Babinet.cz  /  Magazín  /  Zdraví  /  Dopřejte svému tělu podzimní restart a připravte ho na zimu. Které potraviny si dopřát a kterým se naopak vyhnout?

Dopřejte svému tělu podzimní restart a připravte ho na zimu. Které potraviny si dopřát a kterým se naopak vyhnout?

8.11.2022 - redakce Babinet.cz

Kromě nekonečné únavy a nechuti do všeho mohou být dalšími signály například i bolesti hlavy, roztěkanost, trávicí problémy, špatný spánek, deprese, celková přešlost nebo bolesti kloubů. Za tím vším totiž může stát náš organismus, který je po létě plný toxických látek a doslova křičí po pořádné očistě.

foto / Freepik

Detoxikace je hlavně v posledních letech moderním slovem, řada z nás, ale nezná její skutečný význam. Často si také myslíme, že když pravidelně sportujeme a jsme se svým tělem a postavou relativně spokojeni, není detox nic pro nás. Opak je ale pravdou!

Skutečný význam detoxikace netkví jen ve zhubnutí pár kil, nebo zbavení se trochy přebytečného tuku. Ale naopak, přímo souvisí s naším zdravím. Správným a včasným podzimním detoxem totiž dokážeme organismus nastartovat, posílit naši imunitu a v řadě případů tak předejít nepříjemným podzimním a zimním nachlazením, rýmám, angínám či chřipkám.

Stará česká moudrost praví, že polévka je grunt, a ono to tak doopravdy je! Stejně jako se během léta doporučuje pít nejrůznější zeleninové a ovocné šťávy, na podzim to platí o polévkách. Naše tělo potřebuje v přicházejícím chladném období dodat dostatek tepla, a právě polévky jsou vhodný způsob, jak jej zajistit. Navíc ve spojení s ideálními ingrediencemi nám ještě pomohou právě s detoxikací.

Během podzimu si totiž můžeme připravit například dýňovou polévku, která je bohatá na živiny a vitamíny. A špatnou volbou není ani květáková, špenátová nebo brokolicová. Veškerá tato zelenina totiž dodá našemu tělu potřebné vitamíny a díky tomu, že je bohatá na antioxidanty maximálně podpoří náš proces očisty.

Potrava, která restartuje…

Otázka správné detoxikace těla může být trochu složitější než se na první pohled zdá. Abyste nemuseli tápat a zbytečně na sobě jednotlivé potraviny testovat, seznamte se s několika zásadními, které vám budou na vaší cestě nápomocny.

Červená řepa

Klasická podzimní zelenina, tak proč ji nevyužít! Organismu dodá vitamíny, minerály a energii, nastartuje správnou činnost jater a střev a pomůže i s vylučováním toxických látek z těla.

Dýně

Další dokonalá podzimní plodina. Organismu dodá například potřebný sodík, hořčík, draslík, nebo železo. Podpoří tak imunitu a pomůže bojovat i s prvními signály nachlazení.

Jablko

Jak prosté a přitom účinné! Jablka dovedou podpořit činnost střev, zároveň nás zasytí a dokáží i zbavit hladu. Navíc mají protizánětlivé účinky, spalují tuky a pomáhají rovněž snížit nadváhu. Ideální jsou proto i při redukčních dietách.

Zázvor

Není asi jiného a typičtější pomocníka při prvním nachlazení než je právě zázvor. Ten v sobě však ukrývá i další pozitiva. Skvěle nás nastartuje, zbaví únavy a má antivirové účinky. Ideální je i jako prevence před nachlazením a rýmou.

Citrón

Starý dobrý citrón je rovněž pro detox jako stvořený. Zvládne skvěle podpořit činnost jater a zároveň je i pročistit od všech škodlivin. A taková voda s citrónem zase napomáhá hubnutí a spalování tuků.

Špenát

Nenápadná zelená plodina, která zvládne divy. Dodá nám vitamíny A, E a K nebo minerály fosfor, draslík a vápník. Našemu tělu vrátí ztracenou energii, dodá antioxidanty a dokonce je skvělým bojovníkem s cholesterolem.

Na co při detoxu zapomenout

Vedle ideálních potravin pro očistnou kúru nesmíme zapomínat ani na ty špatné. A to zapomínat opravdu doslova. Co je tedy při detoxu prakticky zakázáno?

  • Bílá mouka
  • Bílý cukr
  • Smažené pokrmy
  • Alkohol
  • Tučné maso
  • Bílé pečivo
  • Slazené nápoje
  • Bonbony (především s obsahem azobarviv, např. brilantní modř)
  • Antidepresiva

 

zdroje:

https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/podzimni-detox-aby-vam-telo-podekovalo.A161009_060000_jpz-volny-cas_jph1

https://www.vitar.cz/clanky/podzimni-ocista-pripravte-telo-na-zimni-mesice

https://www.fit-day.cz/blog-a-recepty/jak-pripravit-svuj-jidelnicek-na-podzim/

https://www.vasbylinkar.cz/3-tipy-na-ucinnou-podzimni-detoxikaci-ocistete-telo-i-mysl-s-ostropestrcem/

 

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz