Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Cukrovka, problém civilizovaného světa: Jaké jsou příčiny, proč je nebezpečná a co zmůže jednotlivec?

Cukrovka, problém civilizovaného světa: Jaké jsou příčiny, proč je nebezpečná a co zmůže jednotlivec?

10.11.2022 - redakce Babinet.cz

Cukrovka, neboli diabetes mellitus, je metabolická porucha, o které jsou známy zprávy již ze starověku. Spočívá v tom, že postižený člověk má vysokou koncentraci cukru (glukózy) v krvi a tím pádem také v moči, kam se přebytečný cukr z krve vylučuje (odtud název cukrovka) namísto toho, aby vyživoval tělesné tkáně. Ještě poměrně nedávno lidé kvůli cukrovce umírali, protože nebyly prostředky, kterými by se dala zvládnout. Byla to obvykle pomalá a těžká smrt.

foto / Freepik

Teprve ve dvacátých letech minulého století se podařilo pomoci lidem s cukrovkou aplikací inzulinu, tehdy získávaného ze slinivky zvířat. Dnes se inzulin vyrábí několika způsoby a vyvíjí se stále zejména k maximální účinnosti při co nejjednodušší aplikaci – inzulin se totiž obvykle aplikuje injekčně. Byly také objeveny jiné látky, které lidem s diabetem pomáhají zvládat toto onemocnění, takzvaná perorální antidiabetika. Ale vyléčit se cukrovka nedá, pacienti musí až do konce života držet dietu a většinou si ještě pomáhat léky, případně i inzulinem.

Příčiny cukrovky

Vysoká koncentrace cukru v krvi může být zapříčiněna dvěma mechanismy:

První spočívá v tom, že se ve slinivce břišní nevytváří inzulin, který je potřebný pro vstřebávání cukru z krve do tkáňových buněk. Takto vzniká diabetes 1. typu, který se dá zvládat jedině pomocí přísné diety a inzulinu.

U diabetu 2. typu se sice inzulin vytváří, ale pacientovy buňky k němu postupně ztrácejí citlivost. Cukr se do nich neukládá v dostatečném množství, jeho koncentrace v krvi je stále vysoká a slinivka tedy vytváří stále více a více inzulinu, až ji to zničí a tvorba inzulinu ustane.

Právě diabetes 2. typu je způsoben novodobým životním stylem. Dříve měli lidé obecně víc pohybu a jednodušší stravu. Nesladilo se tolik, pokrmy byly celkově kaloricky chudší. Nebylo mnoho obézních lidí. Sedavý způsob života a vydatná strava způsobují stálý přísun živin a tedy cukru, který tělo nakonec nestačí zpracovat. Člověk pak tloustne a jeho tkáňové buňky ztrácejí citlivost k inzulinu.

Cukrovka ovšem neznamená jen pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi a dodržování diety. Tato nemoc má vliv na rozvoj dalších zdravotních komplikací, které mohou ovlivnit život pacienta mnohem více než jen nepříjemné píchání inzulínu. „Diabetikům s dlouhodobě vysokou hladinou cukru hrozí vážné komplikace, jako je poškození ledvin až k nutnosti dialýzy, poškození cév, které může vyústit v infarkt, mrtvici nebo amputaci končetiny, nebo poškození očí končící slepotou,“ upozorňuje diabetolog profesor Prázný, vedoucí lékař Diabetologického centra VFN v Praze a předseda České diabetologické společnosti ČLS JEP.

Proč je cukrovka nebezpečná?

Proč bychom se ale dnes měli cukrovky obávat – máme přece inzulin a jiné léky... Ovšem cukrovka a obezita, které jdou ruku v ruce (a představují problém, co bylo dřív: obezita, nebo cukrovka?), přinášejí řadu komplikací vznikajících poškozením cév a nervů následkem vysoké koncentrace cukru v krvi. Nejčastější z nich jsou selhávání ledvin, nedostatečné prokrvení srdce nebo mozku vedoucí k infarktu nebo k mozkové mrtvici. Jednou z komplikací diabetu může být i diabetická retinopatie, která postihuje více než 10 % osob s diabetem a je u nich hlavní příčinou oslepnutí. Včasná diagnóza je klíčová a spolu s léčbou snižuje riziko nevratného poškození zraku o 95 %.

Nejen pro samotného člověka s cukrovkou představuje toto onemocnění problém. V celém světě totiž vzhledem k rychle se měnícímu životnímu stylu také rychle přibývá diabetiků a jejich léčba, zejména léčba komplikací způsobených cukrovkou, představuje ekonomický a sociální problém pro celou společnost. O cukrovce se proto mluví jako o hrozbě 21. století.

Nedopnete po Vánocích sukni nebo kalhoty? Jaké řešení budete volit? Koupíte si nové oblečení, nebo bez ohledu na nevlídné počasí raději vyjdete alespoň na hodinu denně ven?

A pokud se vám nechce samotným, v útulcích pro psy se každoročně opakuje lednový příval „nevhodných dárků“, co kdybyste nějakému pomohli? Se psem budete muset chodit ven minimálně ráno a večer, ale čím vícekrát, tím lépe – pro psa i pro vás. Nebo možná máte docela blízko nějaké fitness centrum, plavecký bazén, tělocvičnu... A klobásky, mastné obědy, přemíra sladkostí nebo třeba sedm piv denně by pro vás měly zůstat minulostí.

Vzniku cukrovky můžete včas zabránit dostatkem vhodného pohybu a změnou stravovacích návyků. Možností a způsobů, jak to uskutečnit, je mnoho. Mějte na paměti – každý z nás má podstatnou část svého zdraví ve vlastních rukou.

Počet diabetiků v populaci se neustále zvyšuje. Důvodem je nejen lepší diagnostika, ale především nezdravý životní styl, který je jednou z příčin diabetu 2. typu, jímž trpí většina pacientů. Rostoucí počty ve světě i v naší zemi jsou děsivé. V současné době se v České republice s tímto onemocněním léčí přes milion lidí. Tempo nárůstu je víceméně stabilní a do roku 2030 se očekává, že bude v České republice diabetem trpět asi 1 300 000 lidí. Světový den diabetu letos připadá na pondělí 14. listopadu.

 

zdroje:

Diabetologické centrum VFN v Praze

Česká diabetologická společnost ČLS JEP

https://diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes/data-o-diabetu-v-cr/

https://www.vzp.cz/o-nas/aktuality/40-diabetiku-chybi-ocni-vysetreni-nove-ho-mohou-poskytnout-primo-
diabetologove

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz