Babinet.cz  /  Magazín  /  Dům a zahrada  /  Jak se před zimou postarat o kožené boty. Všemocná impregnace i jedna babská rada závěrem

Jak se před zimou postarat o kožené boty. Všemocná impregnace i jedna babská rada závěrem

7.11.2022 - redakce Babinet.cz

Kožené boty nejsou zrovna dvakrát levná záležitost. Když už si vyhlídnete za výlohou ty své, určitě se z nich chcete těšit nejeden podzim a zimu. Aby vám však kožené boty odvedly mimořádně dobrou službu a vydržely několik sezón, musíte se o ně trošku postarat. Stará babská rada totiž zní, že kůže a mokro nejdou dohromady. Co je tedy potřeba udělat, abyste v nich mohli prochodit bez újmy dlouhá léta?

fotografie: Freepik

Vzhled není všechno

Ano, boty rozhodně musí vypadat dobře. Obzvláště ženy by toto tvrzení podepsaly bez zaváhání. Stačí se na ulici porozhlédnout po všech těch kozačkách, módních kožíškových polobotkách a kožených kouscích. Radost pohledět.

Ale estetická stránka obuvi určitě není všechno. Kvalitní boty vás hlavně musí chránit před zimou a vlhkem, před sněhem, mrazem, posypovou solí i deštěm. Občas zapomínáme, že nohy nosí celé naše tělo a odbýváme je nevhodnou, nebo nedostatečně ošetřenou obuví. Když už cítíme, že se do bot pomalu, ale jistě dostává voda, běží nám většinou hlavou, že tuhle zimu dochodíme a pak se koupí nové. Ale nohy musí zůstat v teple, proto se tento rok svědomitě připravte na nadcházející období. Sebe i své boty. Hned se vám bude vykračovat lépe.

Všemocná impregnace

Každý podzim a zimu o ní slyšíme. Impregnovat, impregnovat a impregnovat. A přesto drtivá většina z nás impregnaci neviděla ani z rychlíku. Tak, jak jsme boty na konci zimy vyzuli, tak jsme je odložili do botníku a následující zimu zase jen vytáhli, a vyrazili. A přesně tohle je špatně.

Aby vám boty opravdu dlouho vydržely a odvedly kvalitní práci, svou dávku impregnace nezbytně potřebují. Na trhu najdete řadu impregnačních přípravků a produktů. Stačí si jen vybrat. Rozhodně nevyhodíte peníze oknem. Impregnací totiž vytvoříte na obuvi tenký film, který chrání botu před vlhkostí. Boty se tak díky impregnaci stávají nepropustnými. A přesně o to vám jde.

Neponechávejte nic náhodě. Impregnovat musíte i boty, které jste teprve přinesli domů a ještě jste je ani nevybalili z krabice. Než v nich vyrazíte, naimpregnujte je. Odpadne vám tak starost s kalužemi i deštěm. Když už se vám totiž nepodaří nějaké té louži vyhnout, voda vás nerozhází a nohy zůstanou v suchu.

Pokud i tak na impregnaci nevěříte, dopřejte botám alespoň pořádnou dávku obyčejného voděodolného krému. Boty vám, i vašim nohám tuhle péči vrátí.

Po příchodu domů

Impregnací to sice všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Když promoknete na kost, impregnace neimpregnace, boty otřete suchým hadříkem a vycpěte je novinami. Pak stačí jen nespěchat a nechat boty doschnout. Pokud máte strach z pozměněného tvaru, vložte do nich napínáky.

Pomýšlíte li na topení, rychle tuto myšlenku zapuďte. Koženým botám žebra radiátoru určitě nesvědčí. Kůže se může velmi rychle přesušit a popraskat.

Babská rada závěrem

Byť je na solné mapy ještě čas, proč nebýt o krok napřed? Kdykoliv se začnou tyto slané cestičky na vašich botách utvářet, jděte na tuto nepříjemnost s octem. Nejdřív boty namočte (byť to zní jakkoliv nebezpečně) a zbavte je tak zažrané soli. Pak vysušte boty suchým hadrem a připravte si směs octa a vody v poměru 1:1. Aplikujte na mapy a zapracujte hadříkem.

 

Napsala Bára Klímová

zdroj: redakce, https://www.jaktak.cz/jak-spravne-impregnovat-boty.html

Vaše názory

Vaše názory (pro vložení komentáře se prosím přihlaste)

Další z magazínu

Náš tip
  • Procvičte nejen pravopisná cvičení, diktáty, ale i kvízy, časté chyby, doplňovačky a vše, co pomůže ve výuce Vám nebo dětem na webu pravopisne.cz