Babinet.cz  /  Magazín  /  Rady a postřehy do kuchyně  /  Zajímavé a chutné podzimní houby. Až do prvních mrazíků můžete najít lakovku a čirůvku

Zajímavé a chutné podzimní houby. Až do prvních mrazíků můžete najít lakovku a čirůvku

12.11.2022 - redakce Babinet.cz

Letošní podzim zatím houbám přeje. A to jak těm klasickým, které zná skoro každý, tak i těm vyloženě podzimním, které se začínají v lese objevovat.

foto / Freepik

Čirůvka fialová

Výborná, leč zasyrova jedovatá, neboť osahuje jed, který rozkládá červené krvinky, to je oblíbená čirůvka fialová. Tu lze touto dobou nacházet především v listnatých lesích na humusných půdách. Čirůvka fialová je zaměnitelná s pavučincem, který je nejedlý, ovšem obě houby se liší jak stavbou tak tím, že pavučinec má na lupenech a okraji klobouku právě typickou oranžovou pavučinku.

Lakovka ametystová

Nejčastěji v následujích týdnech v lese narazíte třeba na lakovku ametystovou. Lakovka není z nejvýraznějších hub, ale v polévce bude dělat parádu. Je totiž výrazně fialová. Pokud jich máte víc, lze je také zavařit do slaného nálevu k pozdějšímu použití. Jen pozor na záměnu s helmovkou, která patří mezi jedovaté druhy.

Bedly

Právě teď rostou také bedly. U bílých druhů hub bychom ale měli být na pozoru. Všechny jsou si podobné a rozlišujeme je jen těžko díky drobným nuancím. Většinou však platí, že je-li bedla na zahradě nebo okraji lesa, povětšinou se nejedná o jedlou bedlu vysokou. V lese se však zase často nacházejí i bedly červené, které jsou pro některé lidi také nejedlé a hrozí po jejich požití zažívací problémy.

Častou podzimní houbou jsou také václavky a pak hnojníky. Hnojník ale patří mezi bílé houby, na něž bychom si měli dávat pozor. V kombinaci s alkoholem navíc může způsobit velmi nepříjemné zdravotní potíže.

Sice je to předčasné, ale v dalších měsícíh pozor na přemrzlé houby. Ty určitě nesbírat!

Nebezpečné houby od normálních snadno poznáte. Ztrácejí barvu, tuhost, okraje klobouku jsou povadlé, póry zašedlé a další charakteristické znaky. Často začnou i plesnivět.

 

napsala Zuzana Zelenková

zdroj: cs.wikipedia.org

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz