Babinet.cz  /  Magazín  /  Komerční obsah  /  Jak slaví senioři Vánoce v pečovatelských domovech?

Jak slaví senioři Vánoce v pečovatelských domovech?

16.11.2022 - redakce Babinet.cz

Období svátků je před námi a přináší s sebou známé koledy, vůně, náladu a stres. Naše rodiny plánují setkání, hostiny a obdarovávání. Bez ohledu na věk se děti i dospělí těší na sváteční pohodu, sdílení a nezapomenutelné okamžiky, které v tomto období vznikají. Jak to ale probíhá, když je starší generace závislá na mladší generaci, aby se toto období stalo radostným a nezapomenutelným?

Jak vypadají svátky v domovech pro seniory?

Není žádným tajemstvím, že svátky mohou být náročné a zdrcující stejně jako radostné. Někteří senioři se o svátcích vydají za svými rodinami, jiní zůstanou v domovech. A jak vypadají Vánoce v domovech pro seniory?

Už před samotnými svátky probíhají přípravy, vyrábí se vánoční dekorace, zdobí se a rozsvěcuje stromeček a peče se cukroví. Pečovatelé se snaží ze všech sil, aby navodili pohodovou a výjimečnou atmosféru, která k těmto svátkům neodmyslitelně patří.

V tomto období se konají setkání s mladšími generacemi. Seniorům taková setkání zlepšují náladu a dodávají energii. A když se zapojí mladší generace do péče o seniory, vystavuje se koloběhu života a učí se přistupovat k zodpovědnosti pozitivně a s respektem. Ve vánočním čase probíhají kulturní akce např. koncerty a společné zpívání koled. Záleží také na jednotlivých domovech.

Samotný Štědrý den může probíhat v každém domově trochu jinak. Ráno si senioři vychutnají vánočku, přes den vzpomínají na tradice a večer společně usednou k slavnostně prostřenému stolu, kde nechybí bramborový salát. Po večeři za zvuku vánočních koled přichází rozbalování dárků.

A dárky dělají radost všem, bez ohledu na věk. I vy můžete seniorům vykouzlit úsměv a darovat užitečné dárky jako jsou různé zdravotnické pomůcky nebo hit letošních Vánoc - polštář mezi nohy, který je skvělý nejen pro seniory po operaci kyčlí. 

A určitě jste už zaslechli o nadaci Českého rozhlasuJežíškova vnoučata?

Ježíškova vnoučata

Tento projekt splnil už 70 tisíc přání. Pracovníci pečovatelských domů zjišťují od seniorů, jaké jsou jejich přání a sny. A nejčastěji senioři touží po maličkostech jako předplatné časopisu, kulturní zážitek, výlet parníkem či teplé oblečení.

Zapojit se můžete i vy. Stačí v databázi vybrat přání a připojit osobní vzkaz (spuštěno bude od 14. listopadu). Na hodnotnější věci lze přispět finanční částkou, sbírka běží celoročně.

Potěšte svou láskou

Většinu seniorů potěší jakýkoliv dárek. A opravdu jen i malá drobnost a návštěva pečovatelského domu probouzí v seniorech opět lásku a radost k životu. Vánoční svátky totiž mohou stupňovat pocity osamělosti a opuštění. A tyto náročné okamžiky jim zpříjemňují pečovatelé a dobrovolníci. A vy můžete taky. Vánoce nejsou jen o konzumních darech. Přejeme ať jsou vaše svátky plné lásky, štědrosti a laskavosti.

 

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz