Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak najít na zahradě potěšení i v zimních měsících?

Jak najít na zahradě potěšení i v zimních měsících?

22.11.2022 - redakce Babinet.cz

Když se řekne zahrada v zimě, může leckomu vyvstat na mysli otázka, jestli se dá v nadcházejícím prosinci na zahradě vůbec něco dělat? Je zima a tma, takže si jen opravdový blázen do zahradničení, bude myslet, že zahradničit v zimním kožichu je zábava. Zahradníci však jsou nadšenci, protože se vždycky najde něco, co se dá udělat, a alespoň si dopřát doušek čerstvého vzduchu. Stačí se podívat z okna. Bujná kvetoucí letní zahrada zmizela. Pokud to znamená, že zahrada nyní vypadá poněkud smutně, stačí pouze vylepšit její vzhled. Není přece tma celý den a koncem měsíce začne světla přibývat.

foto /  Unsplash

Počasí v našich podmínkách bývá velmi proměnlivé. Sníh se střídá s deštěm, mráz s oblevou. Toto střídání má negativní vliv na větve, které se lámou. Pokud v prosinci napadne sníh, setřeste jej z keřů a stromů hned, jakmile začne tát.

Zde je několik nápadů, jak na zahradě najít potěšení i v zimě:

Řezání zeleně na Vánoce

Vycházce na zahradu se stejně nevyhnete. Prosinec je měsícem vánočních dekorací. A pro zahradu je to velmi dobrá zpráva. Prosinec je ve skutečnosti velmi vhodný měsíc pro prořezání stálezelených dřevin, cesmíny, zimostrázu a bobkovišně lékařské. Příroda se občas o prořezání postará sama, ale bohužel ne vždy vhodným způsobem.

Letošní zima zatím nevypadá, že by nánosy sněhu byly příliš velké, ale pro jistotu je možné malé stromy a keře obalit drátěným pletivem, díky čemuž se tíha sněhu rovnoměrně rozloží a stromky tak ochrání před zlomením.

foto /  Unsplash

Ochranu rododendronů a růží

Silný mráz a ostré slunce mohou snadno poškodit rostliny, jako jsou například rododendrony. Zvyšuje se vypařování z listů, a protože půda je zmrzlá, kořeny nemohou nasáknout dostatek vody, aby vyrovnaly ztrátu, a stav rostliny se začne zhoršovat. Listy vadnou a v nejhorším případě mohou odumřít. Proto je přikryjte nařezanými jedlovými větvemi.
Dále je také potřeba nezapomenout přikrýt spodní části růží. Používá se sláma nebo listy, případně nerozložený kompost, který je udrží ve větším teple. Kompost je také prospěšný pro cibulky tulipánů, které jsou nejchoulostivější na silný mráz.

foto /  Unsplash

Zvířátka

V zimě by také správný zahrádkář neměl zapomínat na zvířátka. Nasypat ptáčkům do krmítka zrní a nalít čerstvou vodu by mělo být samozřejmostí.
Pokud je na zahradě jezírko, je potřeba mít na paměti, že ryby nemají rády led. Pokud se do jezírka ponoří polystyrénová krabice zatížená kamenem, aby neuplavala, vytvoří se tak vzduchová kapsa bez ledu a jedovaté plyny ze dna jezírka mohou plynule unikat.
Každopádně především v době Vánoc potěší oči dětí i dospělých, pokud se na zahradě ozdobí smrček nebo jedle. Pravá atmosféra Vánoc tak může začít.

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: redakce, zahradkarskaporadna.cz

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz