Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Zapomeňte na kočkolit i tyčinky do uší. Co do toalety opravdu nepatří

Zapomeňte na kočkolit i tyčinky do uší. Co do toalety opravdu nepatří

10.11.2022 - redakce Babinet.cz

Není to tak dávno, co se experti spustili do pražských kanalizací a našli tam obrovskou hroudu z tuku, plínek a vlhčených ubrousků.

To, co skončí ve vaší toaletě, se rozhodně nikam nevypaří. Ve skutečnosti se z toho vytvoří hrouda tuku, použitých dámských potřeb a případně ještě zvířecích výkalů. Proto je nesmírně důležité vědět, co kam vyhazovat. Do záchodu toho totiž moc přijít nesmí. Jinak riskujete dost drahou opravu potrubí.

fotografie: Freepik

Vložky, pleny, tampony

Vložky po použití zabalte do obalu další vložky, kterou použijete. Případně ji můžete zabalit do toaletního papíru. Na některých veřejných toaletách jsou na dámské potřeby dokonce sáčky a koše. Věřte, že ty sáčky tam nejsou pro legraci. Tampony po vyjmutí rovněž zabalte do sáčku a vyhoďte. Stejně tak s plenami. Nic z toho rozhodně do záchodu nepatří. Zejména tampony po namočení do vody ještě třikrát zvětší svůj objem. Můžete tak platit drahou opravu potrubí, když vám ucpou záchod. A hlavně se při průchodu kanalizací nerozpustí.

Vlhčené ubrousky

Normální papírové kapesníčky vyhodit do záchodu můžete. Ale velký pozor dávejte na vlhčené ubrousky, nebo třeba vlhčený toaletní papír. Do záchodu nepatří a nerozpustí se ve vodě. Proto postupně putují nejen do řek, ale i moří.

Zbytky oleje

Rozhodně nepatří do mísy. Ani do dřezu. Přebytečný olej totiž ve vodě ztuhne a změní se na pevnou hmotu, která se pak usadí v potrubí a časem vytvoří špunt. Olej vsákněte do papírových ubrousků a ty vyhoďte do koše. Nejlepší je papírové ubrousky nasáklé olejem ještě zabalit do novin nebo do sáčku, aby tak nebyl kontaminován další odpad. Jestli máte oleje hodně, tak je lepší ho dát do plastové láhve a zanést do sběrného kontejneru na oleje a tuky. Tyto kontejnery najdete ve sběrných dvorech. Ale už přibývají i samostatně.

Podestýlky pro zvířata

Sice by mělo být automatické, že veškeré podestýlky pro kočky a další zvířata vyhodíte do koše. Ale kdyby přece jen někoho napadlo pohodlně zbytky nasypat do mísy, nedělejte to. Kočkolit nebo silikagel umí ve vodě zvětšit svůj objem a můžete takto ucpat potrubí.

Výkaly od zvířat

Jestli sbíráte výkaly po svých zvířatech, je to fajn. Co už ale moc fajn není, hodit například psí hovínko do záchodové mísy. Psí exkrementy patří do k tomu určených košů pro pískaře. A pokud na žádný nenarazíte, tak potom do popelnice se směšným odpadem. Můžete je samozřejmě i kompostovat. Do záchodu ale (často navíc v igelitovém sáčku) nepatří, snadno by ucpaly potrubí.

Použité kondomy, lubrikační gely

Ani sexuální potěšení není jen tak. Kondom patří do koše, nikoliv do záchodu. Mohl by uvíznout v trubkách. Jestli evidujete velké zbytky lubrikačního gelu, otřete jej do ubrousku a ten vyhoďte do koše. Silikony v lubrikačním gelu totiž nejsou rozpustné ve vodě. Mohly by přilnout ke stěnám potrubí a časem přispět k neprůchodnosti.

Tyčinky do uší

Jsou plastové a jsou na nich malé kousky vaty. Ani vata, ani plast nepatří do záchodové mísy. V záhybech potrubí by se mohly zaseknout a nabalovat na sebe další odpad, hlavně vlasy. Vytvoří tak překážku.

Lógr z kávy

Protože je hutný, mohl by ucpat odpadní trubky, takže nejlepší je využít kávovou sedlinu jinak. Můžete ji použít do kompostu, anebo jako hnojivo kytek. Možná nevíte, že je také skvělá na kruhy pod očima. Jestli ji jako hnojivo nevyužijete, vyhoďte ji do koše.

Nepoužité léky

Rozhodně nevyhazujte do záchodu. Prošlé léky patří jedině do lékárny, kam je můžete zanést v plastovém sáčku, nebo igelitce. Léky jsou příliš nebezpečné pro to, abyste je vyhodili do popelnice, kde by je mohl najít nějaký bezdomovec a požít, nebo do záchodu. Ve vodě se rozpouštějí a mohou kontaminovat odpadní vody, likvidovat bakterie, které se používají v čističkách vody a ohrožují také volně žijící zvířata.

 

Napsala ŠT

zdroj:

redakce

https://www.prozeny.cz/clanek/6-veci-ktere-nikdy-nesplachujte-do-zachodu-49823?

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz