gastronomií i panoramatickými pohledy

Na zajímavé trasy narazíte i v okolí proslulého Suchého vrchu, který je nejvýchodnější dominantou hor. Na vrchu trůní historická Kramářova chata z první republiky, která se v letošním červenci dočkala slavnostního znovuotevření po požáru v roce 2003. Vedle občerstvení kolemjdoucím nabízí i kvalitní českou kuchyni a s ní kulinářský zážitek ve zdejší restauraci a ubytování. Ve výběhu u chaty fascinují děti i dospělé ochočení jeleni a laně spolu s křížencem divokého a domácího prasete. Na Suchý vrch můžete vyrazit na běžkách z parkoviště v Červenovodském sedle a vybrat si dle libosti z 50 km upravovaných okruhů v oblasti Buková hora – Suchý vrch.  Při pěkném počasí budete mít Orlické hory jako na dlani.

Když se něco zvrtne

„Nejvíce úrazů je na sjezdovkách. Vloni jsme zaznamenali na našich služebnách v Deštném a Čenkovicích po 300 úrazech, v Říčkách na 200, hlavně na sjezdovkách, kde se lámou stehenní kosti a pánve. Úrazy běžkařů tvoří jen 10 %, a to spíše s lehkými zraněními – kolena, kotníky. Na zavolání přijedeme skútrem nebo čtyřkolkou, teple je zabalíme a odvezeme,“ ubezpečuje zkušený Jan Pochobradský z Horské služby Deštné.

 

zdroj: mojeorlickehory.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz